Незламний автосервіс з Херсона у Кривому Розі

Незламний автосервіс з Херсона у Кривому Розі

Фото: Перший Криворізький

У Кривому Розі нещодавно відкрився автосервіс, який переїхав з Херсона. Завдяки грантовій програмі «єРобота» родина із Херсонщини змогла масштабувати бізнес. Тепер автосервіс із незламного міста працює й у Кривому Розі.

«Торік у липні я дізнався, що є грантова програма «єРобота». Там можна було отримати грант до 250 тисяч гривень на запуск нового або розширення бізнесу, що існує.

Ми написали бізнес-план, подали заявку. Після його узгодження у вересні на рахунок вже зайшли гроші»,
— говорить Нікіта Федоренко, співвласник сервісів «Час пік».

Журналісти редакції «Перший Криворізький» поспілкувалися з Нікітою та його батьком Максимом Федоренком, які у квітні 2022 року були вимушені всією сім'єю виїхати з окупованого Херсона до Черкас та покинути свій бізнес. Чоловіки не розгубилися та власними силами змогли відкрити автосервіс у Черкасах, пізніше після деокупації навіть змогли відновити роботу в Херсоні.


Окупація: погрози та неможливість нормально працювати


Херсонська область одна із перших була окупована російською армією після 24 лютого 2022 року. Тоді місцеві мешканці виходили на мітинги та намагалися протистояти окупантам. Серед тих, хто чинив опір, була родина Федоренків.Архівні фото Нікіти Федоренко

«Перші 3-4 дні були просто вдома. Сиділи та стежили за новинами, тоді навколо Херсона йшли жорстокі бої. Після окупації ми не розуміли як буде далі. Але ризикнули та вийшли на роботу. Спочатку я виходив на пару годин, потім родина приєдналася. Пізніше, коли почала налагоджуватися логістика, почали приїжджати й наші співробітники», — пригадує херсонець Максим Федоренко.

Херсонці вирішили відновити роботу сервісу, на фасаді будівлі написали промовисте «Слава ЗСУ». Це дратувало окупантів, які приходили із погрозами та крали товар.
Архівне фото Нікіти Федоренко
«Ситуації були різні — гострі та нейтральні. Наприклад, 8 березня 2022 року, коли я був у магазині разом з мамою та співробітниками, зайшли орки (російські військові) з командиром. Він був бурят. Поводили себе погано: побили телефони, погрожували автоматами, взяли товар з магазину», — розповідає Нікіта.
Продавати, каже хлопець, товар за рублі їхня родина не хотіла.Архівне фото Нікіти Федоренко

Так в окупації родина Федоренків пропрацювала майже два місяці. Коли у місті стало геть небезпечно і почали зникати люди, які були організаторами та учасниками мітингів, Максим та Нікіта вирішили вивозити всю родину з Херсона у безпечніші регіони країни.

«Ми приїхали до Черкас, тому що там було багато наших друзів та товаришів, які на перший час могли нам допомогти з житлом. Вам просто не передати те відчуття, коли ти виїжджаєш з окупації на підконтрольні Україні території. Ми хвилювалися, але іншого виходу не було», — говорить Максим Федоренко.

Підтримувати економіку держави


Вже за два тижні Максим та Нікіта знайшли відповідне приміщення для автосервісу в Черкасах та почали підготовку до запуску бізнесу. На запитання журналістки «Першого Криворізького»: чи було важко почати все спочатку, Максим каже: «Я у цьому бізнесі з 1997 року, знаю, як все влаштовано, та що саме потрібно було зробити».

«Почали працювати. Розуміли, що сьогодні країні неабияк потрібен бізнес, щоб підтримувати економіку під час війни. Тому на своєму фронті ми продовжили платити податки та допомагати військовим. У наших майстернях також ремонтуємо їх техніку та авто», — говорить Максим Федоренко.


Автосервіс у Черкасах родина Федоренків відкрила власними силами, а ось для відкриття криворізької філії «Час пік» вони звернулися до грантодавців.

Незламний автосервіс з Херсона у Кривому Розі

За даними опитування Дія.Бізнес (національний проєкт із розвитку підприємництва, який з'явився в Україні з 2020 року та доступний для всіх українських бізнесменів), впродовж березня-червня 2022 року повністю зупиняли роботу або були майже зупинені 50-80% підприємств. Станом на січень 2023 року частка таких суттєво скоротилася, але все ще залишається високою та складає 26,5%. Тому сьогодні в Україні для представників малого, середнього та великого бізнесу доступні грантові програми, сума яких залежить від виду діяльності та кількості створених робочих місць.

«У нас була ідея запустити ще один сервіс в Україні. Але зіштовхнулися з тим, що в Україні не так багато приміщень для нашого бізнесу. А в бізнес-плані для грантової програми «єРобота» ми повинні були надати якусь конкретику – на що саме підуть грантові кошти», — говорить Нікіта Федоренко, співвласник автосервісу.
Тож він дуже зрадів, коли знайшов приміщення у Кривому Розі. Тим більше, що в місті проживали тисячі переселенців із Херсону та області, які могли знати відомий херсонський автосервіс.


«Процес справді нескладний. У онлайн-заявці прості запитання: яке майно, історія вашого бізнесу та подібне. А у кінці треба підкріпити бізнес-план, причому на сайті є форма, яку просто треба заповнити. Ми за 2 дні все заповнили», — говорить Нікіта Федоренко про отримання гранту.
Для подання заявки онлайн треба:

1. Зареєструватися або авторизуватися в кабінеті громадянина на порталі diia.gov.ua за допомогою BankID або електронного підпису.

2. Заповнити онлайн-заявку.

3. Прикріпити бізнес-план за формою (яку можна знайти на сайті у розділі подання на грант).

4. Підписати електронним підписом та відправити.

Якщо ви хочете зареєструватися офлайн, то зверніться до найближчого відділення Ощадбанку.

«Через два тижні зі мною зв’язалися співробітники служби зайнятості та сказали, що мій бізнес-план пройшов перший етап, а другий — співбесіда. Це зум, де комісія може поставити запитання щодо бізнес-плану.

Після співбесіди минуло ще два тижні до того, як дізналися про позитивний результат. Ще за місяці два змогли отримати 80 тисяч гривень на відкриття та працевлаштування двох майстрів», — розповідає Нікіта.

Працевлаштування двох людей на три роки є однією з умов отримання гранту. Протягом цього часу бізнесмени повинні будуть надавати відповідну документацію та, звісно, проходити за потреби перевірки.

Грантова програма «єРобота» доступна не лише для існуючого бізнесу, а й для новоствореного. Тільки протягом трьох місяців 2023 року у Кривому Розі проведено 80 зустрічей, залучено майже 500 учасників. 46 підприємців у Кривому Розі вже подали свої бізнес-проєкти на отримання державних грантів.

Зазначимо, що з початку війни у Кривому Розі зареєстровано 837 нових суб’єктів бізнесу, 267 з них уже цього року.

На офіційному сайті міськвиконкому Кривого Рогу йдеться, що популярності серед місцевих підприємців набула програма «Власна справа», за якою можна отримати фінансову підтримку від держави у вигляді мікрогранту (від 50 до 250 тисяч гривень). Гроші можна витратити на придбання чи лізинг обладнання, закупівлю сировини та матеріалів, оренду приміщень. Обов’язковою умовою надання коштів також є створення одного чи двух робочих місць залежно від суми отриманого гранту.

Зазначимо, що податися на програму «Власна справа» можна також через сайт «Дія» онлайн, алгоритм подання заявки майже аналогічний зазначеному вище.

Сьогодні у криворізькому автосервісі «Час пік» та магазині автозапчастин невелика команда автомайстрів, всього три людини. Але на цьому херсонці не хочуть зупинятися та шукають ще працівників, особливо будуть раді бачити людей зі статусом переселенця.
«Ми самі у такій ситуації та розуміємо, як людям важко психологічно, морально та матеріально. Не розуміти, що буде далі.

Тому якщо хтось і не сильний спеціаліст, ми все одно вислухаємо та дамо шанс попрацювати у нашій компанії», — говорить Максим Федоренко, співвласник автосервісу в Кривому Розі.Фото: Даніїл Токмаков

Відео: Даніїл Токмаков

Редактор: Тетяна Корник

Посилання скопійовано в буфер обміну