Смертельна обрізка дерев: про омолодження у Кривому Розі

Смертельна обрізка дерев: про омолодження у Кривому Розі

Фото: Перший Криворізький

На багатьох вулицях Кривого Рогу перший весняний місяць почався з омолодження дерев. Але деякі працівники міських підприємств роблять це без дотримання правил, вважають екологи. Журналісти редакції «Першого Криворізького» поспілкувалися з виконуючим обов’язки завідувача кафедри ботаніки та екології Криворізького державного педагогічного університету Едуардом Євтушенком та екоактивістами громадської організації «Досить труїти Кривий Ріг».

Через повномасштабну війну російської армії в Україні знищено тисячі рослин та тварин у прифронтових, окупованих та деокупованих містах та селах. Державна екологічна інспекція нещодавно озвучила оновлені дані щодо загальної суми збитків, завданих довкіллю, зараз вона сягає 52 мільярди доларів. Але навіть це не спонукає криворізьких озеленювачів правильно омолоджувати та замінювати старі дерева на нові у потрібній кількості.

«У степовій зоні дерева обрізати треба дуже, і дуже обережно. А Кривий Ріг саме розташований у степовій зоні. Тому що для того, щоб виростити дерево, треба 20-30 років, і дуже багато уваги та сил.

Обрізають дерева в період мінімальної циркуляції соків – навесні до розпускання бруньок або восени після опадання листя», — Едуард Євтушенко.

Зазначимо, що утримання та догляд за деревами прописані у «Правилах утримання зелених насаджень у населених пунктах України», затверджених Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №105. Згідно «Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України». Але екоактивісти та біологи Кривого Рогу впевнені, що як правило, їх рідко дотримуються.

Згідно з правилами озеленювачі під час догляду за деревами повинні застосовувати такі види обрізки:

  • формувальна;
  • санітарна;
  • омолоджувальна.

У Кривому Розі зараз сьогодні комунальні служби намагаються омолодити більшість дерев. Це дуже важливо, але тільки тоді, коли це роблять правильно. А хаотична та непрофесійна обрізка гілок дерев може призвести до загибелі багатьох рослин.

«Обрізаються не більше 30% крони дерев, як правило, сухі або пошкоджені гілки. Скелетні гілки вирізаються дуже рідко, але не у Кривому Розі. Люди, які займаються омолодженням дерев більшості прибудинкових територій, навіть не мають відповідних актів та схем. Як правило, вони мають план, де прописано скільки дерев та на якій вулиці треба омолодити або спилити.

Проблема у тому, що частина території міста належить ОСББ, які самостійно регулюють питання обрізки дерев. Вони викликають певні компанії, або навіть наймають робітників, які приїжджають обрізати дерева чи гілки», — говорить Едуард Євтушенко.

Зазначимо, що редакція сайту та експерти не стверджують, що все омолодження зелених насаджень у місті здійснюється неправильно.

Екоактивісти громадської організації «Досить труїти Кривий Ріг» та криворізькі біологи пропонують містянам долучатися до боротьби за дерева та повідомляти міську раду, Державну екологічну інспекцію та поліцію про порушення правил омолодження дерев.

Катерина Таран, юрисконсульт громадської спілки «Досить труїти Кривий Ріг» розповіла, що робити, коли сумніваєтесь у доцільності обрізки дерев:
«Якщо ми бачимо, що це дії незаконні, то викликаємо поліцію – «102». І органи поліції зобов’язані скласти протокол відповідно статті 152 Кодексу адміністративних правопорушень, це порушення правил благоустрою.

Інша інстанція, яка допоможе розв'язувати це питання — Державна екологічна інспекція, вона має право складати протоколи за статтею 153 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Тож, складається протокол, також виписується штраф. Але зрозуміло, що це вже по факту».

Також екоактивісти планують розробити шаблон звернення до міськвиконкому та розробити пропозиції щодо оновлення правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України та практичні рекомендації для компаній та підприємств, які займаються озелененням. Біологи Кривого Рогу пропонують долучати дендрологів, щоб правильно омолоджувати та заміщувати дерева.

«До речі, рекомендації щодо видового складу дерев і я надавав. І у нас є дуже великі напрацювання Криворізького ботанічного саду.

Кафедра ботаніки та екології нашого університету та ботанічний сад здатні запропонувати такий асортимент дерев певних видів, для кожного із районів міста, які будуть мати найвищу ефективність приживання», — говорить Едуард Євтушенко.
Редакція «Першого Криворізького»звернулася до управління преси та інформації виконкому міської ради Кривого Рогу з пропозицією прокоментувати думку екоактивістів та біологів. На момент підготовки матеріалу відповідь не надійшла. Редакція готова опублікувати її окремо.


Фото: Даніїл Токмаков

Відео: Даніїл Токмаков

Посилання скопійовано в буфер обміну