Смертельна обрізка дерев: про омолодження у Кривому Розі

Фото: Перший Криворізький
Через повномасштабну війну російської армії в Україні знищено тисячі рослин та тварин у прифронтових, окупованих та деокупованих містах та селах. Державна екологічна інспекція нещодавно озвучила оновлені дані щодо загальної суми збитків, завданих довкіллю, зараз вона сягає 52 мільярди доларів. Але навіть це не спонукає криворізьких озеленювачів правильно омолоджувати та замінювати старі дерева на нові у потрібній кількості.
«У степовій зоні дерева обрізати треба дуже, і дуже обережно. А Кривий Ріг саме розташований у степовій зоні. Тому що для того, щоб виростити дерево, треба 20-30 років, і дуже багато уваги та сил.
Обрізають дерева в період мінімальної циркуляції соків – навесні до розпускання бруньок або восени після опадання листя», — Едуард Євтушенко.

Згідно з правилами озеленювачі під час догляду за деревами повинні застосовувати такі види обрізки:
- формувальна;
- санітарна;
- омолоджувальна.
У Кривому Розі зараз сьогодні комунальні служби намагаються омолодити більшість дерев. Це дуже важливо, але тільки тоді, коли це роблять правильно. А хаотична та непрофесійна обрізка гілок дерев може призвести до загибелі багатьох рослин.
«Обрізаються не більше 30% крони дерев, як правило, сухі або пошкоджені гілки. Скелетні гілки вирізаються дуже рідко, але не у Кривому Розі. Люди, які займаються омолодженням дерев більшості прибудинкових територій, навіть не мають відповідних актів та схем. Як правило, вони мають план, де прописано скільки дерев та на якій вулиці треба омолодити або спилити.
Проблема у тому, що частина території міста належить ОСББ, які самостійно регулюють питання обрізки дерев. Вони викликають певні компанії, або навіть наймають робітників, які приїжджають обрізати дерева чи гілки», — говорить Едуард Євтушенко.
Зазначимо, що редакція сайту та експерти не стверджують, що все омолодження зелених насаджень у місті здійснюється неправильно.

Екоактивісти громадської організації «Досить труїти Кривий Ріг» та криворізькі біологи пропонують містянам долучатися до боротьби за дерева та повідомляти міську раду, Державну екологічну інспекцію та поліцію про порушення правил омолодження дерев.
Катерина Таран, юрисконсульт громадської спілки «Досить труїти Кривий Ріг» розповіла, що робити, коли сумніваєтесь у доцільності обрізки дерев:
«Якщо ми бачимо, що це дії незаконні, то викликаємо поліцію – «102». І органи поліції зобов’язані скласти протокол відповідно статті 152 Кодексу адміністративних правопорушень, це порушення правил благоустрою.
Інша інстанція, яка допоможе розв'язувати це питання — Державна екологічна інспекція, вона має право складати протоколи за статтею 153 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Тож, складається протокол, також виписується штраф. Але зрозуміло, що це вже по факту».
Також екоактивісти планують розробити шаблон звернення до міськвиконкому та розробити пропозиції щодо оновлення правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України та практичні рекомендації для компаній та підприємств, які займаються озелененням. Біологи Кривого Рогу пропонують долучати дендрологів, щоб правильно омолоджувати та заміщувати дерева.
«До речі, рекомендації щодо видового складу дерев і я надавав. І у нас є дуже великі напрацювання Криворізького ботанічного саду.Редакція «Першого Криворізького»звернулася до управління преси та інформації виконкому міської ради Кривого Рогу з пропозицією прокоментувати думку екоактивістів та біологів. На момент підготовки матеріалу відповідь не надійшла. Редакція готова опублікувати її окремо.
Кафедра ботаніки та екології нашого університету та ботанічний сад здатні запропонувати такий асортимент дерев певних видів, для кожного із районів міста, які будуть мати найвищу ефективність приживання», — говорить Едуард Євтушенко.
Фото: Даніїл Токмаков
Відео: Даніїл Токмаков
У лікарні на Чернігівщині помер військовий з Кривого Рогу Юрій Чучук

Фото: Газета «Металург»
Про це повідомляє «Перший Криворізький» із посиланням на сайт газети «Металург».
Юрій закінчив військове училище, був офіцером і мав військове звання капітана.
У 1990 роки прийшов працювати на місцеве підприємство.
Чоловік з 2015 року був учасником АТО. До лав Збройних Сил України він знову доєднався у березні 2022 року.
У ЗСУ Юрій ніс службу офіцером відділу сил підтримки військової частини.
У захисника залишилися дружина й донька.
Вічна пошана та вдячність кожному українському Герою!
«Перший Криворізький» у розділі Історія Кривого Рогу публікує меморіали загиблих захисників. Повідомте нам, якщо втратили на війні близького, заповніть гугл-форму.
З початку повномасштабної війни, започаткованої Росією проти України, загинули сотні жителів Кривого Рогу. Серед них ветерани АТО, працівники металургійних та гірничодобувних підприємств, металургійних, випускники криворізьких шкіл, коледжів та вишів, медики, освітяни:
Загиблі Герої, про яких редакції стало відомо з 24 лютого 2022 року до 24 лютого 2024 року;
Загиблі Герої, про яких редакції стало відомо з 24 лютого 2024 року до 24 лютого 2025 року;
Олександр Натопта,
Олександр Ковтун,
Максим Астапов,
Сергій Трофімов,
Анатолій Чоботаренко,
Сергій Будченко,
Володимир Стогній,
Валерій Жигадло,
Григорій Пантелєєв,
Віталій Соколенко,
Іван Низовий,
В`ячеслав Копча,
Дмитро Костенко,
Микола Сушко,
Іван Романчук,
Руслан Добринін,
Геннадій Слєсарєв,
Сергій Троценко,
Артем Онещак,
Ігор Прокопенко,
Володимир Копань,
Євгеній Єрьомін,
Олександр Барбінов,
Людвиг Дорчі,
Ігор Сінчевський,
Олександр Коржевич,
Юрій Пашков.