Колодій 2023 року: коли починається і скільки триває це свято

Колодій 2023 року: коли починається і скільки триває це свято

Фото: Ярослав Гальченко

Колодій (Масниця) — це народне свято проводів зими й зустрічі весни. Святкують його цілий тиждень, впродовж якого печуть та їдять млинці.

Тож коли буде Масниця в 2023 році, як її правильно відзначати?

Масний тиждень у 2023 році в Україні розпочнеться в понеділок, 20 лютого, і закінчиться в неділю, 26 лютого.

Християнська церква прив'язала його до тижня напередодні Великого посту. Зазвичай вона припадає на кінець лютого – початок березня і займає проміжне місце між зимою та весною.

Масний тиждень: традиції

За церковною традицією на Колодія вже не можна їсти м'ясо, але можна інші скоромні продукти. Також на Сирній седмиці скасовується піст в середу і п'ятницю. За Масний тиждень люди намагаються наїстися молочних продуктів, яєць, риби і головної страви — млинців, аби потім мати сили витримати довгий піст.

Млинці пекли впродовж усієї Масниці — на честь слов'янського бога Сонця Ярила, а в кінці святкування спалювали опудало —Мару, яка символізувала смерть і народження природи.

Народні прикмети на Колодія

  • якщо ж господиня спече мало млинців, то не буде врожаю;
  • якщо млинці у господині вийшли пишні і рум’яні – рік буде хорошим і багатим на урожай, а якщо злипаються і не виходять – чекайте неприємностей;
  • на Масницю теща обов’язково повинна покликати на млинці свого зятя. Якщо частування йому сподобається, то і рік пройде в мирі та любові;
  • якщо перед Масницею йшли дощі, то восени буде хороший урожай грибів, а якщо стояв мороз, то літо буде не дуже жарким;
  • якщо на Масницю позбутися старих речей, то в цьому році чекайте обновок;
  • якщо в Прощену неділю ви зможете пробачити старі образи, то відкриєте своє життя для нових хороших і яскравих подій.
Що означає кожен день свята?

Понеділок. Цей день був днем зустрічі. Саме у понеділок наші пращури запрошували до себе близьких друзів, родичів. За великим столом збиралася вся родина.

Вівторок. Другий день тижня відрізнявся тим, що на Масницю робили оглядини. Батьки дівчат та хлопців ходили в гості один до одного, а хлопці шукали своїх майбутніх дружин на гуляннях та святкуванні Масниці. Вони мали встигнути зробити оглядини до великого посту.

Середа. Цей день був особливим, адже за традицією, до будинку дівчини приходив майбутній чоловік. Теща мала приготувати багатий стіл і напекти млинці зятю. При цьому на вечерю збиралася вся родина. Зять мав допомагати тещі, робити їй компліменти та налагоджувати з нею стосунки.

Четвер. Один із найулюбленіших днів, адже у четвер було заборонено працювати. Саме у четвер люди починали масові гуляння, припиняли сімейні застілля та веселилися на повну. Хлопці та дівчата виходили на головні вулиці сіл та міст й грали у різні ігри, танцювали, грали на інструментах, каталися на санях, влаштовували кулачні бої.

П'ятниця. У цей день вже було весело тещі. Вона збирала подруг, рідних, знайомих і йшла у гості до зятя. Зять разом із майбутньою обраницею мав накрити стіл, напекти млинців та зробити все для того, щоб сподобатися тещі. Наприклад, робив компліменти, танцював біля неї, носив їжу та багато іншого.

Субота. У суботу майбутня дружина повинна була покликати в гості всіх сестер коханого. Зранку вона готувала багато різної їжі. Крім млинців, до вечері подавали вареники, пампушки, рибу та багато іншого.

Неділя. З самого ранку люди йшли до церкви та молилися за живих. Також згадували тих, хто їх покинув. Після ранкової молитви Господині готувалися до гуляння, робили багато їжі перед постом. У Прощену неділю дорослі та діти просили один одного прощення за всі образи та гріхи. Після цього сім’ями проводжали масляний тиждень, виходили на площі та спалювали опудало.


Посилання скопійовано в буфер обміну