Розікрали обладнання, замінували лікарню: медики Високопілля про 7 місяців окупації

Розікрали обладнання, замінували лікарню: медики Високопілля про 7 місяців окупації

Фото: Перший Криворізький

Медзаклади Херсонщини, частина якої була деокупована наприкінці минулого року, потребують суттєвих капіталовкладень, говорять місцеві мешканці, з якими вдалось поспілкуватися редакції «Першого Криворізького».

Восени Міністерство охорони здоров'я України повідомляло, що за 8 місяців повномасштабної війни Росія пошкодила в Україні 1100 об?єктів галузі охорони здоров'я, 144 — зруйновані вщент. Ця кількість все ще росте. З огляду на розмір шкоди, заподіяної закладам охорони здоров’я, на відбудову пошкоджених установ можуть знадобитися роки, особливо на тимчасово окупованих територіях.

У Високопільському центрі первинної медико-санітарної допомоги під час окупації жили російські солдати. Про це розповідає Наталя Корнієнко — головна лікарка і директорка медичного закладу. Селище міського типу Високопілля знаходиться за 70 кілометрів від Кривого Рогу. Під окупацією місцеві прожили 7 місяців.

Окупанти зайшли до нас у селище 15 березня, — каже Наталя Корнієнко. — Три дні ми не ходили на роботу, консультували пацієнтів телефоном. . Потім росіяни дозволили нам приходити до лікарні, і ми ходили на роботу до обстрілів, вони починались десь об 11-й годині.
Так було недовго — у квітні 2022 року російські солдати повідомили: віднині лікарня закрита для персоналу і відвідувачів, тут, мовляв, усе заміновано.Вже згодом медики Високопілля дізналися, що окупанти стали використовували приміщення місцевої лікарні як укриття і як власний шпиталь. Після деокупації у приміщенні лікарні знайшли російську військову форму, написи на стінах, пляшки з-під напоїв, шматки закривавлених бинтів та особисті речі окупантів.
На п'ятому поверсі напівзруйнованої лікарні, російські снайпери обладнали собі майданчик. Звідти відкривалася панорама селища й прилеглих територій. Окупанти жили у місцевих підвалах, переховуючись від обстрілів. На задньому подвір'ї лікарні ще й досі стоять російські спалені військові машини, і крадені автомобілі цивільних. На них були фарбою намальовані позначення«Z».
Тоді, у перші місяці повномасштабного вторгнення, ми працювали, виїжджаючи по домах хворих, — каже лікарка Наталя. — Телефони ми ховали, вони не дозволяли користуватись або забирали їх собі, тому люди приходили до нас додому або ми до них. У кожного вдома була аптечка для невідкладної допомоги.
У 20-х числах квітня медичний персонал Високопільського медичного центру вирішив евакуюватись. Окупанти розкрали та пошкодили медичну техніку — кисневі концентратори, апарати ультразвукової діагностики. Високопілля звільнили 4 вересня 2022 року, але ще півтора місяця місцеві чули гучні вибухи, — росіяни обстрілювали селище з артилерії. Восени медичний персонал повернувся до роботи, у колективі медцентру працює 20 людей. Оскільки приміщення лікарні, де перебували окупанти, непридатне для використання, місцева адміністрація виділила медикам інше приміщення.Працювати доводиться у тісноті, звичайно, — каже головна лікарка. — Але найголовніше, що вдома.


Зараз у Високопільському центрі первинної допомоги працюють терапевти, сімейний лікар та педіатр. За день на прийом приходить близько 30 місцевих мешканців. Найчастіші скарги — високий тиск і нервове напруження.Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів

Відео: Даніїл Токмаков

Редактор: Софія Скиба

Посилання скопійовано в буфер обміну