Ще більше бавовни для окупантів: криворіжець розробив унікальний дрон-камікадзе

Ще більше бавовни для окупантів: криворіжець розробив унікальний дрон-камікадзе

Фото: Перший Криворізький

У Кривому Розі розробили дрон-камікадзе для Збройних Сил України. Безпілотник літає на 300 кілометрів, несе 10 кілограмів вибухівки, а його виробництво коштує до двох тисяч доларів. Собівартість дрона в десять разів менша за вартість "шахеда", але він так само нищить склади, техніку та інші броньовані цілі.

Ще навесні команда Віталія Бризгалова розробляла для українських військових багі та цифрові міношукачі. А в мирні часи Віталій займався виготовленням електровантажівок і дронів для цивільних. Навесні 2022 року криворіжець повернувся до розробок дронів, але вже з іншою метою.

10 наших дронів на один їхній «Шахед», — каже винахідник Віталій Бризгалов. — Оскільки камікадзе — одноразовий дрон, він має бути дуже дешевим і складатись з доступних деталей. Наш безпілотник — літак довжиною понад 3 метри й вагою 40 кілограмів. Це дрон бригадного рівня, для роботи з тилу, бо може далеко літати. Чимось він схожий на російський «Орлан», але в цьому може бути й перевага: росіяни приймуть за свій і не зіб'ють. На розробку пішло пів року.


Навіщо ентузіастам виробляти дрони самостійно


В Україні поки не налагоджене державне серійне виробництво дронів. Зараз цим займаються приватні компанії й команди ентузіастів без доступу до державного наукового ресурсу. Про це говорять самі військові, які служать в аеророзвідці.

Росія за час повномасштабного вторгнення встигла запустити власне виробництво боєприпасів для дронів класу "Mavic", — каже боєць аеророзвідки підрозділу «Люфтваффе» з позивним Маклауд. — В Україні з'явилося багато приватних компаній, які почали виробляти дрони з системами скиду. Але всі вони літають на маленькі відстані (до 10 кілометрів)


Поки підрозділ аеророзвідки 129 окремої бригади тероборони «Люфтваффе» працював на півдні, середній термін життя безпілотника складав 1 тиждень при інтенсивних бойових діях. Якщо не пощастить, — це може бути 1 виліт. Безпілотники, на думку Маклауда, мають бути доступним розхідним матеріалом, так само як авто.

Нам купили 3 літаки, 2 збили, — і ми, навчені аеророзвідники, стаємо некорисні, — каже Маклауд. — Треба чекати, поки зберуться кошти на новий дрон. Середня вартість дронів-камікадзе іноземного виробництва — від 10 тисяч доларів. Доставка — мінімум 10 днів. Було б дуже зручно, якби безпілотник вироблявся в Україні і швидко доставлявся військовим. 2 тисячі доларів — це дуже доступна ціна для дрона, який нестиме 10 кілограмів вибухівки. Цього достатньо, щоб знищити будь-яку броньовану ціль або склад. Оскільки Віталій робить сам по собі безпечний дрон, це спростить процес сертифікації і значно полегшить внутрішню комунікацію виробника з військовими. Українській армії БПЛА будь-яких типів потрібні сотні тисяч. Попит буде дуже великий.
Оператори безпілотників, за словами бійця аеророзвідки, повинні знаходитись мінімум за 15 кілометрів від лінії розмежування. ЗСУ потрібні дрони дальнього радіуса дії, бо все найцінніше стоїться далі від лінії розмежування.

Під час контрнаступу на півдні за один виліт ми знаходили від 7 до 20 одиниць техніки і передавали дані артилерії, — каже Маклауд. — Це знаходить один безпілотник. А якби у нас з собою їх було декілька, передали б координат ще більше.




Чим круті дрони виробництва Бризгалова:


  • це дешево: до 2-х тисяч доларів (у порівнянні з 5-10 тисячами доларів за аналог);

  • це швидко: один дрон вироблятиметься за 3-4 години. По 100 дронів на місяць команда постачатиме їх військом

  • це результативно: він летить на 300 кілометрів й несе 10 кілограмів вибухівки. Цього достатньо, щоб знищити будь-яку броньовану ціль, склад, казарму.

  • це відповідь на «Шахеди», якими атакують Кривий Ріг та інші міста України: 10 наших дронів коштують як 1 їхній



По суті команда Бризгалова виробляє цивільний дрон, а військові вже заряджатимуть вибухівку всередину або підвішуватимуть її до крил безпілотника. Всі важливі складові дрона команда Бризгалова виробляє самостійно матрицю, бензиновий двигун, регулятори. Його можуть використовувати спеціалісти з планування диверсійних операцій, які не знаходяться на самому передку.

У нас зібралась унікальна команда з 10 людей, — каже Віталій Бризгалов. — 3 місяці ми витратили на опрацювання технологічних процесів для виготовлення обладнання. Вже зараз маємо декілька попередніх домовленостей з постачанням для військових, попит дуже великий. Наш дрон прямо зараз випробовується на полігонах, ми отримуємо побажання і доопрацьовуємо його. Коли запустимо серійне виробництво, плануємо виробляти від трьох дронів на день.
Криворізькі інженери для виробництва дронів не використовують клей. Він довго сохне і сповільнює виробництво. Команда ріже лазером потрібні поверхні, а потім робить крила. На створення одного крила потрібно приблизно 20 хвилин, а на створення всього дрону приблизно 3 години.


Які є обмеження у виробництві:


  1. Команда Бризгалова зараз має проблему з кадровим потенціалом. У навчальних закладах міста спеціалістів машинобудування, процесів поверхневого моделювання не готують. Команда потребує інженерів, які можуть працювати з комп'ютерним моделюванням 3D поверхонь. Потрібні також тестувальники, які робитимуть діагностичні звіти і віддаватимуть розробникам на доопрацювання.
  2. Дуже важко дістати електроніку для безпілотників в Україні. Чекати виробництва партії електроніки треба 6-9 місяців. Бризгалов спілкується з кількома вітчизняними командами розробників електроніки, щоб випустити виробництво автопілотів в Україні.
  3. Половину людей з команди Бризгалова мобілізували. Це суттєво затягнуло процес виробництва безпілотників. Замість мобілізації держава могла б створювати команди з мобілізованих працівників.
  4. Великий ризик — тривала відсутність електроенергії. Попередній блекаут на 2 дні призупинив виробництво безпілотників. Генератори для обладнання Бризгалова потрібні дуже великі, і ціни на них відповідні.

Які є альтернативи та чи можна це масштабувати:


В Україні команди ентузіастів розробляють різні дрони: міношукачі, розвідники та камікадзе. Засновник компанії Skynetua Михайло Дронов нещодавно продемонстрував моделі дрона-розвідника і дрона-камікадзе, які він розробив спеціально для потреб ЗСУ. Учень 11-го класу Івано-Франківського природничо-математичного ліцею Юрій Тумир розробив для українських військових дрон-розвідник, за допомогою якого можна шукати міни. Спеціалісти Збройних сил України розробили новий вітчизняний дрон "Інквізитор", який допоможе знищувати російські танки.

Державний концерн "Укроборонпром" переходить до фінальної стадії випробувань українського ударного безпілотника з бойовою частиною 75 кілограмів та дальністю польоту до 1000 кілометрів. Про це розповіла в ефірі інформаційного телемарафону речниця "Укроборонпрому" Наталія Сад. В "Укроборонпромі" обіцяють завершити випробування до кінця 2022 року.

Виробництво своїх дронів Бризгалов планує масштабувати.

По-перше, це запуск серійного виробництва. По-друге, обмін кресленнями з командами інженерів з інших міст, як це зробили з кресленнями військових багі. По-третє, організація навчання роботи з дроном-камікадзе для військових.Спочатку команда Віталія навчає інструкторів, а інструктори — групи військових, які працюватимуть з дроном.


Як криворіжці можуть допомогти


Бойові дії не так далеко відійшли від Кривого Рогу. Якщо є можливість допомогти знищити більше техніки і живої сили окупантів, ми маємо допомогти ЗСУ це зробити. За місяць стартує серійне виробництво дронів команди Бризгалова.

Підтримайте унікальних криворізьких інженерів донатом, бо команда працює виключно за пожертви благодійників. Напишіть Віталію у Фейсбуці, якщо Ви тестувальник, інженер або хочете допомогти іншим способом.

Моно 5375414100880987
Приват 4149629312269061
PayPal: [email protected]

Фото: Даніїл Токмаков

Відео: Даніїл Токмаков

Редактор: Софія Скиба

Посилання скопійовано в буфер обміну