Допомагати — легко: всіх бажаючих стати у нагоді захисникам запрошують до КДПУ

Фото: Первый Криворожский
Тут плетуть маскувальні сітки, ш'ють мобільні сидіння, теплий одяг, подушки та інший інвентар.
Кожного дня з 9:00 до 17:00 всіх бажаючих стати в нагоді захисникам запрошують допомагати руками і робити свій вклад у перемогу. З собою мати ножиці і хороший настрій, можна взяти друзів.
Обрати собі заняття можна самостійно: чи то плести основу для сітки, чи то шити, вирізати, в'язати полоски тканини на сітку.
Якщо Ви маєте непотрібну тканину — несіть. За словами викладачки університету Наталії Хараджян, будь-яка тканина стає в нагоді і використовується.
Маскувальну сітку або мобільну сідушку, стельку чи подушку під шию можна виготовити вдома і привезти в головний корпус КДПУ. Їх розвозять на позиції захисникам, які потребують найбільше.
Відео: Даніїл Токмаков
Редактор: Софія Скиба
Чи варто боятись наркозу: спростовуємо міфи про анестезію

Фото: Перший Криворізький
Міф: під час наркозу можна прокинутися і відчути біль
Правда: під час наркозу дійсно можна прокинутись, але це трапляється вкрай рідко — приблизно 1 раз на 1000 наркозів. Однак «прокинутись» під час операції — це не означає одразу все відчувати і розуміти. Є певні стадії виходу з наркозу, і лікарі зазвичай встигають відреагувати.Основні причини такого явища:- недостатня доза анестетика (наприклад, через індивідуальні особливості пацієнта або технічні нюанси);
- несправності апаратури, яка дозує препарат (наприклад, зниження подачі ліків через витік у системі або несправний інфузомат — медичний прилад для внутрішньовенного введення рідин і лікарських засобів);
- унікальні особливості обміну речовин у пацієнта, через які препарати виводяться швидше.
Щоб уникнути таких ситуацій, спеціальні датчики відстежують рівень свідомості пацієнта. Якщо щось не так, анестезіолог одразу коригує дозу препаратів.
Міф: анестезія обов'язково викликає галюцинації
Правда: усе залежить від конкретного препарату і його дії, як пояснює Євген.Галюцинації можуть виникати:
- під час засинання або пробудження (зазвичай короткочасні образи або відчуття);
- у післяопераційному періоді (украй рідко).
Міф: від наркозу можна померти
«Немає речей, від яких би людина не могла померти», — каже лікар.Правда: ризик померти від наркозу надзвичайно низький. За статистикою, смертність, пов’язана безпосередньо з анестезією, становить приблизно 1 випадок на 100 000 процедур.
Основні причини смертельних випадків:
- неправильне дозування препаратів — уведення анестетика в надмірній дозі;
- гостра дихальна недостатність — якщо анестезіолог не встигає інтубувати пацієнта або виникають непередбачені труднощі з дихальними шляхами;
- алергічна реакція на анестетики — надзвичайно рідкісний випадок, але він можливий;
- захворювання пацієнта або прийом ліків, про які він не повідомив анестезіологу, — наприклад, якщо людина приймає препарати для зниження тиску, але не сказала про це, може статись різкий спад тиску, що небезпечно.

Щоб уникнути ризиків, не можна приховувати від анестезіолога інформацію про прийняті ліки, наркотики чи хронічні захворювання.Як каже Євген, «брехати можна мамі, державі і хірургу, але анестезіологу — ніколи»!
Читайте також: Як уникнути помилок при наданні першої допомоги: найпоширеніші міфи та їх спростування
Міф: наркоз викликає залежність
Правда: загальна анестезія не викликає фізичної залежності. Препарати, що застосовуються під час наркозу, виводяться з організму, не стимулюючи центр задоволення в мозку, як це роблять наркотичні речовини.Але якщо пацієнту після операції призначають опіоїдні знеболювальні, неправильне їх використання може призвести до залежності.Міф: після наркозу спостерігається тривала загальмованість
Правда: після пробудження з анестезії деякий час можливе відчуття сонливості, втоми або дезорієнтації. Але сучасні препарати діють короткочасно і швидко виводяться з організму. Якщо немає ускладнень, більшість людей повертаються до звичного стану вже через кілька годин або наступного дня.Міф: анестезія завжди викликає погіршення пам’яті та головні болі
Правда: у поодиноких випадках, особливо в літніх пацієнтів або при тривалих операціях, може спостерігатись тимчасове погіршення когнітивних функцій (так званий післяопераційний когнітивний дисфункціональний синдром). Однак це не є правило для всіх, і зазвичай такі симптоми минають. Головний біль може виникати після спінальної або епідуральної анестезії, але є методи профілактики та лікування цього ускладнення.Міф: епідуральна анестезія порушує природний процес пологів і має негативний вплив на дитину
Правда: епідуральна анестезія широко застосовується в усьому світі для знеболення пологів і не впливає на дитину безпосередньо. Вона допомагає зменшити біль, що може навіть покращити перебіг пологів, оскільки жінка буде менш виснажена. Проте існують можливі ускладнення, як-от зниження артеріального тиску в матері, що може тимчасово впливати на кровопостачання плода, але це контролюють лікарі.Сучасна анестезіологія дає пацієнтам можливість комфортно проходити хірургічні втручання, а поширені страхи навколо неї — міфи або перебільшення.
Робота над цим матеріалом стала можливою завдяки проєкту Fight for Facts, що реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.
Фото: Владислав Нестеренко