Як громаді покращити якість повітря своїми руками

Головне фото новини
Фото: Первый Криворожский
1kr.ua
Кожного року у Кривому Розі висаджують тисячі дерев та кущів за кошти міського бюджету та підприємств. До такої ініціативи приєднуються і звичайні містяни, яким небайдужа екологічна ситуація. В умовах життя у промисловому місті це може допомогти дихати якщо не безпечно, то принаймні дещо вільніше. Які дерева варто садити саме у Кривому Розі та чому?

У 2020 році за кошти міського бюджету та промислових підприємств у Кривому Розі висадили 5 394 дерев та майже 10 тисяч кущів. А у 2021 році за кошти міського бюджету планують висадити 1419 листяних та хвойних дерев. Це дані звіту про виконання «Міської програми вирішення екологічних проблем Кривбасу та поліпшення стану навколишнього природного середовища на 2016 – 2025 роки».

«Зелені насадження - невід’ємна частина Кривого Рогу. Вони насичують атмосферне повітря киснем, а це необхідно для нашого дихання. Також вони роблять мікроклімат більш м’яким та сприятливим для людини, зменшують сонячне випромінювання та знижують температуру», - говорить викладач Криворізького державного педагогічного університету, дендролог Василь Савосько.


Рослини активно поглинають польове та газове забруднення, зменшуючи антропогенний вплив. За офіційними даними у 2020 році викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря Кривого Рогу склали 212 тисяч тонн, це приблизно 507 кілограм на одного криворіжця.

Василь Савосько вважає, що у Кривому Розі достатньо зелених насаджень, але тим не менше рослин не буває багато.


Наприклад, за кілька років біля криворізької школи №120 висадили алею дубів та каштанів. Дерева надають меценати, станція юних натуралістів у Тернівському районі міста, купують батьки школярів. У 2021 році школярі та вчительки цієї школи стали учасниками проєкту «Зелена хвиля».«Дерева ми садимо не перший раз - у нас була «Healthy schools» і ми садили дерева, нам допомогли і батьки, і небайдужі громадяни мікрорайону.

Я вважаю, висадка дерев згуртовує колектив, а діти розуміють наскільки цінно брати участь у житті міста»,
- говорить вчителька математики школи №120, керівниця проєкту «Зелена хвиля» Людмила Кучеренко.


За даними Всесвітньої організації здоров'я на кожного мешканця міст повинно припадати 50 м2 зелених насаджень, а одне дерево за добу відновлює стільки кисню, скільки необхідно для дихання трьох людей.

Також відомо, що дерева затримують пилові бурі, їх коренева система не дає розростатись ерозії грунтів.

«Мені особисто імпонує тополя, як дерево, яке найкраще очищує повітря промислових міст. Тополя поглинає вуглекислий газ і виділяє кисень, що в десятки разів перевищує хвойні дерева.

Також мені подобаються липи, клени, в’язи, дуби. Вони разом можуть створити свого роду стрижень насаджень для промислового міста»
, - говорить Василь Савосько.

Всього у 2021 році у Дніпропетровській області офіційно планують висадити майже 1,5 мільйонів дерев. Переважно – дуби, сосни та білу акацію.

У інтерв’ю журналістці «Першого Криворізького» дендролог сказав, що важливо не просто посадити дерево, а і правильно доглядати за ним:

«Розумієте, посадити дерево - лише частина роботи. Більш важливим є догляд. Якщо людина людина сама посадила дерево, то вона буде ставитися до нього з більшою душевністю та теплотою.

В наших умовах деревам потрібно більше вологи, тому зеленим насадженням необхідний регулярний полив»
, - говорить Василь Савосько.

Василь Савосько радить так доглядати за молодими деревами:

  1. З травня дерева необхідно поливати 1 раз у 10 днів. Полив повинен бути регулярним і рясним: 10-50 літрів на одну рослину.
  2. Потрібно регулярно розпушувати пристовбурове коло.
  3. Треба своєчасно обрізати гілки та захищати рослину від хвороб і шкідників.


Зазначимо, що повна приживлюваність саджанця настає через 2 місяці після висадки, коли рослина перестає харчуватися своїми запасами і починає поглинати елементи живлення із ґрунту.
Матеріал підготовлено у рамках проєкту «Дихай. Дій. Ділись», який реалізується за підтримки ГО «Всеукраїнська жіноча єврейська організація «Проект Кешер».Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію.


Повітряна тривога

Попередня тривога тривала –
43 хв

Все гаразд

01 : 05

Новини 1kr.ua в Tеlеgram

Ми в соціальних мережах

Місто

Booking.com