Правда і вигадки про алергію

Фото: Перший Криворізький
Міф: усі препарати від алергії викликають сонливість
Правда: препарати першого покоління дійсно мають седативний ефект, бо проникають у центральну нервову систему через гематоенцефалічний бар’єр.Але сучасні антигістамінні другого покоління діють вибірково на гістамінові H1-рецептори і не викликають сонливості в більшості пацієнтів. Їх можна приймати вдень, за кермом, у школі чи на роботі.
Міф: мед допомагає при алергії на пилок
Правда: мед часто містить мікрочастинки пилку з квітів, що збирають бджоли. У людей із полінозом це може провокувати загострення, а не лікувати.«Дані про десенсибілізуючий ефект меду суперечливі та недостатньо доведені клінічними дослідженнями. Мед — це концентрат із пилку, людям із полінозом і бронхіальною астмою категорично заборонено його вживати», — наголошує лікарка.
Міф: алергію можна «перерости»
Правда: така ймовірність існує лише для певних типів алергії, переважно в дітей.Наприклад, алергія на білок коров’ячого молока, яйця або сою може зникнути з віком. Проте, алергія на горіхи, рибу, пилок або тварин часто зберігається впродовж усього життя. Прогноз залежить від типу алергену, рівня імуноглобуліну та клінічних проявів і генетики людини.Міф: гіпоалергенні продукти не викликають алергію
Правда: гіпоалергенний — це маркетинговий термін, що означає низьку ймовірність викликати алергію, а не повну відсутність ризику.«Будь-яка речовина може стати алергеном для чутливого організму. Навіть рис або індичка, які вважаються безпечними, провокують реакцію», — пояснює Євгенія.
Міф: алергія — це назавжди
Правда: існують і тимчасові, і хронічні форми алергії.У деяких випадках алергія зникає сама собою. Крім того, сучасна медицина пропонує алергенспецифічну імунотерапію. Це метод лікування, що може значно зменшити або усунути симптоми алергії. Зокрема, він ефективний при алергії на пилок, кліщів домашнього пилу, гриби плісняви та отруту комах.
Міф: лисі кішки не викликають алергії
Правда: алергію викликає не шерсть, а білок Fel d1, що міститься в слині, лупі та сечі котів. І навіть безшерсті породи, наприклад сфінкси, виділяють цей білок і можуть спричинити алергію. Просто через відсутність шерсті білок поширюється трохи менше, але не зникає.
Міф: алергія та непереносимість продуктів — це одне й те саме
Правда: алергія — це імунна реакція з участю імуноглобулінових та інших імунопосередкованих механізмів. Вона може викликати кропив’янку, набряк Квінке, анафілаксію. А непереносимість — це неімунна реакція. Наприклад, брак лактази при непереносимості лактози.Непереносимість не становить небезпеки для життя, але може викликати дискомфорт, такий як здуття, біль у животі та порушення травлення.Міф: алергія — це несерйозно
Правда: алергічні реакції можуть бути дуже небезпечними для життя.Зокрема, при анафілаксії можливі розвиток раптового набряку, зниження тиску та зупинка дихання.
«Щороку у світі фіксують випадки смерті від харчової алергії, медикаментів або укусів комах. Алергія — це дуже серйозна медична проблема», — підкреслює лікарка.

Міф: червоні продукти найбільш алергенні
Правда: колір сам по собі не робить продукт алергенним.Деякі червоні фрукти чи овочі, такі як полуниця, томати, малина, містять активні речовини, що можуть викликати реакцію, є тригерами. Але це не універсальне правило. Є багато не червоних алергенних продуктів, як то молюски, яйця, арахіс, молоко.Міф: через виключення деяких продуктів життя неможливе
Правда: пацієнти часто реагують панічно, коли чують про обмеження: «Що ж мені тепер їсти?» — ділиться лікарка. Але, за її словами, виключення з раціону горіхів, меду, шоколаду чи кави — це не вирок, а тимчасова стратегія.Найкращий підхід — спостереження за реакцією організму. «Я завжди пропоную спробувати відмовитись на деякий час, а потім поступово повернути продукт і оцінити самопочуття. Лише так можна зробити об’єктивні висновки».
Основний метод лікування алергічних захворювань — алергенспецифічна імунотерапія. Це лікування алергенами після діагностики, і тільки воно зможе покращити якість життя, убезпечить від віддалених наслідків і розвитку важких ускладнень.
Цей матеріал — частина спецпроєкту, ініційованого редакцією «Першого Криворізького» у співпраці з медичними експертами. Його мета — зруйнувати небезпечні уявлення про здоров’я, що побутують у суспільстві, та надати читачам перевірену, науково обґрунтовану інформацію. Раніше ми розвінчували міфи у подології, дерматології, про анестезію, травлення, рак, жіноче здоров’я тощо.
Робота над цим матеріалом стала можливою завдяки проєкту Fight for Facts, що реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.
Фото: Владислав Нестеренко
Редактор: Софія Скиба