Чому у Кривому Розі досі не оголосили конкурс на пам`ятник у секторі, де обіцяли збудувати меморіал

Ілюстрація: так виглядав постамент під скульптуру «Героям слава» кілька місяців тому

Фото: Перший КриворізькийІлюстрація: так виглядав постамент під скульптуру «Героям слава» кілька місяців тому

Минуло понад пів року з моменту обіцянки провести у Кривому Розі відкритий конкурс на центральну скульптуру меморіалу загиблим захисникам. Родини полеглих воїнів та громадськість продовжують вимагати прозорого відбору проєкту, однак процес сильно затягнувся. Чи буде зрештою проведений конкурс, чи місту доведеться миритися з рішенням чиновників — питання, яке досі залишається без відповіді.

Ще у вересні 2024 року у Кривому Розі розгорівся справжній скандал навколо проєкту центральної скульптури меморіалу. Родини загиблих і широка громадськість висловили незадоволення видом пам'ятника авторства Володимира Токаря, — більшості робота нагадує радянську естетику, а також дуже схожий пам'ятник «воїнам-інтернаціоналістам» біля Покровського райвиконкому.





Але найбільше спільноту родин загиблих обурювало те, що влада не залучила рідних до обговорення проєкту, і вони не мали можливості обрати варіант, який би найкраще вшанував пам'ять їхніх близьких.

Після широкого громадського розголосу міська влада відмовилась від початкової версії пам'ятника та мала би оголосити відкритий конкурс. З обіцянки провести конкурс, яку публікував у себе в соцмережах син тимчасово виконуючого обов'язки міського голови Кривого Рогу Юрія Вілкула Олександр пройшло 7 місяців. Попри те, що ця людина буває на чи не усіх міських подіях, має доступ до інформації щодо бюджетних коштів, криворіжцям досі не відомо, на яких підставах все це відбувається. Частина спільноти ставить його компетенції та законність дій під сумнів.




Раніше ми писали, що про це кажуть в області: у виконкомі Криворізької міської ради незадовго до сесії міськради у січні 2025 року отримали відповідь від управління культури Дніпропетровської ОДА, де чітко вказано: конкурс на кращу проєктну пропозицію проводиться після прийняття відповідного рішення місцевим органом виконавчої влади про спорудження (створення) пам'ятників і монументів місцевого значення. Замовник конкурсу визначає тему, вид конкурсу, терміни його проведення й готує конкурсну документацію.

Рідні загиблих і надалі звертаються до міської влади, виходять на пікети й вимагають конкурсу, та від чиновників в лиці директора департаменту ДРІМ все одно чують, що конкурс мають оголосити в ОДА. А місцеве криворізьке управління культури, посилаючись на низку нормативних актів, відповідає рідним загиблих і криворізькій громаді, що проведення конкурсу — це повноваження управління культури області. Тож чи дочекається громада Кривого Рогу оголошення конкурсу?




Читайте також: Що збудують на секторі військових поховань до кінця 2025
Редакція «Першого Криворізького» спитала ДРІМ: а хто фінансував створення макета пам’ятника, авторства Токаря, чому обрали саме цього скульптора, як склалась подальша доля макета після візиту рідних загиблих у майстерню скульптора? Директор ДРІМ Іван Карий відповів: такої інформації він не має, гроші з міського бюджету на це не пішли.





Питання, хто ж виступив благодійником або скульптор створив макет безплатно — відкрите.

Посилання скопійовано в буфер обміну