День Соборності України: історія святкування
Фото: сайт Історична правда
22 січня 2021 року в усій Україні відзначається 102 річниця проголошення Акту Злуки Української та Західноукраїнської Народних Республік.
День Соборності України - свято, що відзначається щороку в день проголошення Акту возз'єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки, яке відбулося 22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві.
Пригадаємо декілька заходів, які відбувалися до Дня Соборості у Кривому Розі останні 4 роки:
У 2017 році 250 криворіжців, вшанувавши героїв, загиблих в АТО, зібралися на проспекті Миру. Там вони вишикувались в єдиний ланцюг і заспівали Гімн України.
У 2018 році гімн України до Дня Соборності виконали пластуни і слабочуючі діти Кривого Рогу із центру Сузір'я.
У 2019 році криворіжці і представники політичних партій вшанували хвилиною мовчання усіх борців за незалежність України, а потім вишикувалися в єдиний ланцюг навколо пам'ятника Козаку Рогу та заспівали Гімн України. Політики наголосили на необхідності єднатись попри різні погляди на ті чи інші процеси в країні.
У 2020 році на площі Молодіжній також збирались криворіжці, щоб відзначити День Соборності.
22 січня 1919 року. Знято з дзвіниці Софійського Собору
Фото - Історична правда
Урочисте проголошення Акта Злуки УНР і ЗУНР на Софійській площі. 22 січня 1919 року.
Фото - Історична правда
У пам’яті учасників історичного дійства День Злуки залишився особливим. Очевидець тієї події Левко Лукасевич у своїй книзі «На схилку віку» писав:
“Стоїть морозний день, дерева вкриті інеєм. З самого ранку місто має святковий вигляд. Скрізь національні прапори і транспаранти. На балконах будинків розвішано килими й полотна з яскравими українськими малюнками. На балконах портрети і погруддя Тараса Шевченка, прибрані національними стрічками, і також прапори. На Тріумфальній арці при вході з Володимирської вулиці до Софійської площі старовинні герби Східної України і Галичини. Об одинадцятій ранку під звуки музики почали йти сюди українські піхотні частини, артилерія та самострільні команди, котрі стали шпалерами з усіх чотирьох боків площі. За військом рушили люди, зібралася велика кількість народу, заповнила всю площу й сусідні вулиці. Чимало з присутніх забралися на дерева, щоб звідти краще побачити дійство”.
Молебень з нагоди проголошення Акта Злуки. Громадяни зняли головні убори. У центрі - Симон Петлюра і Володимир Винниченко
Фото - Історична правда
Цього дня, 22 січня, прийнято також згадувати іншу подію, яка відбулась рівно на рік раніше - 22 січня 1918 року. Тоді відбулося прийняття IV Універсалу Української Центральної Ради, яким проголошувалася повна незалежність Української Народної Республіки.
«…Віднині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України — Галичина, Буковина, Закарпаття і Наддніпрянська Україна. Здійснилися віковічні мрії, для яких жили і за які вмирали найкращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна республіка. Віднині український народ увільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об'єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної, незалежної української держави, на добро і щастя українського народу», - сказано в Універсалі Директорії Української Народної Республіки.
IV Універсал Директорії Української Народної Республіки
Фото - Історична правда
Але вже через 3 тижні після проголошення незалежності і суверенності Української Народної Республіки більшовики захопили Київ. За тиждень окупації загинуло близько тисячі українських офіцерів і солдат. Директорія евакуювалася на захід України. Пізніше поляки окупували Східну Галичину, а Чехо-Словаччина зайняла Закарпаття.
Але варто сказати, що у січня 1939 року в столиці Карпатської України Хусті відбулося перше офіційне святкування Дня Соборності. Тоді на демонстрацію вийшло 30 тисяч людей. Через 2 місяці Карпатська Україна проголосила незалежність.
Під час панування радянського тоталітарного режиму в Україні будь-які національні свята заборонялися. У 1978 році в ніч на 21 січня український дисидент і політв’язень Олекса Гірник спалив себе живцем біля могили Шевченка в знак того, що Україна має бути незалежною від радянської окупації. Перед смертю він розкидав тисячі листівок на кручах Дніпра, де він пояснив мету самопідпалу.
Меморіальна дошка Олексі Гірнику в Івано-Франківську
Листівка Олекси Гірника
Фото - Історична правда
На згадку про ці історичні події 21 січня 1990 року, на сімдесят першу річницю Акта Злуки українці та українки організували «живий ланцюг», об’єднавши Київ і Львів. Це символізувало непорушну єдність сходу і заходу України. За різними оцінками, участь в акції взяли від 1 до 3 мільйонів українців.
21 січня 1990 року. Софіївська площа через 71 рік після Акту Злуки
Фото - Радіо Свобода
“Ланцюг Єднання”, 1990 рік
Фото - Історична правда
Там були присутні і криворізькі патріоти. Нині вже покійний журналіст Володимир Думанський згадував:
"Таке відчуття було, що це якийсь початок. Початок чогось нового, світлого, і ніхто не думав про погане".
Фото - сторінка Володимира у Facebook
У грудні 2011 року указом четвертого президента України Віктора Януковича День Соборності було скасовано, а натомість встановлено «День Соборності та Свободи України». Вже після втечі Януковича, 13 листопада 2014 року указом п’ятого президента України Петра Порошенка свято було відновлене.
Цей день є державним святом, але не входить у число офіційних святкових днів. У 2021 році День Соборності України припадає на п’ятницю. Криворіжців також запрошують долучитися до символічної ходи у День Соборності України.
У матеріалі процитовано статті із сайтів "Історична правда" та "Радіо Свобода".
святсвят
21:40, 21 января 2021
А нам Дедушкам, шо тут низзя? Нам простату студить на лавочке низзя, сколько презиков и редакторов пережили а почему? На холодных лавочка не сидели, больше ходить надо .
Вот только маршрут ходьбы в связи с ходой меняют..
Майор Томин
20:08, 21 января 2021
В 2014 году нужно было стену не там строить.
святсвят
21:18, 21 января 2021
Вопрос :" Залучитись :"до символічної ходи у День Соборності України"...
У грудні 2011 року указом четвертого президента України Віктора Януковича День Соборності було скасовано, а натомість встановлено «День Соборності та Свободи України». Вже після втечі Януковича, 13 листопада 2014 року указом п’ятого президента України Петра Порошенка свято було відновлене. ". Это , как празднование Нового и старого Нового Года? Дайте разъяснение . По Героям Украины понятно все , только то-же вопрос : почему Янукович своему папе не дал героя Украина а Порошенко дал ?
Александр Поль
22:03, 21 января 2021
Стыдно за батю было. Он все ж пособником нацистов был.
святсвят
22:09, 21 января 2021
Ты за своего батьку говоришь?
Александр Поль
23:09, 21 января 2021
Для тебя секрет, что Федор Янукович был замаран по самое не могу? Мне просто интересно, если бы такое накопили про Тимошенко, Ющенко, ну не знаю, Порошенко или Авакова, ты бы тут первый кричал, аааааа пособник нацистов. Зато про батю Вити, не...
святсвят
21:06, 21 января 2021
Шарики украинцы всем Крымом ждут( желто синих).Какой прогноз погоды, ветер в сторону Крыма будет? Если да, то патриоты интересуются можно добавить к желтосиним шарикам красные , как знак передачи Крыма Советской властью Украине ,отсоединив его от того места где он был .
святсвят
21:31, 21 января 2021
И , шо на ходе по твоему надо ходить только ровно после " Оковытой" ? Нас, шо в трубочку заставят дуть ? А шарики можно и гелием надуть, главно шоб они у воздух поднялись.
святсвят
22:05, 21 января 2021
На следующий год вообще обкуренные пойдем, обещают узаконить марихуану, и в казино будем ходить, и на ходу ходить будем , и проституток узаконят, и в публичный дом ходить будем , вот так тебе, понял, нужно больше двигаться понял? Если деньги есть конечно.
Вл. Отр.
22:19, 21 января 2021
Дедушка Лёнин им ГОСУДАРСТВО, а эти головожепики его памятники снесли)
А теперь, ходят по миру, с вытянутой рукой побираются , продают жопы за копейки... Да и жопы их нии,никому не нужны.
святсвят
22:30, 21 января 2021
Картина да-же есть: " Ходоки и Ленин"
В картине хорошо показана сердечная теплота и искренняя задушевность отношения В.И. Леина к ходокам.
ua12
00:46, 22 января 2021
Не успел художник, Ленин с детками книги пошел читать и солдатам кипяточек раздавал по ходу в Смольном. .Но уже потом За освободил ходоков - крестьян от рабства . Им к Зе"
Meндeлeeв
12:56, 22 января 2021
і коли вофку ульянова в землю закопають?
Meндeлeeв
13:11, 22 января 2021
тобто треба закопати двух вованів )))
Rico
13:42, 22 января 2021
То ли дела сверхдержава - Российская им... Федерация. Живут припеваючи