День Соборності України: історія святкування

День Соборності України: історія святкування

Фото: сайт Історична правда

22 січня 2021 року в усій Україні відзначається 102 річниця проголошення Акту Злуки Української та Західно­української Народних Республік.


День Соборності України - свято, що відзначається щороку в день проголошення Акту возз'єднання Української Народної Республіки та Західно­української Народної Республіки, яке відбулося 22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві.

Пригадаємо декілька заходів, які відбувалися до Дня Соборості у Кривому Розі останні 4 роки:


У 2017 році 250 криворіжців, вшанувавши героїв, загиблих в АТО, зібралися на проспекті Миру. Там вони вишикувались в єдиний ланцюг і заспівали Гімн України.


У 2018 році гімн України до Дня Соборності виконали пластуни і слабочуючі діти Кривого Рогу із центру Сузір'я.


У 2019 році криворіжці і представники політичних партій вшанували хвилиною мовчання усіх борців за незалежність України, а потім вишикувалися в єдиний ланцюг навколо пам'ятника Козаку Рогу та заспівали Гімн України. Політики наголосили на необхідності єднатись попри різні погляди на ті чи інші процеси в країні.


У 2020 році на площі Молодіжній також збирались криворіжці, щоб відзначити День Соборності.

22 січня 1919 року. Знято з дзвіниці Софійського Собору


Фото - Історична правда

Урочисте проголошення Акта Злуки УНР і ЗУНР на Софійській площі. 22 січня 1919 року.
Фото - Історична правда


У пам’яті учасників історичного дійства День Злуки залишився особливим. Очевидець тієї події Левко Лукасевич у своїй книзі «На схилку віку» писав:


“Стоїть морозний день, дерева вкриті інеєм. З самого ранку місто має святковий вигляд. Скрізь національні прапори і транспаранти. На балконах будинків розвішано килими й полотна з яскравими українськими малюнками. На балконах портрети і погруддя Тараса Шевченка, прибрані національними стрічками, і також прапори. На Тріумфальній арці при вході з Володимирської вулиці до Софійської площі старовинні герби Східної України і Галичини. Об одинадцятій ранку під звуки музики почали йти сюди українські піхотні частини, артилерія та самострільні команди, котрі стали шпалерами з усіх чотирьох боків площі. За військом рушили люди, зібралася велика кількість народу, заповнила всю площу й сусідні вулиці. Чимало з присутніх забралися на дерева, щоб звідти краще побачити дійство”.

Молебень з нагоди проголошення Акта Злуки. Громадяни зняли головні убори. У центрі - Симон Петлюра і Володимир Винниченко
Фото - Історична правда


Цього дня, 22 січня, прийнято також згадувати іншу подію, яка відбулась рівно на рік раніше - 22 січня 1918 року. Тоді відбулося прийняття IV Універсалу Української Центральної Ради, яким проголошувалася повна незалежність Української Народної Республіки.


«…Віднині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України — Галичина, Буковина, Закарпаття і Наддніпрянська Україна. Здійснилися віковічні мрії, для яких жили і за які вмирали найкращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна республіка. Віднині український народ увільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об'єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної, незалежної української держави, на добро і щастя українського народу», - сказано в Універсалі Директорії Української Народної Республіки.

IV Універсал Директорії Української Народної Республіки

Фото - Історична правда


Але вже через 3 тижні після проголошення незалежності і суверенності Української Народної Республіки більшовики захопили Київ. За тиждень окупації загинуло близько тисячі українських офіцерів і солдат. Директорія евакуювалася на захід України. Пізніше поляки окупували Східну Галичину, а Чехо-Словаччина зайняла Закарпаття.
Але варто сказати, що у січня 1939 року в столиці Карпатської України Хусті відбулося перше офіційне святкування Дня Соборності. Тоді на демонстрацію вийшло 30 тисяч людей. Через 2 місяці Карпатська Україна проголосила незалежність.
Під час панування радянського тоталітарного режиму в Україні будь-які національні свята заборонялися. У 1978 році в ніч на 21 січня український дисидент і політв’язень Олекса Гірник спалив себе живцем біля могили Шевченка в знак того, що Україна має бути незалежною від радянської окупації. Перед смертю він розкидав тисячі листівок на кручах Дніпра, де він пояснив мету самопідпалу.

Меморіальна дошка Олексі Гірнику в Івано-Франківську

Листівка Олекси Гірника

Фото - Історична правда


На згадку про ці історичні події 21 січня 1990 року, на сімдесят першу річницю Акта Злуки українці та українки організували «живий ланцюг», об’єднавши Київ і Львів. Це символізувало непорушну єдність сходу і заходу України. За різними оцінками, участь в акції взяли від 1 до 3 мільйонів українців.

21 січня 1990 року. Софіївська площа через 71 рік після Акту Злуки
Фото - Радіо Свобода

“Ланцюг Єднання”, 1990 рік
Фото - Історична правда


Там були присутні і криворізькі патріоти. Нині вже покійний журналіст Володимир Думанський згадував:


"Таке відчуття було, що це якийсь початок. Початок чогось нового, світлого, і ніхто не думав про погане".

Фото - сторінка Володимира у Facebook


У грудні 2011 року указом четвертого президента України Віктора Януковича День Соборності було скасовано, а натомість встановлено «День Соборності та Свободи України». Вже після втечі Януковича, 13 листопада 2014 року указом п’ятого президента України Петра Порошенка свято було відновлене.
Цей день є державним святом, але не входить у число офіційних святкових днів. У 2021 році День Соборності України припадає на п’ятницю. Криворіжців також запрошують долучитися до символічної ходи у День Соборності України.

У матеріалі процитовано статті із сайтів "Історична правда" та "Радіо Свобода".


Комментарии (11)

Майор Томин

20:08, 21 января 2021

В 2014 году нужно было стену не там строить.

святсвят

21:06, 21 января 2021

Шарики украинцы всем Крымом ждут( желто синих).Какой прогноз погоды, ветер в сторону Крыма будет? Если да, то патриоты интересуются можно добавить к желтосиним шарикам красные , как знак передачи Крыма Советской властью Украине ,отсоединив его от того места где он был .

святсвят

21:31, 21 января 2021

И , шо на ходе по твоему надо ходить только ровно после " Оковытой" ? Нас, шо в трубочку заставят дуть ? А шарики можно и гелием надуть, главно шоб они у воздух поднялись.

святсвят

22:05, 21 января 2021

На следующий год вообще обкуренные пойдем, обещают узаконить марихуану, и в казино будем ходить, и на ходу ходить будем , и проституток узаконят, и в публичный дом ходить будем , вот так тебе, понял, нужно больше двигаться понял? Если деньги есть конечно.

Вл. Отр.

22:19, 21 января 2021

Дедушка Лёнин им ГОСУДАРСТВО, а эти головожепики его памятники снесли)
А теперь, ходят по миру, с вытянутой рукой побираются , продают жопы за копейки... Да и жопы их нии,никому не нужны.

святсвят

22:30, 21 января 2021

Картина да-же есть: " Ходоки и Ленин"
В картине хорошо показана сердечная теплота и искренняя задушевность отношения В.И. Леина к ходокам.

ua12

00:46, 22 января 2021

Не успел художник, Ленин с детками книги пошел читать и солдатам кипяточек раздавал по ходу в Смольном. .Но уже потом За освободил ходоков - крестьян от рабства . Им к Зе"

Meндeлeeв

12:56, 22 января 2021

і коли вофку ульянова в землю закопають?

Meндeлeeв

13:11, 22 января 2021

тобто треба закопати двух вованів )))

Rico

13:42, 22 января 2021

То ли дела сверхдержава - Российская им... Федерация. Живут припеваючи

Meндeлeeв

13:14, 22 января 2021

Приходят как–то к Ленину ходоки из деревни:
– Владимир Ильич! Отмени продразверстку, от голода всю траву сожрали, скоро мычать начнем.
– Неправду, неправду говорите: мы давеча с Феликсом Эдмундовичем бочонок меда съели и ничего – не жужжим!

Ссылка скопирована в буфер обмена