Чи знають криворіжці різницю між ПЦУ та УПЦ: опитування

Чи знають криворіжці різницю між ПЦУ та УПЦ: опитування

Фото: Перший Криворізький

Станом на початок 2025 року релігійна ситуація в Україні характеризується значними змінами у православному середовищі. Як на загальноукраїнському рівні, так і в Кривому Розі, спостерігається тенденція до зміцнення позицій православної церкви України (ПЦУ) та зменшення впливу української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП).

За даними Київського міжнародного інститут соціології найбільше українців – 70% – вважають себе православними. Серед них найбільше – 56% серед усіх респондентів – зараховують себе до Православної Церкви України, що становить 81% серед усіх православних мешканців України. Ще 7% зараховують себе до Православної Церкви «без конкретизації» і 6% – до Української Православної Церкви Московського Патріархату.

У серпні 2024 року Верховна Рада України ухвалила закон, який забороняє діяльність релігійних організацій, пов'язаних із Росією, що фактично спрямовано на обмеження діяльності української православної церкви Московського патріархату на території країни.

Читайте також: Як російські пропагандисти реагують на заборону РПЦ в Україні.

Журналістки «Першого Криворізького» провели опитування серед містян та дізналися чи знають криворіжці різницю між православною церквою України та українською православною церквою. Виявилося, що багато людей плутають ПЦУ та УПЦ МП. Дехто з опитаних містян одразу відповідав, що вони не знають різницю між ПЦУ та УПЦ, але після пояснень журналістки говорили, що все ж знали це раніше.

Деякі з опитаних ходять до церкви дуже рідко — поставити свічки за полеглих українських бійців та на великі свята і не звертають увагу, до якого патріархату належить церква чи якою релігійною організацією вона керується.

Довідково
Православна церква України (ПЦУ) – це незалежна, тобто, автокефальна церква, створена за рішенням Вселенського патріархату. Вона не підпорядковується Москві та є частиною світового православ'я.

Українська православна церква (УПЦ) – раніше була частиною Московського патріархату (Російська православна церква). У 2022 році вона заявила про «повну незалежність», проте досі правоохоронці виявляють зв’язки з Росією у деяких священнослужителів УПЦ. За 4 роки кількість українців, які ідентифікують себе вірянами Української Православної Церкви Московського Патріархату (УПЦ МП), зменшилась вдвічі.

Опитаний містянин Олександр

Криворіжець Олександр сказав:
«Я не признаю Московський патріархат. Його давно треба було вигнати — ще у 1991 році. Це недопустимо, ми 11 рік воюємо. І зараз всіх треба повиганяти, вони ж зраджують».
Колишній військовий Максим сказав, що різницю знає й ходить в українську церкву ставити свічки за загиблих воїнів.
«Я ношу в гаманці молитовник і псалом 90, який мене врятував на Херсонщині, коли нас мінометами атакували. Завжди читав, коли сидів у окопі», — поділився чоловік.
Опитана криворожанка

Місцева мешканка сказала:
«Те, що різниця є — це однозначно і вона велика: там Московський патріархат, а там — Київський».
Також жінка додала, що в неї під домом є церква, але вона туди не ходить, бо це церква Московського патріархату. Містянка знайшла трохи далі від дому церкву Київського патріархату й ходить туди на великі свята.

Криворіжець Руслан поділився своєю думкою:
«Московський патріархат — це переводняки, я їх так називаю, вони ж вбивають наш народ. Я не відвідую церкву, я в душі вірую».
Містянка Ірина сказала, що вона знає, що УПЦ керується Московським патріархатом, а ПЦУ — це Київський патріархат.

Криворожанка Тетяна, яка живе й працює за кордоном сказала, що вона не знає різниці між цими організаціями.
«Так повелося, що нам мало пояснювали про такі речі. Це зараз ми виростаємо й дізнаємося, але досконально я не знаю. Ми зараз живемо за кордоном, там немає часу ходити до церкви, бо багато працюю. Зараз приїхали додому в Кривий Ріг і мали нагоду зайти в церкву», — додала жінка.
Місцевий мешканець сказав, що він ходить в українську церкву ставити свічки за полеглих бійців.
«Я не ходжу ні туди ні туди, але різницю знаю, мені все розповідає сусідка», — сказала одна з містянок.
Опитана містянка Тетяна

Криворожанка Тетяна сказала, що вона з родиною ходить в українську церкву, бо її брат служить з 2014 року і вони свідомо обрали українську церкву.

«Ми ходимо до отця Вадима на “Ласточку” і підтримуємо наших хлопців як можемо», - додала жінка.

Посилання скопійовано в буфер обміну