Україна постачає зброю бойовикам ХАМАСу: дайджест російської брехні за тиждень
Фото: Перший Криворізький
У Центрі протидії дезінформації розвінчують російські фейки.
Редакція «Першого Криворізького» зібрала для своїх читачів найцікавіші, за нашою думкою, російські вигадки, які протягом минулого тижня розповсюджували у медіапросторі.
Так протягом минулого тижня російські ЗМІ та Телеграм-канали розповсюджували наступні фейки:
Фейк №1: дружина заступника міністра внутрішніх справ намагалася вивезти з території України 13 мільйонів доларів
Українські ЗМІ поширили «новину» про те, що дружина заступника міністра внутрішніх справ Василя Тетері намагалася вивезти з території України 13 мільйонів доларів. Першоджерелом цієї «новини» став колишній народний депутат України, який опублікував відповідний допис у своєму Телеграм-каналі.
Фейк №2: «Студія Квартал 95» зняв трейлер до фільму жахів «Воєнком», де залякують чоловіків призовного віку
У мережі поширюється пропагандистський трейлер до фільму жахів «Воєнком», нібито знятий українською компанією «Студія Квартал 95».
Насправді відео було створене росіянами з метою демонізації процесу мобілізації в Україні та залякування чоловіків призовного віку. Крім того, під час аналізу Центр ідентифікував особу на відео. Ним виявився російський актор Роман Макаров, який проживає в Москві.
Фейк №3: Україна постачає бойовикам ХАМАСу зброю, яку отримала від Америки
Ворожі Телеграм-канали поширюють відеоролик, на якому бойовики ХАМАСу показують, як прорвали загородження на кордоні з Ізраїлем начебто за допомогою американської зброї, яка прибула з України. Насправді це фейк. На кадрах видно назву на ящиках – «Bangalor» і на трубках з вибухівкою жовтою фарбою англійською написано Torped «Bangalor». Проте заряд вибухової речовини в трубі для подолання перешкод завжди називався «Torpedo Bangalore» («Бангалорська торпеда»).
Також немає жодних доказів на інших зразках озброєння, де б torpedo писалося torped. Окрім цього, на трубах з вибухівкою також присутня дата виготовлення, тоді як на справжніх «Torpedo Bangalore» пишеться тільки номер партії, в якій може бути зашифрована і дата виготовлення.
Фейк №4: українці можуть оформити грошові виплати від держави
У соціальних мережах активно поширюється інформація про одноразові виплати українцям у розмірі 6 600 гривень. Для більшої правдоподібності та переконливості, зловмисники посилаються на нібито ухвалений Верховною Радою України закон №2708 - 267 «Про виплату грошової допомоги усім громадянам України». Насправді такого закону не існує.
Однак існує Закон №2708 «Про працю». Зловмисники навмисно використали схожі цифри у своєму повідомленні, щоб ввести людей в оману. Окрім цього, перейшовши за посиланням з цього повідомлення, людина або потрапляє до сумнівного Telegram-каналу, або надає невідомим особам дані банківської карти, з якої шахраї знімають гроші.
Фейк №5: голова Национального банку України написав заяву про звільнення
Деякі українські ЗМІ почали поширювати інформацію про те, що очільник Національного банку України Андрій Пишний написав заяву про звільнення з посади голови НБУ, перебуваючи у складі української делегації на Щорічних зборах МВФ та Світового банку, які проходять у Марокко. Цю «новину» одразу підхопили підконтрольні кремлю ЗМІ та почали висвітлювати її у вигідному для себе ракурсі.
Насправді така інформація не відповідає дійсності. Про це Андрій Пишний особисто повідомив на своїй сторінці у Facebook. Окрім цього, дану інформацію спростували і народні депутати України.
Подібні висловлювання мають на меті виправдати військову агресію рф, дискредитувати Україну та її західних союзників. Окрім цього, вони є продовженням наративу про те, що «Україна — несамостійна держава, яка немає права вибору».