Небезпечні боєприпаси: криворізькі піротехніки знищують “подарунки” росіян
![Небезпечні боєприпаси: криворізькі піротехніки знищують “подарунки” росіян Небезпечні боєприпаси: криворізькі піротехніки знищують “подарунки” росіян](https://img.1kr.ua/news_files/news/647e170e/c82ce02f/559155_7fabb4c703c7023f6f3652d8a09356c4ba35f7730424ba30340535c2691c686b1653938471.jpg)
Фото: Первый Криворожский
Редакція «Першого Криворізького» мала можливість поспостерігати за роботу саперів, які працюють у Державній службі із надзвичайних ситуацій. Звичайно, українські медіа і рятувальники працюють за суворим алгоритом — спочатку йдуть фахівці, аби переконатись у безпеці журналістів. У росіян же все навпаки.
Певно, велика частина аудиторії пам'ятає фейкове відео, на якому оператор по мінному полю йде першим, а вже за ним йдуть сапери.
«Сапери поспіху не люблять», — посміхається голова районної військової адміністрації Євген Ситниченко.На полі працює кілька груп — ті, хто шукають ракети і ті, хто їх знищують.
Спочатку група пошуку бере ділянку поля і скрізь, де виявляє, встановлює маркери.
Потім йде група знищення і все підриває. Після всіх робіт ми ще контрольно йдемо по цьому (раптом щось десь лишилось) і добиваємо.
Навіть після цього буває багато випадків, що боєприпас входить в землю і ми його не побачили.
Ми окремо виїжджаємо по заявкам фермерів і знищуємо їх, — розповідає Володимир Адамов начальник групи піротехнічних робіт Дніпропетровської області, майор служби цивільного захисту. Він старший на цій ділянці.
![](https://img.1kr.ua/news_files/news/647e170e/c82ce02f/559166_8a19157cf1de5cd9667d040990b4fd5e5e52d3270cc20872d76855ed83e74b641653938807.jpg)
![](https://img.1kr.ua/news_files/news/647e170e/c82ce02f/559167_8a19157cf1de5cd9667d040990b4fd5e85e620e76b6fb23293c72330f4cf0f761653938826.jpg)
За словами головного у цій групі піротехніка, з початку повномасштабної війни і обстрілів району, фахівці його підрозділу виїжджали на поля, де лежать нерозірвані касетні боєприпаси пів сотні разів.
Всього піротехніки у Криворізькому районі знищили вже понад 1600 боєприпасів.
![](https://img.1kr.ua/news_files/news/647e170e/c82ce02f/559168_8a19157cf1de5cd9667d040990b4fd5ec8ec2fdbd1825c2f04611f9365b451ec1653938884.jpg)
![](https://img.1kr.ua/news_files/news/647e170e/c82ce02f/559169_8a19157cf1de5cd9667d040990b4fd5efb69fc5b373d0b1f11d42b26ea902ba21653938882.jpg)
«Тут дуже багато полів засипано. і через це фермери не можуть вести роботу», - говорить Володимир Адамов.
![](https://img.1kr.ua/news_files/news/647e170e/c82ce02f/559171_8a19157cf1de5cd9667d040990b4fd5ec8ec2fdbd1825c2f04611f9365b451ec1653938884.jpg)
![](https://img.1kr.ua/news_files/news/647e170e/c82ce02f/559172_8a19157cf1de5cd9667d040990b4fd5e8a26c0533a6ff6cf53fb4193d21156421653938883.jpg)
Ці снаряди надзвичайно небезпечні саме тому, що десь 10-15% з них одразу не спрацьовують з одного пострілу. А кожен постріл — це понад 600 одиниць. Кожне поле, де вони впали, стає реально мінним.
![](https://img.1kr.ua/news_files/news/647e170e/c82ce02f/559173_8a19157cf1de5cd9667d040990b4fd5e8a26c0533a6ff6cf53fb4193d21156421653938883.jpg)
І лежать і чекають, поки хтось підійде, почне їх рушити і вони спрацьовують, — говорить Адамов.Так сталось із 82-річним місцевим мешканцем, розповідає голова Криворізької районної адміністрації. Чоловік у полі назбирав цих снарядів аж 7 штук, ніс додому, один снаряд розірвався. Зараз постраждалий у лікарні. Він у тяжкому стані.
Росіяни ж щодо використання забороненої міжнародними конвенціями зброї кажуть, як завжди, що у них її нема. Це типова тактика роботи інформаційно-психологічного впливу на противника.
![](https://img.1kr.ua/news_files/news/647e170e/c82ce02f/559157_ef95b8cf6f78c0654527164c533f4273321cf1213b49fcda899773ddec021e9a1653938561.jpg)
А от інше російське «медіа» повідомляє про використання «Точки-У» російською армією на навчаннях у вересні 2020 року на полігоні в Астраханській області. Відео публікував місцевий телеканал.
![](https://img.1kr.ua/news_files/news/647e170e/c82ce02f/559159_ef95b8cf6f78c0654527164c533f4273321cf1213b49fcda899773ddec021e9a1653938561.jpg)
Також в Росії люблять говорити про те, що не стріляють по цивільним об’єктам, а тільки цілять у військову інфраструктуру. Це теж не відповідає дійсності. Поля Криворізького району усіяні забороненими боєприпасами, говорить голова районної військової адміністрації Євген Ситниченко.
А Дмітрій Пєсков, прессекретар президента РФ, продовжує стверджувати — це все вигадки і не більше.
![](https://img.1kr.ua/news_files/news/647e170e/c82ce02f/559158_ef95b8cf6f78c0654527164c533f4273321cf1213b49fcda899773ddec021e9a1653938561.jpg)
Криворізькі піротехніки вірять лише тому, що бачать на власні очі і продовжують виїжджати на виклики військової адміністрації та мирних мешканців району, які саме через ось такі «вигадки» були змушені покинути домівки.
Більше світлин у повному фоторепортажі
Матеріал створено за сприяння ГО «Львівський медіафорум» у межах проєкту «ЛМФ Підтримка мережі журналістів».
..