Всесвітній день обізнаності про розсіяний склероз: що це за хвороба і як вона проявляється

Главное фото новости
Фото: Твій сімейний лікар
1kr.ua
Перше, що ви маєте знати про розсіяний склероз — це не про порушення пам’яті, хоч і воно часом буває. Цікаво розібратись разом? Поїхали.

Що взагалі таке розсіяний склероз?


Це хронічне захворювання, при якому наші власні імунні клітини атакують захисну оболонку нервових волокон (мієлінову оболонку). Ця оболонка, крім захисту, забезпечує швидку передачу електричних імпульсів по нервових волокнах. Простими словами, у разі пошкодження вона створює «бездоріжжя» для електричних імпульсів, і їхній шлях із пункту А в пункт Б триває значно довше.

Розсіяний склероз часто вражає декілька відділів нервової системи. Іноді пошкодження настільки сильні, що зв’язок втрачається взагалі. Ви ж знали, що нервові волокна проходять через все тіло, від головного й спинного мозку до пальців рук, ніг, внутрішніх органів тощо? Саме тому симптоми розсіяного склерозу різноманітні та часто маскуються під інші захворювання.


Звідки береться розсіяний склероз?


Причини його появи до кінця не вивчені. Але ми знаємо, що він часто провокується важкими інфекційними хворобами на тлі генетичної схильності. Важливо, що розсіяний склероз не передається спадково, але ризик захворіти у людей, що мають такий випадок у родині, вищий, ніж у тих, хто з цією проблемою не стикався. Шкідливі звички на кшталт паління, вживання алкоголю або наркотиків також підвищують ризик.

Які симптоми?

 • виражена втомлюваність;
 • депресія, тривожність, часті зміни настрою;
 • погіршення пам’яті, когнітивні порушення;
 • порушення зору, а саме подвоєння предметів;
 • порушення ковтання, особливо твердої їжі;
 • порушення мови;
 • порушення координації рухів;
 • відчуття слабкості в м’язах, часті судоми;
 • порушення чутливості, зокрема поколювання рук та ніг;
 • зменшення чутливості (людина не відрізняє на дотик гаряче/холодне, гостре тощо);
 • хронічний біль у руках або ногах;
 • закрепи, нетримання калу чи сечі, інші порушення сечовипускання.
Ми навели ознаки розсіяного склерозу лише для загального розуміння, наскільки це непроста хвороба. Проте, будь ласка, не шукайте її у себе. Адже вона досить мало поширена у світі — 50–300 випадків на 100 000 осіб (0,05–0,3%).

Як шукають і лікують розсіяний склероз?


Немає методів, які б дозволяли завжди встановити чи спростувати цей діагноз. Іноді лікарі й лікарки роками не можуть визначити захворювання, діагностують розсіяний склероз лише після значного ураження нервової системи.

Лікування — теж больова точка в медицині. Не існує засобів, які б вилікували цю хворобу, на будь-якій стадії. Зараз можна лише покращити самопочуття та якість життя людини в гострих фазах, а також спробувати уповільнити процес поширення. Але з кожним роком ми потрошку наближаємось до розв'язання цієї проблеми.

Чи можна уникнути розсіяного склерозу?


Є проста профілактика! Первинна — здоровий спосіб життя, помірність у навантаженнях і відпочинку, відмова від куріння й алкоголю. Вторинна ж допомагає запобігти розвитку захворювання, якщо є доведений ризик, та полягає в прийманні імуномодуляторів.

Тепер ви знаєте трохи більше про цю, здавалося б, незрозумілу хворобу. А сьогодні ще й Всесвітній день обізнаності про розсіяний склероз. Збіг?

Матеріал підготовлено командою соціального проекту “Твій сімейний лікар”

Если Вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.


Воздушная тревога

Предыдущая тревога длилась –
18 мин

Все хорошо

01 : 51

Новости 1kr.ua в Tеlеgram

Мы в социальных сетях

Общество

Booking.com