Як надавати домедичну допомогу при пораненнях, травмах та опіках

Як надавати домедичну допомогу при пораненнях, травмах та опіках

Фото: Первый Криворожский

Криворізькі медики щодня рятують життя поранених військовослужбовців та евакуйованих із зон бойових дій цивільних. Але може трапитись так, що на допомогу прийти медики не зможуть - тож доведеться надати її собі або ближнім. Разом із фельдшером одного з батальйонів тероборони Сергієм та шкільною медсестрою Світланою показуємо, як надавати першу допомогу самому собі чи постраждалій людині.

Домедична допомога — це проведення найпростіших медичних заходів для того, щоб врятувати чиєсь життя. Ці дії не потребують медичної освіти.

За статистикою МОЗ, допомога постраждалій людині, надана протягом перших 4 хвилин після надзвичайної події, збільшує шанси на її порятунок на 30%.

Нині безкоштовні курси першої допомоги все ще можна пройти за адресами:

 • Металургійний район: школа №69, вулиця Хабарівська 4, контактний номер 0676468881;
 • Інгулецький район: школа№ 73, вулиця Добролюбова, 7, контактний номер 0685257940.

Тампонування рани при кульовому пораненні

 1. Постраждалого потрібно розмістити так, щоб рана була вище рівня серця. Поранену кінцівку треба підняти. Якщо куля потрапила в бік, перевернути пораненим боком наверх.
 2. Рану треба перев'язати тугою пов'язкою або притиснути руками. Скласти тканину в кілька шарів і зав'язати на рані.
 3. Стискати місце поранення протягом не менше 10 хвилин. Періодично треба міняти пов’язку, аби уникнути зараження крові.
 4. Передати постраждалу людину медикам швидкої допомоги або доставити в лікарню.

Тампонування рани при пораненні легенів

При проникаючій травмі грудної клітини:
 1. Попросити постраждалого зробити глибокий видих.
 2. Накласти на рану стерильну медичну серветку та матеріал, який не пропускає повітря (наприклад, шматок поліетиленового пакета).
 3. Зафіксувати пов’язку лейкопластирем, залишити один край вільним.
 4. При вогнепальному пораненні грудної клітини треба перевірити місце можливого виходу кулі. Накласти пов’язку на другому отворі, якщо він є.
 5. Перемістити постраждалу людину у напівсидяче положення.
 6. Вкрити її покривалом.

Йод, зеленка та дезінфекція поранень

Краї рани обробляють хлоргексидином чи іншим м’яким антисептиком, протираючи шкіру від центру рани до периферії. Не можна заливати у рану йод та зеленку — це може спричинити опік та нанести ще більшу шкоду.

Чим можна замінити кровоспинний турнікет

Одне з правил використання джгута — накладати його негайно, коли цього вимагає ситуація. Помилкою є його використання під час кровотечі низької інтенсивності, яку можна заблокувати компресійною пов’язкою.

Пов’язка при опіку руки


При термічних опіках треба обробити руку антисептичними розчинами (мірамістин, діоксизоль, хлоргексидин) і накласти пов’язку.

Пов’язка “чепець” при травмі голови

При травмах голови можуть накладатися різного виду бинтові пов’язки і пов'язки з використанням коси­нок, стерильних серветок і липучого пластиру.
Якщо поранено волосисту частину голови, то нак­ладають пов'язку «чепець», закріплюючи її смужкою бинта (зав'язкою) за нижню щелепу

Накладання джгута при артеріальній кровотечі

Для тимчасової зупинки кровотечі артерію на два пальці вище поранення затискають пальцем і накладають джгут. Для цього використовують гумові джгути, стрічкові, також підручні засоби – гумову трубку, підтяжки, ремені.

Накладання тиснучої (компресійної) пов’язки при кровотечі

Компресійна пов’язка створює додатковий тиск на кровоносні судини в рані і цим зупиняє венозну кровотечу.

Допомога непритомній людині

 1. Переконатися у відсутності небезпеки для власного життя.
 2. Викликати “швидку”.
 3. Визначити, чи дихає людина. За відсутності дихання розпочати серцево-легеневу реанімацію;
 4. За наявності дихання перемістити постраждалого у напівсидяче положення.

Фельдшер тероборони Сергій наголошує: на передовій більшість поранених бійців гинуть від зараження крові і великої крововтрати. Тому варто знати, як допомогти самому собі у разі поранення, треба вчитись користуватися джгутом і накладати пов’язки.

Криворізькі медики створили телеграм-канал “Медицина-КР”, де багато інструкцій з надання першої допомоги. Там вони зібрали текстові інструкції та відео накладання пов’язок, джгутів. Переходьте на канал за інтерактивним посиланням та діліться враженнями, наскільки це корисно, у коментарях.

Видео: Даніїл Токмаков

Редактор: Софія Скиба

Ссылка скопирована в буфер обмена