Як надавати домедичну допомогу при пораненнях, травмах та опіках
Фото: Первый Криворожский
Домедична допомога — це проведення найпростіших медичних заходів для того, щоб врятувати чиєсь життя. Ці дії не потребують медичної освіти.
За статистикою МОЗ, допомога постраждалій людині, надана протягом перших 4 хвилин після надзвичайної події, збільшує шанси на її порятунок на 30%.
Нині безкоштовні курси першої допомоги все ще можна пройти за адресами:
- Металургійний район: школа №69, вулиця Хабарівська 4, контактний номер 0676468881;
- Інгулецький район: школа№ 73, вулиця Добролюбова, 7, контактний номер 0685257940.
- Постраждалого потрібно розмістити так, щоб рана була вище рівня серця. Поранену кінцівку треба підняти. Якщо куля потрапила в бік, перевернути пораненим боком наверх.
- Рану треба перев'язати тугою пов'язкою або притиснути руками. Скласти тканину в кілька шарів і зав'язати на рані.
- Стискати місце поранення протягом не менше 10 хвилин. Періодично треба міняти пов’язку, аби уникнути зараження крові.
- Передати постраждалу людину медикам швидкої допомоги або доставити в лікарню.
При проникаючій травмі грудної клітини:
- Попросити постраждалого зробити глибокий видих.
- Накласти на рану стерильну медичну серветку та матеріал, який не пропускає повітря (наприклад, шматок поліетиленового пакета).
- Зафіксувати пов’язку лейкопластирем, залишити один край вільним.
- При вогнепальному пораненні грудної клітини треба перевірити місце можливого виходу кулі. Накласти пов’язку на другому отворі, якщо він є.
- Перемістити постраждалу людину у напівсидяче положення.
- Вкрити її покривалом.
Краї рани обробляють хлоргексидином чи іншим м’яким антисептиком, протираючи шкіру від центру рани до периферії. Не можна заливати у рану йод та зеленку — це може спричинити опік та нанести ще більшу шкоду.
Одне з правил використання джгута — накладати його негайно, коли цього вимагає ситуація. Помилкою є його використання під час кровотечі низької інтенсивності, яку можна заблокувати компресійною пов’язкою.
При термічних опіках треба обробити руку антисептичними розчинами (мірамістин, діоксизоль, хлоргексидин) і накласти пов’язку.
При травмах голови можуть накладатися різного виду бинтові пов’язки і пов'язки з використанням косинок, стерильних серветок і липучого пластиру.
Якщо поранено волосисту частину голови, то накладають пов'язку «чепець», закріплюючи її смужкою бинта (зав'язкою) за нижню щелепу
Для тимчасової зупинки кровотечі артерію на два пальці вище поранення затискають пальцем і накладають джгут. Для цього використовують гумові джгути, стрічкові, також підручні засоби – гумову трубку, підтяжки, ремені.
Компресійна пов’язка створює додатковий тиск на кровоносні судини в рані і цим зупиняє венозну кровотечу.
- Переконатися у відсутності небезпеки для власного життя.
- Викликати “швидку”.
- Визначити, чи дихає людина. За відсутності дихання розпочати серцево-легеневу реанімацію;
- За наявності дихання перемістити постраждалого у напівсидяче положення.
Фельдшер тероборони Сергій наголошує: на передовій більшість поранених бійців гинуть від зараження крові і великої крововтрати. Тому варто знати, як допомогти самому собі у разі поранення, треба вчитись користуватися джгутом і накладати пов’язки.
Криворізькі медики створили телеграм-канал “Медицина-КР”, де багато інструкцій з надання першої допомоги. Там вони зібрали текстові інструкції та відео накладання пов’язок, джгутів. Переходьте на канал за інтерактивним посиланням та діліться враженнями, наскільки це корисно, у коментарях.
Видео: Даніїл Токмаков
Редактор: Софія Скиба