Перша допомога під час зовнішньої кровотечі

Перша допомога під час зовнішньої кровотечі

Фото: Первый Криворожский

Як допомогти собі чи людині поруч у разі поранення, травми, отруєння, інших зовнішніх впливів? План дій на такі випадки краще мати завчасно. Ваше знання — ваш захист.

Тому команда проєкту «Твій сімейний лікар» розпочинає серію публікацій із порадами й інструкціями, що робити у критичних ситуаціях до приїзду медиків. Бережіть себе.

Швидка допомога у разі зовнішньої кровотечі


Людина з масивною кровотечею з кінцівки може загинути за 3 хвилини, тому потрібно діяти швидко. Та перш ніж допомагати, переконайтесь, що ви в безпеці.

Якщо в рані постраждалої людини знаходиться сторонній предмет, не намагайтесь його витягнути. Це може погіршити стан. Також не створюйте тиск на сторонній предмет — це теж може нашкодити.

Варто розрізняти критичну та некритичну кровотечу. Від цього залежать ваші наступні дії.

Ознаки критичної кровотечі:
 1. Пляма крові на одягу потерпілої людини рясно розтікається.
 2. Кров «фонтанує» з рани, не покритої одягом.
 3. Калюжа крові швидко збільшується.
Звертайте увагу на обсяги втрати крові. Некритична кровотеча не має жодної з перерахованих ознак.

Для зупинки будь-якої кровотечі, за можливості, використовуи?те чистии? матеріал. Якщо є — одягніть рукавички. Для захисту також можете використати целофанові пакети. Важливо, щоб ви уникали контакту з кров’ю іншої людини, адже вона може містити інфекцію.

Будь-яка кровотеча зупиняється методом тиску:
 • Сильно натисніть на саме поранення або руками, або з використанням підручних засобів: рушничків, бинтів, футболки. Це допоможе зупинити кров та виграє час.
 • Можете попросити постраждалу людину самостійно зажати рану, поки ви викликатимете «швидку» та одягатимете рукавички.
Інші способи зупинки критичної кровотечі
Тампонада (пакування)

Це щільне набивання рани спеціальними чи звичайними бинтами або тканиною.

 1. Заповніть рану чистим бинтом чи тканиною.
 2. Тисніть на поранення.
 3. Тримайте рану під тиском після зупинки кровотечі ще принаймні три хвилини.

У жодному разі не можна тампонувати: голову, грудну клітку, живіт та пах. Найкращі засоби: спеціальні бинти для тампонади чи кровоспинний (гемостатичний) бинт.

Джгут-турнікет

 • Джгут накладається лише у випадках, якщо попередні способи не допомогли або ви маєте справу з кількома постраждалими й рук для зупинки кровотечі не вистачає.
 • Джгут накладається виключно на кінцівки.
 • Джгут треба затягнути та закрутити. Це перекриє потік крові з кінцівки.

 • Якщо ви бачите, звідки йде кровотеча, накладіть джгут на 5–7 см вище рани. Якщо на цьому місці суглоб (лікоть, коліно), накладайте джгут вище суглоба.
 • Якщо ви не можете зрозуміти, звідки тече кров, або не бачите рану, накладайте джгут максимально високо на кінцівку.

 • Якщо у вас немає джгута-турнікета, можете використати підручні матеріали, але за таким самим принципом. Наприклад, візьміть будь-яку тканину (футболку, рушник тощо), зробіть один вузол і міцно затягніть тканину, зробіть другий вузол, вкладіть у нього палицю (пляшку, чохол від окулярів — будь-що, чим можна закрутити тканину) та крутіть до зупинки кровотечі.

 • Не знімайте та не послаблюйте джгут до прибуття «швидкої».

 • Дуже важливо зафіксувати час накладання джгута — пізніше це допоможе у лікуванні. Зробіть це маркером, ручкою чи навіть кров’ю на видному місті — наприклад, на шкірі постраждалої людини.

 • Джгут-турнікет можна безпечно тримати на верхній або нижній кінцівці не довше однієї-двох годин. Інакше можливі ускладнення.Читайте також: Росія почала використовувати фосфорні бомби: що робити, якщо у вас опік від білого фосфору


Ссылка скопирована в буфер обмена