Росія почала використовувати фосфорні бомби: що робити, якщо у вас опік від білого фосфору

Росія почала використовувати фосфорні бомби: що робити, якщо у вас опік від білого фосфору

Фото: Інформагенція Ірпеня

Росія почала використовувати в Україні страшну та агресивну зброю — фосфорні боєприпаси. Їхнє використання забороняється Конвенцією ООН «Про негуманну зброю», а стаття 2.2 Протоколу про заборону чи обмеження запалювальної зброї до "Конвенції про конкретні види озброєння" категорично забороняє використання фосфорних боєприпасів у міській забудові.

13 березня місто Попасна проснулося від білого фосфорного феєрверка, а також заступник голови Департаменту патрульної поліції Олексій Білощицький вважає, що 21 березня вони скинули фосфорні бомби на Краматорськ. Ще подібні "смертельні феєрверки" Росія використовувала у Сирії.

Небезпека фосфорної зброї

Річ у тім, що фосфор при взаємодії з киснем дуже швидко самозаймається та спалахує. Фосфорні боєприпаси можна розділити на групи: ручні гранати, авіабомби, ракети та реактивні снаряди, мінометні міни, артилерійські снаряди, авіабаки. На значній території зброя, яка містить білий фосфор, поширює запальну сполуку, температура горіння якої перевищує 800 °C.

Площа ураження такого боєприпасу може досягати кількох сотень квадратних метрів! Горіння буде продовжуватися, допоки весь фосфор не вигорить або допоки не припиниться доступ до кисню.
Сам фосфор є дуже отруйним для людини: доза 0,1 р. може бути смертельною.

Фосфорна зброя призводить до опіків дихальних шляхів, ураження кісток і кісткового мозку, змертвіння тканин та часто болісної смерті, особливо, якщо ви знаходились у закритому приміщенні.

Навіть медичний фахівець, який є поруч та може спробувати врятувати людину від опіків, повинен заздалегідь пройти спеціальне навчання, інакше в процесі обробки рани він може отримати фосфорний опік.

Як надати допомогу потерпілим від опіків білим фосфором

 • Не можна торкатися пальцями фосфору на одязі або шкірі постраждалого, бо можливо зібрати частинки на вашій шкірі.
 • За можливості занурить пошкоджену частину тіла у воду, адже у воді фосфор не горить. Якщо нема можливості занурити, поливайте або змочуйте водою шкіру та одяг там, де є краплі фосфору.
 • Обережно зніміть одяг, проте продовжуйте тримати місця ураження у воді.
 • Використовуйте пінцет або щось інше, чим можна зняти фосфор та частини одягу.
 • Далі треба обробити рану содовим розчином: 1 чайна ложка на 1 склянку води.
 • Накладіть вологу пов’язку на рану. Бажано, змочену содовим розчином, або хоча б просто мокру.
 • Не можна прикладати вату чи якусь пов'язку.
 • Не можна використовувати перекис! Коли він розпадається, утворюється вода та кисень, а кисень викликає загоряння фосфору.
 • Якщо потерпілий у свідомості, йому можна дати:
 1. Знеболювальне,
 2. Димедрол й анальгін в одному шприці
 3. Корвалол — 50 капель та більше. (Можна пів чайної ложки)
 4. Гідазепам, феназепам, якщо є, 1 таблетка.
 • Якщо це отруєння парами фосфорного з’єднання: використовуйте будь-який сорбент (активоване вугілля, ентеросорбент, харчову глину, атоксил тощо). Далі давайте людині пити багато води, віддавайте перевагу лужним рідинам (молоко, лужні води без газу).
Читайте також: Правила безпечного листування у месенджерах та соцмережах

Приєднуйтеся до нашого Telegram-каналу.

Ссылка скопирована в буфер обмена