Різдво: традиції святкування і плутанина в датах (ВІДЕО)

Главное фото новости
Фото: Первый Криворожский
1kr.ua
Сьогодні ввечері, 24 грудня, частина українців починаж святкувати Різдво — одне з найбільших християнських свят. В Україні його почали відзначати ще за часів Середньовіччя. Більшість опитаних нами на вулицях міста риворіжців святкують Різдво з 6 на 7 січня, як це було заведено в їхніх сім'ях. Але частина православних криворіжців, протестантів і католики святкують його з 24 на 25 грудня.

Досі частина українців вважає, що з 24 на 25 грудня — це католицьке Різдво. Це не так.

Насправді воно християнське: і православні, і католики святкують Різдво в один день, просто за різними календарями: на Заході — за Григоріанським, а в Грузії, Сербії, Росії і в деяких містах України — за Юліанським.

Чому ж відбулась плутанина з датами?

Юлій Цезар запровадив календар, який назвали юліанським. Через декілька століть стало відомо, що він був не зовсім точним. Земля робить оберт навколо Сонця на 12 хвилин повільніше, ніж думали давні римляни. Календар з роками зміщувався. Різдво стало наближатись до весни, а Великдень — до літа. За півтори тисячі років Юліанський календар відстав майже на 10 днів.

Папа Римський Григорій XIII вирішив реформувати календар. Він наказав ті роки, які раніше вважались високосними, вважати невисокосними. Цим він суттєво зменшив розходження — лише до 26 секунд на рік. Щоб компенсувати відставання, він наказав також пропустити 10 днів, і у 1582 році після 4 жовтня настало одразу 15 жовтня. Реформований календар назвали Григоріанським.

Але не всі країни перейшли на реформований календар. Україна, яка тоді була у складі Російської імперії, продовжила жити за Юліанським календарем.

У 1918 році більшовики запровадили у країні Григоріанський календар, але церква чинила спротив владі і на новий календар не перейшла. Неточніть Юліанського календаря за роки поглибилась. Зараз вона становить 13 днів. Тобто зараз, коли частина людей святкує людей 25 грудня за Григоріанським календарем, за Юліанським це тільки 12 грудня.

Тож коли на Юліанському (церковному) календарі настає 25 грудня, то на Григоріанському календарі, за яким ми зараз живемо, вже 7 січня. У 2100 році, через неточність Юліанського календаря, Різдво припадатиме вже на 8 січня. Але, можливо, за цей час Українська церква проведе календарну реформу, і Україна святкуватиме Різдво Христове разом із більшістю світу.

Які традиції святкування Різдва у християн

Ми поспілкувалися з двома криворізькими священниками — Іваном Талайло, настоятелем Парафії Святого Миколая Чудотворця і Єжи Лісом, настоятелем Парафії Успіння Пресвятої Діви Марії. Вони розповіли про традиції святкування Різдва християн.

Ввечері 24 грудня, коли на небі з’являється перша зірка, сім'я збирається на Святу Вечерю. На столі мають бути пісні страви.

Після вечері родина збирається до храму. Під час молитви священик кладе у різдвяний вертеп фігурку малого Ісуса.

Важливими атрибутами свята є вертеп, Вифлеємський вогонь, колядки, сповідь, літургія і просфора.

Дивіться відео про Різдво: розказують криворізькі священники

Если Вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.


Воздушная тревога

Предыдущая тревога длилась –
2 час 26 мин

Все хорошо

03 : 34

Новости 1kr.ua в Tеlеgram

Мы в социальных сетях

Общество

Booking.com