Знайти пандус, сповивальний столик і парковку для велосипедистів: як працює мапа доступності у Кривому Розі

Знайти пандус, сповивальний столик і парковку для велосипедистів: як працює мапа доступності у Кривому Розі

Фото: Первый Криворожский

Тепер, щоб швидко знайти працюючу громадську вбиральню чи заклад зі сповивальним столиком, не треба самотужки обходити район. Так само і людині з інвалідністю, яка живе на Сєвгоку, дізнатись про доступний заклад на площі Визволення тепер значно легше.

Справа в тому, що криворіжці створили мапу доступності, яка доступна для всіх містян. Тут можна знайти безбар'єрні і дружні до дітей та велосипедистів заклади.

Згідно Державних Будівельних Норм 2.2-40 2018 року всі адміністративні будівлі, лікарні, кінотеатри мають бути облаштовані згідно потреб маломобільних груп населення.

У квітні 2019 року у нові ДБН ввели обов’язкове облаштування доступного простору для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп у всіх нових і реконструйованих закладах громадського харчування: ресторанах, кафе, піцеріях, бістро тощо.

Маломобільні групи — це люди з інвалідністю, люди похилого віку, особи з травмою чи хворобою, вагітні жінки, діти до 7 років, люди з нестандартними розмірами тіла.

Заклади роблять безебар’єрними і доступними, щоб усі люди мали однакові можливості відпочинку чи відвідування заходів.
Криворізький активіст Юрій Понькін з командою заснував громадську організацію “Рух без Меж” три роки тому. Він говорить, що криворізькі заклади недосконалі, а іноді і ворожі до осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

Це означає, що у місцях, які містяни відвідують найчастіше, немає доступного входу, сповивального столика, пандуса або обладнаного туалета. Саме тому виникла ідея створити міську мапу доступності, на якій позначені заклади, де є пандуси, пеленальні столики, парковки для велосипедистів, обладнані для людей з інвалідністю вбиральні.
Щоб створити карту, “Рух без Меж” домовились про співпрацю з іншими організаціями: “Об’єднанням відповідальних громадян”, “Схованкою”, Ukrainian Bike Family і Культурно-громадським центром “Шелтер Плюс”. В рамках проєкту “Комфортне місто” громадські організації втілили в життя карту.

- Спочатку у нас не було бачення, які саме розділи мають бути на карті, - говорить Анна Ємельянова, яка курувала проєкт створення мапи. - Коли ми об’єднали в робочу групу людей з інвалідністю, батьків з дітьми і велосипедистів, виник основний концепт — ми вирішили позначати місця, які цікавлять саме ці групи населення.Юрій Понькін і Анна Ємельянова
фото з особистої сторінки Юрія Понькіна у Фейсбуці

На мапі можна знайти:

  • куди можна безперешкодно потрапити на кріслі колісному, з дитячим візком;
  • де є столик для сповивання дітей і дитячі кімнати;
  • де можна припаркувати велосипед;
  • де потрібно бути обережними через високу концентрацію дорожно-транспортних пригод.
  • На мапу не наносили аптеки і банки. Згідно законодавства, вони зобов’язані бути доступними.

Основна мета створення мапи — полегшити і зробити зручнішим орієнтування людей у містіі, привернути уваги до інклюзивності, стимулювати бажання власників об'єктів потрапити на мапу, - говорить Юрій Понькін. - Наразі на мапі вже майже 3 тисячі переглядів, а запустили ми її лише два тижні тому.

Як користуватися мапою:


1) Знайти її на сайті. Обрати конкретну адресу не можна, але можна збільшити район, який вас цікавить.
На карті є такі шари:
Велоінфраструктура
Небезпечні ділянки і місця ДТП
Громадські вбиральні
Дітям та батькам
Доступні установи й організації
Магазини/Торгівельні центри/Торгівельно-розважальні комплекси
Кафе/Ресторани
Поштові послуги

2) Можна обрати один або декілька шарів, і на мапі будуть відображатися заклади або місця, які Вас цікавлять.


3) На зображенні видно три шари для перегляду: небезпечні ділянки і місця ДТП, громадські вбиральні, дітям і батькам.


4) Натиснувши на позначку громадської вбиральні у нашому районі, бачимо адресу закладу — Лермонтова, 37 (ТРЦ “Вікторі Плаза”).
5) Будь-хто може додавати місця на карту. Для цього треба заповнити гугл-форму.
6) Щоб не загубити мапу або довго не шукати її на сайті, на мобільному пристрої треба відкрити меню браузера (значок трьох крапок у правому верхньому кутку), обрати пункт «Закладки» із позначкою зірочки.
Або ж можна зберегти мапу на екрані, натиснувши в меню браузера пункт «Додати на головний екран».

Наступним етапом роботи над мапою буде аудит поштових відділень: укрпошти і нової пошти. Містян запрошують долучатися до вдосконалення мапи і нанесення нових об’єктів.

Ми маємо спільно на цьому сконцентруватися, щоб мапа була максимально живою і корисною, - говорить Анна Ємельянова. - Неможливо одній, або двом-трьом організаціям прослідкувати за всім, що відкривається або закривається, реконструюється.

Хочете зробити мапу доступності у своєму місті? Треба буде:


  • Об’єднати зацікавлених людей, навіть якщо до цього вони не були знайомі. Розподілити між ними ролі і обов’язки.
  • Домовитися: це буде волонтерська або оплачувана праця
  • Безкоштовно створити мапу в гугл-мепс або запросити програмістів таку мапу зверстати. “Рух без меж” і “Об’єднання відповідальних громадян” від останнього варіанту відмовились, оскільки запропонована сума була 9 тисяч доларів.
  • Шукати партнерів і фінансування. Як знайти гроші на свій проєкт читайте в нашій публікації.
  • Провести інфокампанію і поширити інформацію про мапу. “Рух без меж” і “Об’єднання відповідальних громадян” провели презентацію мапи онлайн, а тепер на сторінці останніх у фейсбуці виходять короткі відеоінструкції, як користуватись мапою.

Які ще мапи є в Україні і Кривому Розі


Київська організація “Доступно ua” рік тому створила мобільний додаток, на якому позначені безбар’єрні локації для маломобільних груп у тридцяти містах України. Відповідно до рівнів "зелений", "помаранчевий" чи "червоний" користувач може обрати заклад, який найбільше йому підходить. У додатку є 9 фільтрів: рівень зручності входу, чи облаштована вбиральня і чи зручний заклад для батьків з дітьми.


В Україні існує мапа eco-friendly закладів. Її створили активісти організацій із кількох міст країни «Еколтава» (Полтава), «Зелена генерація» (загальноукраїнська), «Чисто Вишгород» (Вишгород), «Ти потрібен Україні» та «PreciousLab» (Черкаси). Існує також гугл-карта кам'яних замків і фортець України.

У Кривому Розі працює еко-мапа міста (на сайті Об'єднання відповідальних громадян) і путівник міських стінописів.

Матеріал опубліковано в рамках програми «Журналістика рішень для локальних медіа», яку реалізує Львівський медіаформ за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки.

Редактор: Софія Скиба

Комментарии (4)

Final Cut 4,30

20:05, 19 октября 2021

А если не найдете, то "Звоните анонимно на Всеукраинскую линию доверия 0-800-501-701, если вам необходима психологическая помощь или поддержка. Еще можно анонимно поговорить со специалистами криворожской мобильной бригадой по телефонам 063-338-38-72 и 099-366-63-44."

блохастые слуги нарида

23:07, 19 октября 2021

Вот что Скыбы приходиться делать мужьям: детям не смотреть

Трамвайчик

09:27, 20 октября 2021

А как найти столик для распития водочки без регистрации и смс?!

yurass

17:21, 07 ноября 2021

детская площадка , но что б по времени не пересекалось с продажей наркотиков!

Ссылка скопирована в буфер обмена