Новобудови у Кривому Розі — нема чи непотрібні

Главное фото новости
Фото: Первый Криворожский
1kr.ua
Коли криворіжці хочуть купити житло, обирати між вторинним чи первинним ринком не доводиться. Останнього у Кривому Розі немає.

Придбати абсолютно нове житло у «місті завдовжки життя» — надзавдання. Хіба у якомусь із нещодавно збудованих будинків лишилась квартира, у якій іще ніхто не жив.

«Житловий фонд у Кривому Розі застарів. Дуже багато старої «вторинки».Двоповерхові будинки, хрущовки, сталінки — не користуються попитом у покупців. Зараз люди хочуть квартиру із покращеним плануванням: щоб був хол, кухня, на якій вміститься уся сучасна техніка.

Такі будинки є лише у чеських проєктах, а ще на мікрорайоні Східний, наприклад. В інших районах міста їх мало, тому є дефіцит»
, — говорить експертка з нерухомості агенції «Проспект» Тетяна Боярина.

Чи варто городянам сподіватись на появу новобудов та інвесторів, які були б готові зайти на криворізький ринок нерухомості? Якщо ні — чи буде кому тут жити і працювати далі? Перспективи оновлення житлового фонду Кривого Рогу видаються примарними, а дії міської влади — переважно індиферентними. Міським коштом сьогодні житло не будується, влада залученням інвесторів теж не займається — принаймні публічних заяв щодо цього не лунало.

Ми звернулись із питанням щодо створення новобудов до заступника міського голови Олександра Катриченка. Проте після півторамісячної підготовки до інтерв’ю часу надати відповіді він так і не знайшов.При цьому чиновники напевне знають, що на квартирній черзі у кожному із семи районів Кривого Рогу по кілька сотень людей стоять роками.

Кому житло?


Право на першочергове отримання квартири у Металургійному районі, наприклад, мають 147 людей. А у переліку осіб, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов за місцем проживання, на загальних підставах станом на 01 березня 2021 — 193 криворіжця. А от у віддаленому від адмінцентру Інгулецькому районі міста 681 людина потребує поліпшення житлових умов.

Для участі у держпрограмі «Доступне житло» у відкритих реєстрах регіональних управлінь та іпотечного центру Держмолодьжитло було зареєстровано на 1 січня 2019 року 9 853 громадянина, на 1 січня 2020 року — 15 013 громадян, а через рік, у 2021-му, — 18 485 громадян.З мешканцями Кривого Рогу останні два роки договори за державною програмою «доступне житло» не укладались.І це тільки ті, хто заявив про себе офіційно і сподівається на допомогу від держави або міста.

«У нашому місті є профіцит житла, оскільки люди виїжджають адже нема перспективи щодо розвитку і працевлаштування молоді»

, — говорить голова постійної депутатської комісії Криворізької міської ради з питань реалізації стратегії розвитку міста та інвестицій Юрій Сова.

Через профіцит житла нині у місті відсутнє поняття «ціна за квадратний метр».


Вартість двокімнатної квартири на вторинному ринку у віддалених районах міста — від 150 до 500 тисяч гривень з радянським ремонтом або взагалі без нього. В історичному центрі — проспект Поштовий, вулиця Поля — можна купити квартиру з авторським ремонтом майже за 2 мільйони гривень. Але в середньому непогана квартира обійдеться у 800 тисяч — мільйон.А це приблизно дорівнює середній сумі іпотеки в Україні, за оцінками Володимира Чорненького, директора з розвитку роздрібного бізнесу департаменту підтримки та координації мережі Правекс Банку.

Ріелтори кажуть, що їхні клієнти інколи не готові оплатити готівкою всю суму за квартиру, тому молодь інколи обирає іпотеку. Це тенденція загальноукраїнська.

Для отримання іпотеки в банку молодій родині із двох осіб віком до 35 років достатньо було би сукупного місячного доходу на рівні 25 тисяч. Він має обов’язково бути офіційним.

У лютому Кабмін затвердив порядок здешевлення іпотечних кредитів до 7%, це мало би повернути клієнтів після карантинного «просідання», але криворіжці не можуть взяти іпотеку під такий відсоток. Щоб оформити 7-відсоткову іпотеку за державною програмою кредитування, потрібно чітко дотримуватися умов програми, каже провідна спеціалістка з комунікацій ПриватБанку Аліна Слободянюк:
«Одна з вимог до нерухомості — житло має бути введене в експлуатацію не пізніше, ніж 3 роки тому. В Кривому Розі, на жаль, наразі немає новобудов, які підпадають під цей критерій».

В рамках іпотеки банк кредитує під 12% на суму від 100 тисяч гривень до 2 мільйонів.

Середня офіційна зарплата, за даними держстату у Дніпропетровській області, складає 13 тисяч 415 гривень, найбільше заробляють в IT.

Як правило, клієнти достроково гасять кредит, хоча оформлюють його на 20 років. Середній термін життя іпотеки в Україні — 7-8 років.

У Кривому Розі ПриватБанк від початку року оформив 19 іпотечних кредитів. За 2020 рік таких було 85, повідомила редакції Аліна Слободянюк. Середній розмір іпотечного кредиту в регіоні складає 200-250 тисяч гривень. А щомісячний платіж виходить меншим, ніж плата за орендоване житло.

Монтер шляхів на ІнГОКу Віталій Федоров у травні переїхав із передмістя у Інгулецький район Кривого Рогу. Вартість квартири, яку придбала на минулому тижні його родина, 6 тисяч доларів (приблизно 170 тисяч гривень).

Криворіжець розповідає:
«У нас із дружиною маленька дитина, хочеться аби ходила у дитсадок, школу хороші, тому вирішили переїхати. Дещо влдалось накопичити — на перший 25% іпотечний внесок у вистачило. Хочеться жити вже зараз у власній квартирі. Заявку подали через Приват24, а далі — один раз привіз документи, другий — уже підписали угоду».

Криворізькі новобудови

Відділ з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконкому Криворізької міськради не зміг відповісти на питання щодо наявних дозволів на будівництво житлових будинків у поточному та наступному році. Але там знайшлась інформація про дозвіл на виконання будівельних робіт №ДП012201120727 «Реконструкція нежитлової будівлі під багатоквартирний житловий комплекс на вулиці Костенка, 37 у Металургійному районі Кривого Рогу».

Експертка з нерухомості говорить — це має бути елітне житло.До криворізьких новобудов можна віднести хіба кілька торговельно-розважальних комплексів: один зводять біля педуніверситету, інший — на місці колишнього кінотеатру «Сучасник» на Гагаріна, ще один — біля школи №120 і так званого «Дому мод».Але чи будуватиметься у місті житло? Чиновники звітують: місто допомагає ремонтувати квартири дітям, які опинились у складних життєви обставнах, купує квартири учасникам АТО та ООС.

Щоправда, купує на тому таки вторинному ринку. Кілька років тривала епопея із реконструкцією гуртожитку на Туполєва у Центрально-Міському районі міста, де мали би побудувати 72 квартири для АТОВців. На роботи витратили кілька мільйонів гривень, а потім вирішили, що ціна за одну квартиру економічна необгрунтована. Будівництво зупинили.
Мешканців мікрорайону Ювілейний лякає недобудова, яка мали би бути новобудовою. Браве будівництво житлового комплексу «Ювілейний» на вулиці Співдружності почали кілька років тому, але раптово будівництво припинилось. На дзвінки за телефонами, що досі є на різних сайтах і у соцмережах — ніхто не відповідає.
Криворізькі чиновники хизуються: місто підтримує Програму надання пільгового довгострокового кредиту молодим сім’ям на будівництво чи реконструкцію або придбання житла.Із 2002 року за гроші із міського бюджету 31 молода криворізька сім’я отримала кредит. Протягом 2020 року кількість населення у нашому місті зменшилась на 5 709 людей. Це найсвіжіші дані обласного Держстату станом на 19 січня 2021 року

Зараз у місті проживають 616 303 людини. Тенденція продовжує зберігатись. Тетяна Боярина відзначає активну міграцію населення: молодь, яка має проєкти за кордоном, у столиці або обласних містах, виїжджає з міста і не повертається.
«Платоспроможність населення по преміум-сегменту падає. Дорогих квартир зараз багато у продажу, а покупців все менше і менше. Раніше люди мали тут бізнес, а відповідно і будували житло — цікаві дизайни, рішення», — говорить Тетяна Боярина.

Депутат міськради Юрій Сова
вважає, що ситуацію можна виправити — розвиватись в IT, у сільському господарстві, і таким чином лишати молодь у місті.

«На жаль, з нашого міста виїжджає молодь, а ця молодь і є наше майбутнє. Оскільки немає розвитку у нашому місті, наш достатньо великий бюджет вкладається у “проїдання”, а не у розвиток, тому.[..]

А молодь виїжджає через те, що немає роботи. А ще нема розвитку комунальних підприємств, на яких би ми могли найкращу молодь працевлаштувати. Якщо ми будемо вкладатися в розвиток, молодь буде залишатися, то для неї ми зможемо побудувати і житло і організувати нові робочі місця», — говорить депутат Сова.А поки молодь заощаджує на купівлю бодай «двокімнатної із косметичним ремонтом» десь на Даманському, у місті активно розбудовуються хіба що церкви — переважно російської православної церкви — дозволи на будівництво міськрада із більшістю ОПЗЖ+Блок Вілкула дає їм регулярно.

Попит на дорогі квартири, які намагаються продати ті, хто виїжджає з міста, падає. Хоча таких пропозицій вдосталь.

Відкладений попит виник на квартири середнього класу — люди чекають, коли з’являться у продажі квартири у більш-менш нових будинках, бо надії на появу новобудов найближчим часом немає. Влада не декларує планів почати забудовувати місто міським коштом або залучати інвесторів на взаємовигідних умовах.

Тим, хто хоче купити квартиру у новобудові, наші спікери радять вичікувати вигідні пропозиції на вторинному ринку, а для цього краще подати заявку в аґенції нерухомості, або купувати приватні будинки — попит на них під час карантину через COVID-19 значно зріс.


Матеріал створено в рамках стипендіальної програми «Апґрейд на 360°, яку організувала ГО «Інтерньюз-Україна за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.


Если Вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.


Воздушная тревога

Предыдущая тревога длилась –
2 час 47 мин

Все хорошо

02 : 26

Новости 1kr.ua в Tеlеgram

Мы в социальных сетях

Город

Booking.com