Україна вшановує Героїв Небесної Сотні

Україна вшановує Героїв Небесної Сотні

Фото: Jerome Sessini

День пам’яті Героїв Небесної Сотні відзначається щорічно 20 лютого згідно з Указом п’ятого Президента України Петра Порошенка від 11 лютого 2015 року.

21 листопада 2013 року півтори тисячі людей вийшли на Майдан Незалежності у Києві, протестуючи проти відмови четвертого президента України Віктора Януковича підписувати угоду про асоційоване членство України в Європейському Союзі.

Вночі 30 листопада на вулицях Києва залишалися сотні активістів. Їх жорстоко побили і розігнали беркутівці.

У відповідь на це 1 грудня у центр Києва з’їхалися сотні тисяч людей. Євромайдан перетворився на кампанію протистояння проросійським президенту і владній верхівці, громадяни вимагали покарання винних у побитті студентів та повернення курсу на євроінтеграцію. Згодом вимагали і відставки Януковича.


22 січня 2014 року від вогнепальних поранень під час сутичок у центрі столиці загинули активісти Сергій Нігоян та Михайло Жизневський. Того ж дня в лісі під Києвом було знайдено тіло зі слідами тортур активіста Юрія Вербицького.

До 18 лютого 2014 року на Майдані було 9 загиблих громадян України. З 18 по 20 лютого на Майдані загинуло найбільше людей – 78 осіб, після 20 лютого – ще 20.


Недалеко від застреленого активіста. фото Jerome Sessini

21 лютого 2014 року на Майдані відбулося прощання із загиблими протестувальниками. Під час прощання із загиблими лунала пісня «Плине кача», яка стала свого роду українським реквіємом.

Місяці протистояння на Майдані отримали назву Революція Гідності.

За даними Amnesty international, у 2018 році Генеральна прокуратура України визначила 441 підозрюваного, більшість із яких під час подій були силовиками, чиновниками та суддями.

До кінця 2017 року слідство у справі Небесної Сотні встановило причетність до розстрілів 20 лютого 34 осіб - 5 із них судили у Святошинському суді, решту оголосили в розшук.
105-ти Героям Небесної Сотні посмертно присвоєно звання Герой України.

У столиці та інших містах країни з’явились вулиці Героїв Небесної сотні.

Президентом Порошенком було ініційовано, а Верховною Радою затверджено заснування Ордену Героїв Небесної Сотні.

Створено також “Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції гідності”. Український інститут національної пам’яті «Майдан: усна історія» з метою зібрати відео та аудіосвідчення активістів Євромайдану про події зими 2013-2014 років. Українським інститутом національної пам’яті у 2015 році укладено збірку інтерв’ю і спогадів від активістів "Майдан від першої особи. 45 історій Революції гідності".

Сьогодні в містах України проводяться заходи, присвячені пам'яті загиблих протестувальників.

Перше графіті пам’яті Небесній Сотні у Кривому Розі з’явилося у 2014 році неподалік від площі Горького. Кілька разів його намагались знищити.

У Кривому Розі останні 5 років цей день згадували так:

у 2016 році на 95-му кварталі відбувся мітинг-реквієм.

22 лютого 2017 року городяни виклали свічками напис «Слава Небесній Сотні».

У 2018 році півтисячі криворіжців влаштували ходу до муралу, де провели молебен.

Капелан Юрій Ільків у 2019 році презентував збірку, присвячену Євромайдану.

У 2019 році священники провели панахиду і відбувся мітинг-реквієм. У 2020 році в університеті, у якому почався криворізький євромайдан, вшанували Героїв Небесної Сотні.Там щороку згадують події зими 2013-2014-го років у Києві. У різні роки криворіжці влаштовували автопробіги, проводилися заходи у школах та інших навчальних закладах.

20 лютого 2021 року о 18.00 криворіжці планують зібратися біля Стели загиблих в АТО криворіжців на 95 кварталі.

Ссылка скопирована в буфер обмена