Щедрий вечір: коли відзначають, історія і традиції свята в Україні
Фото: Первый Криворожский
Щедрий вечір - народне свято східних слов'ян. У наш час це свято практично не відзначають, однак багато його традиції перейшли в святкування Нового Року.
Нагадаємо, що раніше редакція 1kr.ua розповідала про історію та традиції свята Старий Новий рік.
Після того, як влада язичницького бога Корочуна слабшала, слов'яни почали відзначати Великі зимові святки, які тривали дванадцять днів - з 26 грудня по 6 січня за старим стилем. Святки ділилися на дві шестиденні частини - світлу і темну. Першу частину Святок завершував Щедрий вечір, доводився на 31 грудня за старим стилем, за новим - це 13 січня.
Виходячи з назви свята, в Щедрий вечір прийнято накривати щедрий, багатий стіл. Вважалося, що такий стіл забезпечить багатство господаря на наступний рік. Раніше перед бенкетом, як заведено, потрібно було повеселити народ щедрівками. Колядники підходять до будинку або до присутніх на вулиці людям і співають: «Щедрий вечір! Добрий вечір!».
Також прийнято в цей день залишати частування духам предків і домовим.
Серед молодих дівчат в цей день було прийнято ворожити на майбутнього нареченого. За християнським календарем в цей день вшановують преподобну Маланки Римлянки, в честь якої в Україні цей день також називають «Маланки».
Тaмeрлан
16:39, 11 января 2020
А скіфи, сармати, половці, готи, кіммерійці? ...правда вони більше кочували, а не жили
Тaмeрлан
16:44, 11 января 2020
Навіть якщо не жили, але ж кінь самого Святослава Ігоровича під час походу на Царгород десь тут по шляху - пос***в як ніяк!!!
Александр Поль
17:02, 11 января 2020
Первый раздел Польши был в 1772 году? Как тогда быть с запорожскими козаками? Или они под Никополем были, а в Кривом только евреи в 19 веке?
Александр Поль
21:36, 11 января 2020
Посмотрел бы я на Вас в 17 веке... Нельзя экстраполировать современные реалии на то время. Я бы сказал казак это сейчас как айтишник. Только тогда качали силу, а сейчас ум.
Тaмeрлан
23:01, 11 января 2020
Григорій Сковорода так айтішнік того часу, а ось як раз щодо козаків - він правий. Хмельницький і далі в період Руїни та Мазепа - бігали по союзникам туди-сюди і в решті решт ми стали колонією Росії. Замість, того щоб бути Швейцарією чи Швецією на сьогодні...
Александр Поль
08:47, 13 января 2020
Пишут код тому, кто больше платит и сытнее кормит.
Это не совсем сравнение, на тот момент это выход для нормального мужика, который не хотел батрачить на пана, сейчас для этого есть ИТ.
Тaмeрлан
16:50, 11 января 2020
А після Хрещення, напевне розпочиналась пора самогубств...наливка на опохсім закінчилась, свята пройшли, до польових робіт ще далеко, робити немає - ні інтернетиків, ні та і тому подібного..одна хандра