Боротися з дискримінацією внутрішньо переміщеним особам допомогає Кривий Ріг

Боротися з дискримінацією внутрішньо переміщеним особам допомогає Кривий Ріг

Фото: Первый Криворожский

Сьогодні у Кривому Розі відбулася зустріч, на якій представили результати проекту «Доступна інформація на захисті прав внутрішньо переміщених осіб».

Протягом зустрічі обговорювалися проблеми, з якими стикаються внутрішньо переміщені особи у своєму повсякденному житті, а також оголошені результати та основні показники проекту.

Представник благодійної організації «БТ «Мережа» м. Кривий Ріг» зазначив, що Всеукраїнська організація була створена як відповідь на проблему, з якою зіштовхнулися пацієнти з ВІЛ-інфекцією, котрі зіштовхнулися з дискримінацією:

«У нас величезний досвід співпраці з людьми, права яких порушуються, з тими, хто потребує благодійної допомоги. З часом ми зрозуміли, що люди, які живуть з ВІЛ - не єдина група населення в Україні, яка стикається з порушенням їхніх прав, яка потребує захисту. Уже два роки з початку конфлікту в країні наша організація тісно займається проблемами внутрішньо переміщених осіб», - зазначив пан Олександр.

За його словами, розуміння того, що люди не користуються своїми правами, тому що їх не знають є несправедливим і неправильним явищем.


Проект «Доступна інформація на захисті прав внутрішньо переміщених осіб», який обговорювали учасники зустрічі, був направлений на вирішення проблем, що стосуються прав людини на здоров’я, освіту, прав доступу до публічної інформації, ефективний засіб юридичного захисту і протидія дискримінації:

«Метою є спитати самих внутрішньо переміщених осіб у Кривому Розі, в яких галузях є непорозуміння, обмежений доступ, які є проблеми», - сказала виконавчий директор БО «БТ «Мережа» м. Кривий Ріг» Елла Соколюк.

Робота протягом трьох місяців дозволила адаптувати всі ресурси у вигляді плакатів з інфографікою та створити інформаційні довідники, які допоможуть вимушено переміщеним особам орієнтуватися: куди звертатися, яким чином і на підставі чого вони можуть отримати пільги та виплати.

Соціолог Наталія Щетініна розказала про проблеми, з якими стикаються внутрішньо-переміщені особи:

«Було запрошено близько 100 ВПО, котрі проживають у різних районах міста. Це і студенти, і пенсіонери, люди з інвалідністю та ті, хто соціально слабко захищений. Головною метою було виявити проблематику, з якою стикаються внутрішньо переміщені особи сьогодні».


Було окреслено коло основних проблем у сфері медичного обслуговування, освіти, соціальної допомоги та працевлаштування. Виготовлення друкованих матеріалів орієнтують внутрішньо переміщених осіб як відстоювати свої права, які права їх захищають.

Актуальними є проблеми медичного обслуговування та соціального забезпечення.

На зустрічі представили зрозумілий механізм прав доступів до ресурсів, розробивши 2000 ексземплярів довідників та 500 плакатів, які розмістять найблищим часом у місцях, де максимальна кількість людей:

«Навіть до торгових центрів, щоб люди мали змогу побачити звідусіль, що їх підтримують», - зазначила Елла Соколюк, яка підвела підсумки проекту.

Елла Соколюк підкреслила, що найголовніше завдання - це побудова алгоритму взаємодії і самих переселенців, внаслідок конфлікту в Україні, і державних закладів, і громадських організацій, і пересічних мешканців:

«Ставлення до внутрішньо переміщених осіб дуже різне. Більша частина людей ставиться зі співчуттям і розумінням. Інші кажуть, чому ми повинні за наші податки вирішувати проблеми переселенців? Це є прояв дискримінації».


На конференції виступив представник секретаріату Уповноваженого Верховною Радою України з прав людини у Дніпропетровській області Олександр Комлєвий:

«До нас може звернутися будь-яка особа: громадянин України, або особа без громадянства. Основна функція – вирішити питання, які виникають між громадянином і державою. З моменту виникнення конфлікту та окупації частини нашої держави додалася функція захисту прав внутрішньо переміщених осіб».

Експерт, директор Криворізького міськрайонного центру зайнятості пан Ігор Вознюк зазначив, що спочатку бойових дій в Україні до служби зайнятості звернулось близько 1,500 тисяч громадян, колишніх мешканців з Донецька, Луганська та АР Крим. Близько 800 внутрішньо переміщених осіб отримали статус безробітніх, близько 400 отримали роботу у нашому місті:

«Працевлаштовано 37% ВПО. Це практично на рівні працевлаштування мешканців Кривого Рогу. Роботодавці дивляться в першу чергу на фах, на досвід. А питання реєстрації, прописки другорядне. Хоча є пересторога, через те що ВПО не впевнені, чи назавжди вони переїхали до нашого міста. Є певна плинність.

З числа внутрішньо переміщених осіб 12 людей розпочали свою справу. У нас створюється спрощена можливість реєструватися як підприємець. Ми готові надавати допомогу початківцям-підприємцям.

Немає бар’єру, як стигма та дискримінація щодо робочих серед ВПО».


На прес-конференції мала слово представник соціального захисту пані Юлія, яка зазначила, що великі потоки людей змушені були переїхати до Кривого Рогу внаслідок конфлікту в Україні:

До штабу з організації роботи та підтримки сімей з території південних та східних областей України в Кривому Розі прибуло 9008 сімей (наростаючий показник). Це 15 тисяч 648 осіб.

З початку цього року до Кривого Рогу прибуло 293 сімї, а це 372 особи. Більшість з них - переселенці з Донецької області, 32% з Луганської, 6% - АР Крим.

На сьогодні 7617 внутрішньо переміщених осіб, з яких 10 % мають намір залишитись на постійне проживання у нашому місті. Вагому частку складають жінки з дітьми. Тому маємо такі дані: дитячі дошкільні заклади відвідує 240 дітей, школи - 609 дітей, студенти - 442.

Проект «Доступна інформація на захисті прав ВПО» здійснюється БО «БТ «Мережа» м. Кривий Ріг» та КП «Інститут розвитку міста» у рамках проекту «Активні громадські дії на подолання гуманітарної кризи в Україні», що реалізує Громадська спілка «Освітній дім прав людини в Чернігові» при сприянні Національного фонду на підтримку демократії.

Ссылка скопирована в буфер обмена