2015 рік став переломним для української міліції: Інтерв`ю з головним поліцейським Дніпропетровської області

2015 рік став переломним для української міліції: Інтерв`ю з головним поліцейським Дніпропетровської області

Фото: Первый Криворожский

2015 рік став переломним для української міліції - були прийняті ключові закони, стартувала реформа. Реформована поліція стала освоювати нові форми взаємодії з суспільством - на тлі кризи довіри до правоохоронців і війни на Сході країни.

Про це та багато іншого в інтерв'ю з начальником ГУНП у Дніпропетровській області генералом поліції третього рангу Ігорем Репешко.

- Ігоре Володимировичу, Ви очолили міліцію Дніпропетровської області в травні 2015 року. Якими були Ваші перші дії на новій посаді?

«Насамперед, я прагнув зберегти професійний склад міліції, володіння оперативною обстановкою і утримати стабільність в роботі. Це основа, на якій базується розкриття злочинів і функціональність правоохоронців в цілому. З нового - ми сформували аналітичний підрозділ, який зорієнтували на виконання неформалізованих завдань - збір і консолідацію інформації, оцінку і прогноз криміногенної ситуації в регіоні, моделювання можливого розвитку подій, розробку алгоритмів роботи поліції ... Аналітики стали частиною комплексної автоматизованої системи «Акорд», в якій ми спробували об'єднати більшу частину підрозділів майбутньої поліції і максимально автоматизувати їх роботу. Ця система була протестована за допомогою експериментального підрозділу «Патруль 102».

- І в деяких районах міста вже встигли звикли до присутності на вулицях всюдисущих патрульних ...

«На це ми і розраховували. Проект був запущений з метою підготувати людей до появи в регіоні нової патрульної поліції. І він спрацював. Показник довіри населення до роботи патруля зріс. Скоротилася кількість скарг на несвоєчасне реагування. І не тільки. Завдяки патрулю 102 нам вдалося істотно стабілізувати криміногенну обстановку в Дніпропетровську. Важливо, що патруль був націлений не тільки на реагування. Він активно займався і профілактикою правопорушень, виступав фактором порядку на вулицях. Завдяки патрулю з'явилося взаєморозуміння між населенням та правоохоронцями.

До патрульних стали звертатися громадяни на вулицях - за найрізноманітнішою допомогою: втихомирити компанію, що розгулялася на дитячому майданчику, провести бесіду сусідом, що неправильно припаркувався, проконсультувати з приводу європротоколу ... Особливо відчутною робота патрульних була в Кіровському та Бабушкінському районах міста, де вулиці цілодобово патрулювалися з середини серпня».

- Ви почали службу в органах у дев'яності роки, коли правоохоронцям нудьгувати не доводилося. З якими злочинами стикалися тоді? Чи змінилося відтоді кримінальне середовище?

«Це був початок кінця Радянського Союзу. З одного боку, тодішня криміногенна обстановка була дуже схожа на нинішню. Стрімко погіршувалося добробут людей. Як наслідок, значно зростала кількість злочинів, особливо вуличних і побутових. Безліч злочинів відбувалося організованими злочинними угрупованнями. Зростала кількість тяжких та особливо тяжких злочинів, а також злочинів із застосуванням вогнепальної зброї. Тоді вперше виник такий новий вид мотивації злочину, як необхідність отримання стартового капіталу для здійснення підприємницької діяльності».

- Чи можна сказати, що досвід розкриття злочинів минулих десятиліть зараз затребуваний?

«Будь-який досвід, безумовно, корисний. Особливо, якщо врахувати схожість ситуацій. Хоча, як мені здається, були й істотні відмінності. Люди в пострадянський час були більш дисциплінованими і законослухняними. Саме відношення до злочину і до міліції було іншим. Іншими були і правоохоронні органи - якіснішою була їхня професійна підготовка. Набагато кращим було матеріальне забезпечення, а ось про технічні можливості, які є зараз, тоді ми і не мріяли. Іншим було законодавство. Воно дозволяло оперативним співробітникам і слідчим максимально швидко приймати процесуальні рішення, що сприяло запобіганню та документуванню злочину. Досвід роботи багатьох наших ветеранів з профілактики та розкриття злочинів завжди буде затребуваний в роботі правоохоронних органів».

- Нещодавно в Дніпропетровській області розпочали роботу 11 поліцейських дільниць. Чим їх функціональність відрізняється від традиційних дільничних пунктів міліції?

«Робота поліцейських дільниць поки проходить у тестовому режимі. Але вона організована вже в новому форматі, відомому як community policing - територіально наближена поліція. Кожна така дільниця стане каналом взаємодії поліції, місцевих активістів, представників влади та населення. Будуть враховуватися специфіка району та локальні проблеми територіальних громад. Тут поліція буде проводити безліч поки ще нетипових для неї заходів - організовувати «сусідський нагляд», надавати консультативну допомогу, підтримувати продуктивні громадські течії, проводити виховну роботу з населенням. І ми дуже розраховуємо на підтримку громадськості».

- Які злочини турбують Вас як начальника поліції найбільше, якщо врахувати специфіку регіону?

«Звичайно ж, Дніпропетровська область має свої особливості. Це, по-перше, її близькість до «гарячого» Сходу країни. Тому ми стикаємося з великою кількістю злочинів, пов'язаних із застосуванням вогнепальної зброї. По-друге, це один з найбільш успішних і грошових регіонів України. Тому і злочини тут специфічні - угон дорогих автомобілів, квартирні крадіжки, злочини, спрямовані проти власності. По-третє, в регіоні спостерігається досить велика політична активність, що теж істотно впливає на роботу поліції».

- Часто доводиться чути фразу про те, що «в міліцію/поліцію звертатися марно - не реагують» ...
«Така проблема є ... Тут грають роль і людський фактор, зокрема відсутність професіоналізму, і особливості законодавства. Справа в тому, що проведення багатьох процесуальних дій передбачає досить тривалу процедуру оформлення. А люди вимагають максимально швидкого реагування, що в рамках чинного законодавства часто виявляється неможливим».

- Навесні 2014 ми зіткнулися з кризою довіри міліції. Індекс довіри тоді впав до 3%. При цьому в середньому по Європі він становить 72%. Що, на Ваш погляд, потрібно зробити для того, щоб повернути довіру до поліції?

«На моїй пам'яті розмова про недовіру суспільства до міліції ведеться безперервно. Я б не став загострювати його в такому формулюванні. Коли більша частина суспільства не дотримується законів і правоохоронці намагаються з цим боротися, звичайно ж, їх дії будуть викликати незадоволення. На мій погляд, не можна зараз і орієнтуватися на західні показники. Там зовсім інші люди, інше суспільство, інший менталітет. Ставлення до поліцейського і до самого злочину теж інше. Якщо на заході у людини викрали автомобіль, власник тут же отримує страховку і його вже не буде хвилювати, що стане з його викраденим автомобілем.

Нашу ж людину хвилює все. Нещодавно до нас звернулася за допомогою пенсіонерка, у якої ще в 94 році вкрали мотоцикл і вона досі його шукає ... Ситуація з довірою до правоохоронців зміниться тоді, коли зміниться стан суспільства, його менталітет і підходи до сприйняття поняття закону. Правоохоронні органи - це частина суспільства, в якому ми живемо».


- Чи змінилася якість роботи у зв'язку з дією Закону «Про Національну поліцію?» Як сьогодні оцінюється робота співробітника правоохоронних органів?

«Які б вимоги до поліції не висувалися зараз, звичайно ж, ми будемо прагнути їм відповідати. Але в кожному разі головним критерієм є здатність розкривати злочин. Якщо злочини розкриваються, значить, поліція працює. І для мене тут предметом гордості є те, що наші показники - одні з кращих в країні. У цьому, безумовно, заслуга особового складу, який має дуже високий рівень професійної підготовки».

- Сьогодні в контексті проведеної реформи виникають дискусії про суспільну участь у прийнятті рішень поліцією на місцях - у регіонах, містах, районах і т.д. При цьому очевидно, що у нас поки немає згуртованих дієздатних громад і рівень розвитку громадянського суспільства в країні дуже низький. Необхідно, насамперед, налагодити належне виховання суспільства. Чи може поліція піти в авангарді цього процесу?

«Одне з основних завдань поліції - здійснення превентивної та профілактичної діяльності, спрямованої на запобігання правопорушення. Повторюся: правоохоронні органи - частина суспільства, в якому ми живемо. Для того, щоб вплив громадськості було конструктивним, потрібно виростити гідне суспільство, зробити все для його виховання. Важливо створювати механізми спільної відповідальності, засновані на контактах і взаєморозуміння між населенням і поліцією. Тоді ми отримаємо і реальну суспільну ініціативу, і реальний цивільний контроль. Адже поліція здатна виконувати свої функції тільки в умовах взаємодії з суспільством, якому вона служить і у відносинах з яким вона спирається на довіру».

- У деяких містах України ще до реформи робилися спроби створити муніципальну поліцію. Наскільки ці починання перспективними?

«Так, такі експерименти проводилися у Вінниці, Харкові, Миколаєві ... Але дійсно результативними вони будуть тоді, коли це питання буде вирішено законодавчо. Хоча ми вже зараз рухаємося цим шляхом: створюємо поліцейські ділянки, орієнтовані на потреби територіальних громад. На зустрічах з активістами пропонуємо їм безпосередньо брати участь у розробці плану профілактичних заходів, підборі кадрів, контролі за їх роботою. В ідеалі громада повинна сама дбати про поліцію як про один з ресурсів поліпшення життя. На місцевому рівні має вирішуватися і питання матеріального забезпечення наших співробітників, що було б для них хорошим стимулом. У США кожен штат сам визначає зарплату поліцейського. Хоча в нашому суспільстві тут можна зіткнутися з проблемою, властивою суто нашому менталітету. Фінансуючи територіальну поліцію, місцева влада може прагнути лише до того, щоб отримати «ручних» правоохоронців. Тому основні виплати на утримання поліції все ж повинні провадитись централізовано».

- Ваш номер телефону відкритий для всіх. Це продуктивна позиція?

«Так, мій номер телефону знає багато хто. Я переконаний, що керівник поліції має бути відкритим для будь-якої інформації. Чим більше каналів він при цьому використовує, тим краще» ...

- І на завершення питання за межами професійної сфери. Чим захоплюється начальник поліції в умовно вільний час?

«Книги. Мені цікаві історії про видатних історичних діячів, звідки можна винести для себе щось цінне. А також тренування».

- Щоб Ви хотіли побажати жителям регіону?

«Спокою і стабільності. Все інше в регіоні є. І розуміння того, що від цієї стабільності залежать життя і долі людей» ...

Комментарии (6)

Gelena

22:45, 04 января 2016

При нищенской зарплате наша милиция (особенно молодежь) работает оперативно и , я бы сказала - самоотверженно.

03:49, 06 января 2016

Ремонт процессор гуттаперчевого

03:49, 06 января 2016

Зубья савальев

03:50, 06 января 2016

Заметой те люди

03:50, 06 января 2016

Торбу

03:51, 06 января 2016

Лета рра на мте леницлеслпоу

Ссылка скопирована в буфер обмена