Струс головного мозку від дії вибухової хвилі: небезпека, симптоматика та перша допомога постраждалим

Головне фото новини
Фото: Перший Криворізький
1kr.ua
Кожен вибух несе суттєву загрозу кожному, хто перебуває в радіусі ударної хвилі від розриву ракети чи снаряду.

Одним із наслідків потрапляння під вибухову хвилю є закрита черепно-мозкова травма: струс головного мозку з можливим ураженням слухового та вестибулярного апаратів.

Міністерство охорони здоров’я України підготувало роз’яснення щодо того, які симптоми струсу головного мозку та як надати першу допомогу постраждалим.

Навіть якщо у людини немає зовнішніх ушкоджень, це ще не означає, що вона не отримала травму.

Варто зауважити, що струс головного мозку або легка черепно-мозкова травма має певні відмінності від такого ушкодження в результаті удару, спортивних травм чи дорожньо-транспортної пригоди. Це окремий травматичний вплив на головний мозок, до якого може додатись ураження слухового та вестибулярного апарату.

Таке «невидиме поранення» спеціалісти називають ще «автографом» війни.

Серед симптомів легкої черепно-мозкової травми можна виділити:

 • дезорієнтованість,
 • можлива втрата свідомості на короткий термін: від декількох секунд до 30 хвилин,
 • нудота і блювання,
 • сильний головний біль,
 • проблеми зі слухомабо зором,
 • погіршення пам’яті або амнезія,
 • зміна психоемоційного стану.
У випадку струсу головного мозку від дії вибухової хвилі необов’язково будуть усі перераховані симптоми. Проте в разі наявності хоча б кількох з них необхідно терміново звернутися за медичною допомогою.

Якщо у людини поряд з вами спостерігаються симптоми струсу головного мозку, ви можете надати їй першу допомогу, поки «швидка» в дорозі:

 • Якщо людина втратила свідомість, необхідно забезпечити прохідність дихальних шляхів методом виведення нижньої щелепи. Але намагайтеся обмежити рухи у шийному відділі хребта. У людини також може бути блювота. Вкрай необхідно забезпечити вільне дихання, оскільки є ризик аспірації блювотними масами.
 • Під час вибуху до дихальних шляхів можуть потрапити сторонні предмети. Спробуйте очистити порожнину рота, якщо щось заважає прохідності дихальних шляхів.
 • Звільніть груди і шию від одягу, якщо він стискає та заважає постраждалому вільно дихати.
 • Якщо постраждалий не дихає, розпочніть базові реанімаційні заходи до приїзду медиків: натискання на грудну клітку і, за можливості, штучну вентиляцію у співвідношенні 30:2.
Сам по собі епізод виникнення струсу від вибухової хвилі не смертельний. За певної низки факторів ця тарвма може мати віддалені наслідки, що проявляється у вигляді посткомоційного синдрому.

За його наявності людина може довгий час відчувати слабкість, головний біль, різкі перепади настрою. До цього додаються проблеми зі слухом, з координацією, розлади пам’яті, зниження концентрації тощо. Посткомоційний синдром слід лікувати під наглядом медиків, які підбирають спеціальне лікування із застосуванням медикаментозних та немедикаментозних методів.

Щоб дізнаватись про новини Кривого Рогу та всієї України першими, приєднуйтесь до telegram-канала "Першого Криворізького"Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію.


Повітряна тривога

Попередня тривога тривала –
41 хв

Все гаразд

01 : 14

Новини 1kr.ua в Tеlеgram

Ми в соціальних мережах

Суспільство

Booking.com