14 грудня — День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

14 грудня — День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

Фото: Первый Криворожский

14 грудня в Україні вшановують пам’ять учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Чорнобильська катастрофа, яка сталася в 1986 році, вважається однією з наймасштабніших техногенних аварій в усьому світі.

Щороку в Україні саме 14 грудня вшановують пам’ять тих героїв, які першими приїхали на виклик і почали ліквідацію наслідків вибуху на Чорнобильській АЕС. Офіційно пам’ятну дату було встановлено тільки в 2006 році, але ще від 1986 року проводяться різноманітні заходи

1970 року почалося будівництво Чорнобильської АЕС. Для працівників станції та їх сімей поруч звели місто Прип’ять. А перший енергоблок підключили вже 27 вересня 1977 року. Згодом почали працювати ще 3 енергоблоки.

О першій ночі 26 квітня 1986 року на ЧАЕС почали проводити плановий експеримент, під час якого повинні були відключити систему аварійного охолодження на 4 реакторі і виміряти показники турбогенератора. Внаслідок непрофесійних дій, а також особливості конструкції самого генератора, рівень потужності, який мав становити всього 30%, встановили на 50%.

Реактор кілька годин працював без аварійної системи охолодження, а потім оператор просто не зміг втримати його показники на потрібному рівні. Згідно з інструкцією в такому разі роботу мали зупинити, але працівники станції продовжили експеримент. О 1 годині 23 хвилини пролунало два потужних вибухи, внаслідок яких 4 енергоблок був повністю зруйновано.

Через 5 хвилин після аварії на місце прибули бійці воєнізованої пожежної частини, а це – 14 пожежників і лейтенант Володимир Правик. Йому було всього 24 роки, мав дружину і доньку. Пожежники почали боротьбу з полум’ям. Через деякий час їм на допомогу прибула ще одна машина з пожежної частини в Прип’яті. Вогнеборці не мали дозиметрів, але розуміли, що перебувають на місці сильного радіоактивного випромінювання. Вони прибули туди без будь-якого додаткового обладнання чи захисту. Пожежу вдалося загасити через 5 годин після вибуху.

Люди, які першими прибули на місце аварії, отримали дози випромінювання, несумісні з життям. Симптоми почали проявлятися відразу. Їх відправили на лікування до Москви, але вони померли в перші тижні після катастрофи. Це була 31 людина, серед яких і 24-річний лейтенант. Ще 134 людини отримали променеву хворобу.

Інформація про вибух ретельно приховувалася від громадян урядом СРСР. Сотні тисяч пожежників, рятувальників, медиків працювали протягом кількох місяців в районі ЧАЕС. Їхнє завдання було – зачистити територію від радіоактивних уламків. Саме завдяки цим людям над 4 енергоблоком був зведений захисний саркофаг.
Цей день в історії світу:

У 1911 році Південний полюс вперше підкорений людиною під час експедиції Руаля Амудсена.

У 1939 році через напад на Фінляндію СРСР виключили з Ліги Націй.

У 1949 році Єрусалим стає столицею Ізраїлю.

Народні прикмети:
  • зимові зірки переливаються — очікуйте морозів;
  • глухо гавкають собаки — до снігопаду;
  • день видався теплим — зима буде теплою;
  • вночі мявкає кішка — до щастя в домі.
Що не можна робити:
  • 14 грудня не можна було їсти на уроках, бо все вивчене з'їси, а також залишати книгу відкритою, бо забудеш все, що вивчив;
  • після укладання будь-якої угоди заборонялося дивитися в дзеркало, бо домовленості будуть порожніми;
  • 14 грудня не варто виходити з дому після заходу сонця, тому що на вулиці можна зустріти нечисту силу;
  • коли подаєш гроші, не дивись в очі жебракові, щоб не опинитися на його місці.
Іменини святкують Наум, Дмитро, Філарет, Порфирій, Анастасія.

Коментарі (1)

Товарищ Сухофф Федулио

10:06, 14 грудня 2021

Как в 1939м СССР исключили из Лиги Наций, так и в 2022м варварскую, агрессорско-фашисткую расею нужно исключить из ООН за бряцанье оружием, оккупацию и анексию чужих территорий.

Посилання скопійовано в буфер обміну