Як сплести маскувальну сітку і де приєднатися до волонтерства: досвід педуніверситету Кривого Рогу

Як сплести маскувальну сітку і де приєднатися до волонтерства: досвід педуніверситету Кривого Рогу

Фото: Первый Криворожский

З перших днів повномасштабної війни Росії проти України у Криворізькому педагогічному університеті розгорнули волонтерський пункт. Викладачі та викладачки, студентський та трудовий колективи освітнього закладу об’єдналися і кожного дня плетуть маскувальні сітки. Саме вони допомагають робити позиції наших військових непомітними для ворога. У альма-матер десятків захисників також шиють для бійців теплий одяг та інші необхідні речі.

Як навчитися плести сітку й пошити мобільне сидіння чи подушку для бійців на блокпост — редакція говорила із майстринями КДПУ.

Восени 2013 року студенти й викладачі історичного факультету одними з перших місті вийшли на мітинги на підтримку Євромайдану.

Десятки випускників університету (історичного факультету зокрема) воювали і воюють у лавах ЗСУ та записалися нині до тероборони. Студенти здають кров і збирають речі для вимушених переселенців. Сьогодні у навчальному закладі організували один з наймасштабніших волонтерських пунктів міста, куди щодня приходять десятки криворіжців і криворожанок.

Волонтери говорять, що бійці батальйонів тероборони ТрО потребують додаткової підтримки від небайдужих містян: актуальною завжди залишається потреба у маскувальних сітках, валиках для сну, устілках для взуття, мобільних сідушках і матрацах.

В коридорах університету плетуть маскувальні сітки, в аудиторіях — “пошивний цех”, - говорить волонтерка і викладачка університету Наталія Хараджян. - Віддаємо бійцям тероборони на позиції, а також в госпіталь. Шиємо переважно з підручних матеріалів і одягу. Наше ноу-хау: із джинсів виготовляємо валики для сну, із будь-якої тканини робимо мобільні сідушки, які дозволяють бійцям зберігати тепло власного тіла.У головний корпус педагогічного просять приносити тканину, яка вже не стане вам у нагоді. Ту що зелених і темних відтінків використають для маскувальних сіток. Художня керівниця студентського клубу університету Олена Зайцева говорить, що з постачанням тканини допомагали і місцеві малі бізнеси: крамниця жіночого одягу “VOVK” та швейна фабрика “Polstar”. Працівниці “VOVK” також приходили в педагогічний допомагати з плетінням сіток, а також шили балаклави і теплий одяг захисникам міста.

Маскування є дуже важливим елементом у боротьбі із російськими окупантами, — підкреслює очільниця "39-ї жіночої сотні самооборони Майдану" Юліана Калін, яка допомагає криворізьким військовослужбовцям із 2014 року.

Люди намагаються допомогти, хто як може. Багато хто взявся плести сітки: вдома, в школах, на підприємствах, - говорить Юліана. - Маскування — це життя наших воїнів, це надзвичайно важливо.
Основні вимоги до маскувальної сітки:

 • Сітка має бути темного кольору. Якщо використовувати тканини яскравих кольорів (червоного, помаранчевого) вже буде демаскування. Тому військові просять дотримуватися кольорової гами близького до зеленого кольору: оливковий, “хакі”, темно-зелений, коричневий.
 • Тканина має бути з натуральних матеріалів (60 - 100% бавовна, льон). Категорично не підходить тканина, яка блищить на сонці.
 • Основою для маскувальної сітки можуть бути рибацька сітка з капрону товщиною від 0,8 до 2 міліметрів і величиною клітинки від 20 до 70 міліметрів; сітка з великою клітинкою (наприклад, волейбольна — 10?10 сантиметрів)Інструкція з плетіння сітки:
 • Нарізати тканину смужками шириною 3 сантиметри і довжиною не менше 30 сантиметрів
 • Купити або виготовити основу для сітки. Інструкція — у нашому відео. Добре натягнути основу. Каркас розтягується і кріпиться, наприклад, до паркану або розташовується між стовпчиками, вбитими в землю.
 • Зав’язати вузлик. Плести змійкою, але не прямими лініями.
 • Коли сітка готова, треба прикріпити до неї бірку з розміром. Це економить час бійцям на вимірювання.
 • Сітками накривають техніку, окопи, бліндажі й укріплення. Для техніки розмір — 5 на 6 метрів, для всього іншого 1,5 на 10 метрів. Від того, куди потрібна сітка, залежить щільність плетіння. Щільно плетена сітка потрібна, щоб накрити техніку й укріплення. У окопах і бліндажах сітки мають бути рідшого плетіння, щоб військові бачили, де ворог, і куди вони стріляють.
Помилки при плетінні маскувальної сітки:

 • Використання прямих ліній, яких майже немає у природі. Смужки тканини треба пропускати через сітку звивистими лініями.
 • В’язання вузла у кожному вічку сітки. Не варто додавати виробу зайвої ваги.
 • Щільне натягування тканини. Сітка в окопах і бліндажах має забезпечувати видимість через неї.
 • Неприродні кольори.


Всіх містян, які бажають долучитися до плетіння сіток чи пошиття необхідних аксесуарів для військових, запрошують з 9:00 до 17:00 в головний корпус педагогічного університету. Вихідний: неділя. З собою можна взяти непотрібну тканину темно-зелених і темних кольорів, а також іншу тканину, які волонтерки використають для пошиття мобільних сидінь чи валиків для сну.

Волонтери говорять, що містяни можуть самостійно обрати час і день, коли прийти. Необов’язково шити або плести увесь день, можна прийти на декілька годин. Допомога — необхідна.Маскувальну сітку можна сплести вдома і передати її на потреби українських бійців.

Сьогодні кожен робить, що може. Ми - я і наші свати, які змушені були виїхати з Харкова - взялися плести маскувальні сітки, - говорить криворожанка Любов Скиба. - У мене досвід ще з 2014 року, і родичі засвоїли цю нехитру науку миттєво. Долучилась і сусідка, спасибі їй. Проблема лише в тому, де брати матеріал для цих сіток. Порізали все, що було в хаті зі старої постільної білизни, з одягу, з якого повиростали або того, без якого цілком можна обійтись. І якби ще якийсь каркас був, бо довелось натягувати сітку прямо на меблі, а 5-7-метрову не так просто закріпити в невеликій кімнаті. Але впорались. А вчора їхали містом і на одному з об'єктів впізнали сітку, яку ми плели. Хай захищає!


Зробити свій внесок у перемогу може кожен. Чи то плести і шити вдома, чи то з друзями в організованому пункті. Якщо ви бажаєте розказати свою історію про волонтерство в часи війни — пишіть на пошту [email protected].

Перемога за українцями! Слава Україні.

Фото: Даніїл Токмаков

Видео: Даніїл Токмаков

Редактор: Софія Скиба

Ссылка скопирована в буфер обмена