Хто такий святий Миколай — історія та традиції

Хто такий святий Миколай — історія та традиції

Фото: Первый Криворожский

Вже завтра, 19 грудня, криворіжці будуть святкувати День святого Миколая.

Хто такий Миколай?

За переказами Миколай народився між 270 та 286 роками нашої ери в місті Патарі на півострові Лікія, який є територією сучасної Туреччини.

Хлопчик був єдиним сином Феофана та Нони — заможних і глибоко віруючих людей. Саме тому вони з перших днів ростили Миколая в релігійній атмосфері й похрестили його одразу після народження, що в ті часи було рідкістю.

Миколай виріс і став аскетичною та щедрою людиною, яка в будь-який час могла прийти на допомогу нужденним. З часом він переселився до міста Мира, воліючи присвятити себе науці, і саме там його дядько-єпископ висвятив Миколая у священники.

За життя Миколай встиг зробити чимало добрих справ. Він визволяв полонених, рятував невинних від смертної кари, неодноразово допомагав бідним на суші та в морі. Завдяки цьому навколо Чудотворця з’явилася велика кількість легенд, і з часом Миколай став одним із найважливіших християнських святих.

Але ще більше добрих справ приписують святому вже після його смерті в 342 році. Вважається, що його мощі зцілювали хворих, тому церква канонізувала Миколая, а люди стали шанувати його як заступника та покровителя.

Звідки з'явилася традиція святкувати День святого Миколая?

Традиція святкувати День святого Миколая з’явилася в середньовічній Німеччині, де батьки дарували дітям новий одяг, ласощі, іграшки та шкільне приладдя. Аби малюки повірили в чудеса Божого Угідника, дорослі підкладали їм подарунки таємно, вночі. З Німеччини звичай шанувати Миколая розповсюдився на сусідні країни, зокрема на Польщу, звідки, скоріше за все, і перейшов на Правобережну Україну, яка тоді перебувала під Річчю Посполитою.

За іншою притчею, традиція класти подарунки під подушку та вішати шкарпетки на камін з’явилася, коли Миколай вирішив допомогти трьом сестрам, з якими через бідність ніхто не хотів брати шлюб. Миколай підкинув їм вночі невеличкі мішечки з золотом, які впали у шкарпетки, що сохнули біля камінної труби. Згодом Миколай продовжив робити подарунки всім нужденним, залишаючись при цьому непоміченим.

В Україні існує багато традиції святкування Дня святого Миколая. У селян на Слобожанщині було заведено збиратися разом після служби в церкві та варити пиво. Дітям до цього свята готували особливе печиво — миколайчики. На Харківщині існував звичай святкувати триденні Миколині святки, готуючи кутю й узвар. На Поділлі чекали “полазника” — людину з позитивною енергією, яка першою має зайти до хати.

З часом серед дітей з’явилася традиція надсилати святому листи, в яких вони перераховували добрі справи, просили вибачення за погані та просили подарунків. Цю традицію натепер перейняли й дорослі.

Вважається, що це свято — останній день, коли можна віддати всі борги, інакше сім’я в наступному році бідуватиме.
Комментарии (6)

Final Cut 4,30

16:35, 18 декабря 2021

Микола — це кореш український, помогав Чорне море копати.

Эзотерик

16:49, 18 декабря 2021

Тебе самому от себя не бывает противно?

Предуркин. ,

17:17, 18 декабря 2021

Шижотерик+кошка буде шизонутый кошак.

Ирбис

16:52, 18 декабря 2021

Ну не знаю, наше это Дед Мороз Снегурочка. А эти Николаи, не доверяю я им.

SToRm_V

17:28, 18 декабря 2021

Ну ясен пень. выдуманный сказочный персонаж вызывает больше доверия. Тем более еще и копипаст какой то. впрочем как и все в совке..
Взять что то уже готовое и дать ему другое название это действительно ВАШЕ!

Za Krivbass

17:24, 18 декабря 2021

Вот история поинтересней,чем про Николая:
В Кривом Роге пьяный военный прокурор Вадим Лапоха снес остановку общественного транспорта на своём Lexus.

После случившегося закрылся в автомобиле и отказался от общения с полицейскими.

Когда прибыли медики, прокурор отказался сдавать тест на состояние алкогольного опьянения и заявил, что плохо себя чувствует.

Дальше в медучреждение прибыл коллега Лапохи — криворожский военный прокурор Станислав Ламан, после чего виновник ДТП вышел из палаты, сел в автомобиль и уехал в неизвестном направлении.

Ссылка скопирована в буфер обмена