Електрична автономка і утеплення будинку: як економити на опаленні 50% грошей

Електрична автономка і утеплення будинку: як економити на опаленні 50% грошей

Фото: sanpol.ua

Криворіжці, які встановлять автономне опалення і утеплять квартиру, можуть платити вдвічі менше, ніж абоненти “Тепломережі”.

Автономка дозволить контролювати споживання і температуру у квартирі, а зменшення споживання енергоресурсів за рахунок утеплення зменшить викиди парникових газів, що дозволить захистити планету від кліматичних змін.

Іноді мешканці багатоквартирних будинків нарікають, що опалювальний сезон у Кривому Розі починають, коли вже занадто холодно, а завершують, коли занадто спекотно. Крім цього, при централізованому опаленні абоненти не контролюють споживання, не можуть вмикати і вимикати тепло самі або регулювати температуру в кімнатах.

Мешканець Кривого Рогу Олександр Юрко хоче перейти на автономне опалення. Декілька місяців він вивчав, як це зробити і скільки це коштуватиме. Голова правління кількох криворізьких ОСББ Андрій Артеменко переконує мешканців будинку у Металургійному районі перейти на автономне електричне опалення. За його словами, високі міські тарифи невиправдані, а криворіжці змушені платити за неякісне опалення і пориви у мережі.

Оскільки один мешканець будинку не може сам перевести квартиру на автономку, Олександр зробив розрахунки, щоб показати іншим сусідам вигідність переходу. З автономним опаленням можна зекономити більше 20% своїх грошей. Якщо продовжити утеплювати квартиру і будинок, економія може бути 50% і більше.

Відмовитися від централізованого опалення та гарячого водопостачання дозволяє Закон “Про житлово-комунальні послуги”, який набув чинності 1 травня 2019 року. Правилами надання послуг з постачання теплової енергії (постанова Кабміну від 21 серпня 2019 № 830) встановлено, що відключити будинок від централізованого опалення можна, якщо так вирішать не менше 75% власників житла у цьому будинку.

Начальниця контакт-центру "Криворіжтепломережі" Людмила Лучкіна говорить, що на сайті тепломережі є всі нормативні документи, які стосуються відключення від центрального опалення. Вона говорить, що бажано встановлювати автономку у всьому будинку, а не в окремих квартирах.

Людмила Лучкіна пояснює, що при централізованому опаленні є чіткі правила початку і завершення опалювального сезону: якщо 3 доби поспіль середньодобова температура нижче +8 градусів за Цельсієм, тоді починається опалювальний сезон. Так само і закінчується: якщо протягом 3 діб середньодобова температура вище +8, то виконком приймає рішення про відключення опалення. За словами начальниці контакт-центру “Криворіжтепломережі”, всім догодити не можна: комусь в ці дні ще холодно, а комусь - спекотно.

Чому автономне опалення таке привабливе:


Оскільки обладнання для газового опалення значно дорожче в обслуговуванні, голова правління ОСББ Андрій Артеменко пропонує встановлювати електричну автономку.

Електричне опалення популярне через простоту встановлення і відсутність викидів (не потрібен димохід, на відміну від газового). При електроопаленні не важливо, що саме буде нагрівачем: електричний конвектор, котел, масляний радіатор. Важливо, щоб потужність електричного нагрівача дорівнювала втратам тепла приміщення. Також при опаленні електроенергією коефіцієнт корисної дії дорівнює 100%, тобто вся електрична енергія перетворюється на тепло. У випадку газових котлів ККД буде 80-95%.

Протягом 5 років жодного разу не було такого, щоб будинки на центральному опаленні прожили опалювальний сезон без відключень тепла. Централізована система застаріла, і часто бувають пориви, — говорить голова правління ОСББ Андрій Артеменко. — Маючи автономне опалення, ви самі вирішуєте, коли і де увімкнути тепло. Ви регулюєте температуру у приміщенні: у спальні чи дитячий кімнаті можна накрутити “більше”, у коридорі і вбиральні - менше. Це заощаджує кошти. Автономка дозволяє користуватися гарячою водою будь-коли.
Крім цього, якщо мешканці все ж вирішать перейти на автономку всім будинком, ДТЕК зробить капремонт трансформаторної підстанції, оскільки споживачі заплатять кошти за підняття електричної потужності кожної квартири. Коли автономку встановлюють, у квартирі має бути лічильник “день”-“ніч”. Такі лічильники теж допомагають економити.

Скільки зекономив криворіжець з автономкою


Криворіжець Олександр Лікаренко живе у трикімнатній сталінці площею 52 квадратних метри. Він перейшов на електричну автономку ще у 2009 році, коли рішення про перехід могли прийняти мешканці однієї квартири. Тоді йому обійшлося це у 8 тисяч гривень разом з проєктом і документами.

Цьогоріч найхолоднішим був лютий. Я заплатив за світло 722 гривні, а мій сусід за тепло приблизно 2500, — говорить Олександр Лікаренко. — Моя квартира утеплена зсередини: відкоси утеплив пінополіуретаном з мінватою, вікна з максимальним склопакетом. У коридорах стіни обробили гідроізоляцією і зашили гіпсокартоном, всередині зробили шар з мінеральної вати. У кімнатах стіни утеплили пінопластом.

фото надані Олександром Лікаренком

Чому автономка - це вигідно:


розрахунки зробив Олександр Юрко

Температура всередині помешкання залежить від температури на вулиці та коефіцієнту опору теплопередачі матеріалу, з якого зроблені стіни, стеля, підлога, конструкції вікон. Стелю і підлогу треба враховувати, якщо квартира на останньому або першому поверсі будинку.

Чим більше перепад температур всередині і зовні, тим більше витрати на обігрів. Саме обігрівання приміщення компенсує втрати тепла. Розрахувавши їх, можна оцінити витрати на обігрів.
Є багато онлайн-калькуляторів, які дозволяють це зробити. Достатньо загуглити «калькулятор розрахунок тепловтрат».


Для розрахунку витрат в якості прикладу візьмемо звичайну трикімнатну квартиру.


Загальна площа 69 квадратних метрів. У калькулятор треба вводити площу зовнішніх стін, матеріал стін та їх товщину, площу та тип вікон.

Беремо висоту приміщення 2,5 метри. Тоді площа стін буде 38.17 квадратних метрів. Площа вікон зазвичай в такій квартирі сягає 9 квадратних метрів (три вікна 1.3 метрів на 1.4 і один балконний блок). Вказуємо, що стіни зроблені із червоної цегли, товщиною 40 сантиметрів. Наприклад, стіни хрущовки зроблені з керамзитобетону, у якого коефіцієнт опору теплопередачі приблизно такий, як і у червоної цегли. Вікна — звичайні дворамні.

Калькулятор може розрахувати тільки поточні втрати тепла. А нам потрібно знати втрати за певний період. Наприклад, за січень 2021 року. На ресурсі gismeteo є щоденник погоди, де можна подивитись історію температури на певній місцевості.

Якщо підставити у калькулятор температуру повітря на вулиці за кожен день місяця, і обрати бажану температуру в квартирі 20 градусів, отримаємо теплові втрати квартири.

Для розрахунку загальних витрат за місяць отриману цифру втрат в кіловат помножимо на 24 години, отримуємо витрати електричної енергії за добу.

Сума витрат за 31 день — це сумарні витрати.

При розрахунку тарифу передбачимо використання «нічного» тарифу. З 23.00 по 7.00 діє 0,5 вартості тарифу. У січні 2021 тариф був 1.68 гривень за кіловат. Якщо врахувати 8 годин дії нічного тарифу, то середньодобова вартість буде 1.4 гривень за кіловат.

Припустимо, що квартира знаходиться всередині будинку, то втрати через стелю та підлогу не розраховуємо.

Розрахунок виконали для двох варіантів. Перший: неутеплена квартира зі звичайними дерев’яними двохрамними вікнами, а другий – стіни утеплені десятьма сантиметрами пінопласту, вікна двокамерні з енергозберігаючим склопакетом.

Нижче наведена таблиця з розрахунком для двох варіантів:Так, якби у січні в квартирі площею 69 квадратних метрів було автономне електроопалення, споживачі заплатили би 2 тисячі 571 гривню. Тобто заплатити можна було би на 20% менше, ніж нині виставляє КП “Криворіжтепломережа”.

Якби квартиру ще й було б утеплено, то фінансова вигода сягнула би 50% і більше. Утеплення пінопластом і нові вікна дають фінансову вигоду, а не тільки теплішу квартиру, лише у випадку вже встановленої автономки.

Крім утеплення, усунення сквозняків, значну економію надасть зменшення різниці температур між вулицею та квартирою. Чим менше ця різниця, тим менше тепловтрати приміщення. Для цього треба вимикати або зменшувати опалення у тих приміщеннях, де немає людей, коли вони, наприклад, на роботі. Є автоматичні пристрої, які можуть робити це дистанційно.

Як відключитися від централізованого опалення:


 • на зборах власники житла вирішують відключитись від централізованого опалення, “за” мають бути 75% і більше власників.
 • голова ОСББ надсилає звернення у Центр надання адміністративних послуг із заявою про бажання відключитися від централізованого опалення;
 • спеціальна комісія органів місцевої влади розглядає заяву і рекомендує або не рекомендує відключатися від централізованого опалення. Копію рішення надають заявникові. Рішення чиновників носить винятково рекомендативний характер.
 • Як підключитися до автономного опалення:
 • В Україні законно відключитися від централізованого опалення можна або всім будинком, або за умови, що в багатоквартирному будинку більше 50% мешканців вже перейшли на автономку раніше.

Як перейти на автономку будинком:


 • мешканці замовляють приватним компаніям проєкт відключення будинку від централізованого опалення та встановлення автономного (електричного або газового);
 • ліцензована організація може відключити багатоквартирний будинок від централізованого опалення в міжопалювальний період;
 • ліцензовані організації складають Акт про відключення від інженерних мереж;
 • мешканці розривають договір з виконавцями комунальних послуг. Абоненти більше не платять за централізоване опалення.

Чому у Кривому Розі буває складно перейти на автономку:


75% підписів мешканців будинку зібрати майже нереально, — говорить голова правління ОСББ Андрій Артеменко. — Наприклад, у будинку 120 квартир. У 15 з них живуть квартиранти, яким все одно, яке опалення: 2-3 роки побули і з'їхали. Орендодавці теж не дуже живуть проблемами будинку, не беруть участь у голосуванні. Є ще пенсіонери і малозабезпечені родини, для яких це дорого. Якщо сюди додати ще боржників, які не платять за опалення роками, — то близько 50% мешканців не в змозі віддати гроші на перехід на автономку. Крім цього, при поданні заяви криворіжці повинні надати копію прав власності на майно. Не всі власники житла погоджуються передавати копії цього документу третім особам.

Скільки коштує перейти на електричну автономку:


Вартість автономного електроопалення буде приблизно 22 - 23 000 гривень. Приватні компанії домовляються з кожним власником і пропонують розстрочки на тривалий строк.

У суму входить:
 1. оформлення документів, проект;
 2. збільшення потужності;
 3. демонтаж центрального опалення;
 4. оформлення пільгового тарифу;
 5. встановлення лічильника день/ніч;
 6. заміна ввідного кабелю в квартиру.

Що краще: автономка чи централізоване опалення?


Підприємство “Криворіжтепломережа” вже декілька років є збитковим. За даними youcontrol.com.ua, податковий борг підприємства станом на 1 серпня 2021 року складав 31 мільйон 428 тисяч 971 гривню.
Великої модернізації і якісного ремонту вуличної мережі чекати не варто, — говорить Андрій Артеменко.
Андрій Артеменко вважає об’єми матеріалів, які закуповує Криворіжтепломережа, мізерними для великого міста.
скріншот з електронного майданчику «Держзакупівлі.Онлайн»

Я знаю, що у Кривому Розі тепломережа роздовбана, — говорить експерт з енергоефективності Святослав Павлюк. — Але у довгостроковій перспективі і за наявності ефективного енергоменеджера в місті краще лишити централізоване опалення.

За словами Святослава, централізована система може використовувати різні види палива. Вона може “перекинутись” на резервне паливо: мазуту, щипу, місцеві сільськогосподарські відходи, місцеве дерево. Гроші, які сплачують за паливо, використовуватимуться тут же, у місті. Є також приклади формування місцевих енергетичних плантацій: рослини спеціально вирощують, щоб спалити взимку. За інформацією організації "Укрспецтепло", біомаса обігріває будинки у шести областях України – Київській, Черкаській, Чернівецькій, Полтавській, Одеській і Тернопільській.

У такому місті, як Кривий Ріг, де багато заводів, є багато скидного тепла, — говорить Святослав Павлюк. — Його можна використовувати для закачки у тепломережі і опалення будинків. Нерозумно його просто зливати в кар’єр.

Святослав Павлюк наголошує, що електроенергія зараз має на 50% занижену вартість. На вільному ринку вартість електроенергії складає 3,20 - 4 гривні. Населенню скоротили цю ціну за рахунок нарощення боргів на енергоринку, і з кожним роком росте мільярдна заборгованість. Рано чи пізно власники електричного опалення змушені будуть платити дуже багато.

Автономка - це перший крок до якісного енергозбереження у житловій сфері


Автономне опалення дає можливість поквартирного обліку витрат на опалення, і мешканець квартири сам вирішує, коли йому накрутити тепла, а коли відключити.

Окрім 20-30% грошової економії при переході на автономку, мешканець квартири може піти далі і отримати 50% економії. Щоб цього досягти, після встановлення автономки треба утеплити стіни 10 сантиметрами пінопласту, встановити двокамерні вікна з енергозберігаючим склопакетом. Так замість 2571 гривень за опалення в зимові місяці можна платити 1434 гривні (за розрахунками, представленими у статті).


Встановлення вікон коштуватиме 10-15 тисяч гривень, утеплення пінопластом - так само у межах 15 тисяч. Це не обов’язково робити одразу після встановлення автономки.

Експерт з енергоефективності Святослав Павлюк говорить, що в Україні часто порівнюють застаріле централізоване опалення з новими індивідуальними котлами. Відповідно, автономка так здається єдиним правильним і хорошим варіантом. Але, за словами експерта, модернізоване центральне опалення було би набагато ефективнішим і безпечнішим, ніж індивідуальне, якби тепломережа забезпечила споживачам поквартирний облік спожитої послуги та можливість регулювати своє споживання і відповідно витрати на опалення.

Кривий Ріг — місто довге, і є великі втрати тепла, — говорить Святослав Павлюк. — Централізована система теплопостачання не має означати, що ви женете тепло 50 кілометрів дорогою. Щоб ефективно опалювати місто, можна встановити маленькі районні котельні на 10-20 будинків, і втрати в мережі будуть в рази менше. Де є скидне тепло з заводів, його варто використовувати. Де його нема, робити невеликі котельні.

Як в інших містах:


У Кропивницькому міська влада надає часткову грошову компенсацію за встановлення автономки для соціально вразливих верств населення. У Полтаві, за словами Андрія Артеменка, 10-15 новобудов, всі вони з газовою автономкою. Переведення Івано-Франківська на автономне опалення у 2021 році стало одним із пріоритетів міської влади на наступні 5 років. Місто майже повністю перейшло на автономне опалення.

Якщо Ви розбиралися у питанні переходу на автономне опалення чи встановлення індивідуального теплового пункта, напишіть в коментарях, що краще: централізоване теплопостачання з регулюванням чи автономка? Якщо вам вдалося перевести будинок на автономне опалення у Кривому Розі, напишіть свою історію на пошту [email protected] або нам у фейсбук.Матеріал опубліковано в рамках програми «Журналістика рішень для локальних медіа», яку реалізує Львівський медіафорум за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки

Редактор: Софія Скиба

Комментарии (18)

Final Cut 4,30

20:20, 22 сентября 2021

Бла-бла-бла...чеська республика)))))

Предуркин. ,

20:24, 22 сентября 2021

Я автономку почти 11 лет назад установил.

Человек я

20:28, 22 сентября 2021

У предуркина с Менделеевой на теплотрассе всегда была автономка.

Предуркин. ,

20:31, 22 сентября 2021

Берите пример с челяка, когда ему холодно он просто ***под себя.

Луис Корвалан

20:39, 22 сентября 2021

та ну не, челяка продвинутый, у него есть теплоаккумулятор он же памперс )))

Предуркин. ,

20:44, 22 сентября 2021

А шоб в уши не задавало он их прокладками позаклеивал.

Человек я

20:35, 22 сентября 2021

Предуркин с Менделеевой греются трением. Натирают друг другу промежье.

Предуркин. ,

20:38, 22 сентября 2021

А ты подсматриваеш и ***?

Предуркин з жовтымы зубамы

23:20, 22 сентября 2021

Ага ) жовтымы зубамы

Александр Поль

20:44, 22 сентября 2021

1. Не совсем понятно, как быть жителям первого и последнего этажа.
2.Теплопотери на вентиляцию не посчитаны.
3. Утеплять квартиру изнутри - нельзя.

Предуркин. ,

20:50, 22 сентября 2021

Проблемы индейцев остальных ***.

Александр Поль

20:55, 22 сентября 2021

Это обоюдоострый меч, не подпишут согласие е весь дом без автономки. А в пятиэтажке это 40% квартир.

Предуркин. ,

20:59, 22 сентября 2021

Не знаю, когда в квартире ставил проблем не было.

Человек я

20:54, 22 сентября 2021

Предуркин,я просто смеюсь с вас-рагулей.

Предуркин. ,

21:01, 22 сентября 2021

А я думав ты хвастаешся жовтымы зубамы.

Ссылка скопирована в буфер обмена