Статеве виховання: хто і навіщо у Кривому Розі розказує школярам про секс

Главное фото новости
Фото: Первый Криворожский
1kr.ua
«Коли я ходжу до старшокласників у школи, вони вже не питають, як займатись сексом» — говорить криворізька сексологиня Ольга Урясьєва. За її словами, важливо говорити з дітьми на теми змін у тілі, безпеки і стосунків з наймолодшого віку.


В Україні про появу такого предмета у школах розмови ведуться кілька років, але Міністерство освіти і науки не затверджує його. Хто є противниками статевого виховання і чому, а також як компенсувати брак сексосвіти в школах, поки предмет не ввели — у матеріалі 1kr.ua

За результатами дослідження аналітичного центру Cedos, близько половини батьків ніяк не готуються до проведення бесід на теми сексу з дітьми. 80% підписників акаунту редакції 1kr.ua в інстаграмі відповіли, що позитивно ставляться до сексуальної освіти у школах, 20% - проти. В опитуванні взяли участь більше двох тисяч людей. Більшість опитаних розуміють, що сексуальна освіта - це про безпеку, здоров’я і стосунки.

Редакція поділила противників сексуального виховання у школах на чотири групи:

 • ті, хто за те, щоб про безпеку і секс говорили вдома;
 • ті, хто сумніваються у кваліфікованості викладачів та викладачок;
 • ті, для кого це неприйнятно через релігійні погляди;
 • ті, хто асоціюють «статеве виховання» із пропагандою гомосексуалізму.
Панує стереотип, що на уроці з сексуальної освіти дітей вчать займатися сексом, але це не так.На необхідності сексуальної освіти наполягають криворізькі сексологиня, гінекологиня і шкільна психологиня. Необхідність розуміють і дівчата-підлітки, яким вже розповідали у школі на теми, пов’язані з сексуальністю. Аргументи у всіх свої:

1) Сексуальна освіта потрібна, бо діти дуже рано дізнаються про секс із ненадійних джерел - інформація часто викривленаСередній вік першого перегляду порнографії в Україні — від 5 до 8 років,
говорить сексологиня Ольга Урясьєва.
Це дуже рано для дитячої несформованої психіки, і може стати травматичним досвідом.Ольга Урясьєва вважає, що статеве виховання в ідеалі має починатися з правдивого називання усіх частин тіла і відповідей на питання, звідки беруться діти. Із двох-трьох років дорослі мають розказати дітям, як називаються їхні частини тіла, зокрема геніталії, як за ними доглядати, які є правила носіння нижньої білизни, хто має право їх торкатися.

Коли дитина підходить до пубертату (10-13 років), вона вже давно все знає про секс.
говорить Ольга.
Ми знали, коли у нас не було навіть інтернету. Знали вже в садку, що люди займаються сексом, імітували статеві акти під час обіднього сну. Дуже наївно вважати, що наші діти з планшетами і телефонами в руках з самого дитинства про це нічого не знають.

Якщо говорити про підліткову ерекцію у хлопчиків, менструації у дівчаток в сім'ї не було нормально з наймолодшого віку, то п’ятнадцятирічна дитина вже не піде до батьків з питаннями про контрацепцію, секс — їй буде ніяково. Сексологиня говорить:

Коли я ходжу в школи в 9-11 класи , вони вже не питають, як займатися сексом. Вони запитують, що таке сквірт, і про інші теми «на межі».
Навіть якщо у школі будуть уроки зі статевого виховання, потрібно «легалізувати» розмови на теми сексу вдома. Бо якщо дитина завагітніла або стала жертвою насильства, вона піде не в школу, а додому.


Нормально, коли батьки говорять: «Якщо порветься презерватив, або ти завагітнієш, чи тебе хтось домагається — приходь, і ми відразу будемо тебе рятувати, винного карати, все буде добре, — радить сексологиня. —У нас [в Україні] інші речі транслюються, як правило: «Не дай Бог прийдеш вагітна, не дай Бог ти чимось захворієш». Дитина починає гуглити, як самостійно щось лікувати, як зробити аборт в домашніх умовах...


Навіть коли батьки не знають, як відповісти на всі питання, можна ходити на тренінги, вивчати літературу і ділитися інформацією поступово. З наймолодшими можна дивитися мультики про тіло людини, малювати все це, обговорювати. Підліткам треба показати, де вони можуть взяти презервативи, якщо треба. І головне — не закриватися від дитини і не думати, що це тема, якої треба соромитись. Діти цікавляться всім, і сексуальна тема їх так само цікавить.

Я завжди починаю свою лекцію з питання: «Хотілося б вам, щоб у вашій родині можна було б про це поговорити?» всі кричать: «Так, хотілося б прийти до батьків, щоб вони нам розповіли, щоб не сварили, не ігнорували…»
говорить сексологиня.

Ольга Урясьєва консультує дорослих у приватному кабінеті і понад 8 років займається просвітництвом — безкоштовно проводить у школах тренінги з сексуальної освіти для підлітків.

Зі школярами та школярками Ольга обговорює:

 • як влаштоване жіноче і чоловіче тіло, як про нього піклуватися;
 • як змінюється психіка при дорослішанні;
 • як влаштовані і функціонують репродуктивні системи дівчат і хлопців;
 • відчуття і стосунки;
 • про власні кордони і вміння сказати «ні» ;
 • про інтимне життя дорослих, згоду, відповідальність, контрацепцію
 • про безпеку у стосунках, на вулиці і в Інтернеті

На додаткових заняттях для батьків обговорюються теми:

 • Коли і як говорити з дитиною про секс (спойлер: тоді, коли вона вас запитує, в такій формі, яка доступна для сприйняття дитини);
 • як формувати довірливі стосунки, у яких дитина може прийти до батьків у будь-якій ситуації
 • як відповідати на нібито «незручні» питання дітей; чи це ненормально - п’ятирічній дитині запитувати про секс (спойлер: ні, діти цікавляться всім).
Сексологиня Ольга Урясьєва готова проводити заходи з сексуальної освіти у школах міста. Для підлітків це безкоштовно. Щоб зв’язатися із сексологинею і узгодити теми, які обговорюватимуться на зустрічі, можна знайти її сторінку у фейсбуці або написати на пошту редакції, і ми дамо контакт Ольги для організації просвітницького заходу.

2) Сексуальна освіта потрібна, щоб діти могли вільно говорити на теми сексу і мати науково обґрунтовану інформаціюУ багатьох сім’ях тема сексу табуйована, і діти можуть про це поговорити з вчителем або близьким дорослим
говорить шкільна психологиня Юлія Табакіна.
Я планую подати на розгляд курс, на якому навчити людей говорити про свої проблеми, розуміти своє тіло. Розуміти і поважати межі свого тіла та тіла іншої людини.

Заняття Юлія проводить в інтерактивній формі — це тренінги, програвання сюжетних ситуацій. Якщо її програма затверджується, вона «йде» вище — до Дніпра, а потім у Київ. Тільки міністерство може затвердити цей курс і впровадити його у навчальну програму. Щоправда, говорить Юлія, МОН просто не дає запит і фінансування на такого роду програми, бо вважає, що сексуальної освіти достатньо в освітньому процесі.


Юлія Ярмоленко та Мар’яна Гілевич, авторки енциклопедії «Малечі про інтимні речі», радять говорити з дітьми на теми статі і стосунків з чотирьох років,
говорить Юлія.
Такої думки дотримуються і засновниця мережі приватних дитячих садочків «Пташеня. Дитячий простір» та ГО «Добра освіта» Христина Шабат. Саме у такому віці діти починають розуміти, що дівчатка і хлопчики відрізняються не тільки одягом або кольором очей, а і будовою статевих органів.


Вже сьогодні шкільна психологиня проводить заняття з сексуальної освіти для учнів і учениць криворізької педагогічної гімназії.Це уроки не лише для підлітків, а і для дітей молодшого шкільного віку. Заняття відбуваються або на годинах психології (у педгімназії вони є у 8-9 класах), або за рахунок виховних годин, або коли через відсутність педагогів з’являється «вікно». Якщо урок є в плані, то він обов'язковий для учнів, батьки яких на це згодні.

Дозволено говорити відверто


Розробка кожного уроку враховує вікові норми. Наприклад, у 11 класі можна говорити відверто на всі теми, а от в 7 класі йдеться більше про стосунки, дружбу, кохання, безпеку.

Молодшим школярам на запит класних керівниць Юлія розповідає про «правило купальника» — частин тіла, які прикриті купальником, можуть торкатися тільки найближчі люди у чітко визначених випадках і з дозволу лікарів.

Для підлітків актуальний інший аспект — зміна у тілі хлопців і дівчат. Їм пояснюють: раптово почалась менструація — засоби гігієни не соромно попросити у вчителя/-ки або медсестри; сталась неочікувана ерекція у хлопців — навколишні мають зробити вигляд, що нічого не відбулось, а хлопцеві треба заспокоїтися і перечекати.

Зі старшокласниками психологиня говорить про контрацепцію, зрілість, вагітності і аборти. А сексологиня Урясьєва радить батькам обов’язково або забезпечити підлітка грішми на презервативи, або показати, де вони можуть їх взяти вдома.

У школах є свої досить дивні обмеження. Щоб показати учням як правильно одягати презерватив, Юлія змушена показувати це на ніжці стільця: об’ємні моделі статевих органів у школі не дозволено використовувати як демонстраційній матеріал через сексуалізованість — наче як це «розбещує» дитину. Банани, які інколи використовувалися замість цих моделей, заборонені за технікою безпеки — мовляв, діти беруть ці фрукти як перекус, і можуть виникнути небажані асоціації.

Якщо є бажання проводити заняття, то для психологинь в цьому немає жодної проблеми.
Юлія записує всі заняття, які хоче провести з дітьми у свій план на початку року. План затверджує директор і методист. Можна також проводити заняття за запитом. Батьки, за словами Юлії, дуже рідко бувають проти, але якщо проти, то їх дитина буде відсутньою на цьому конкретному занятті.

3) Сексуальна освіта потрібна, адже підлітки самі хочуть говорити про це з дорослими


Одинадцятикласниця Валерія Образцова вважає, що батьки мають говорити з дітьми про секс, дорослішання і безпеку. Крім того, важливо, щоб такі обговорення були і у школі — для тих, з ким батьки говорити про це соромляться.

Під час курсу «Основи здоров’я» нам розказували, як ми маємо поводитися, коли наше тіло змінюється. Ще у нас є шкільний психолог, з якою ми теж говоримо на ці теми. Психолог розповідає про засоби контрацепції, ми знаємо, що можна казати «ні», відстоювати границі свого тіла. Ніхто не має права торкатися нас, коли ми цього не хочемо. Ми завдяки ній більше знаємо і про особисту гігієну», — говорить Валерія.У родині одинадцятикласниці Ніяри Хасанової змалечку прийнято розмовляти на ці, здавалося б, делікатні теми. Дівчина каже:

Коли мені було 10 років, мама почала зі мною говорити про менструацію: як за собою слідкувати і як поводитися. Через 2-3 роки ми почали вже говорити про секс і про засоби контрацепції, як зробити це безпечно і без поганих наслідків. Я думаю, дуже важливо, щоб батьки говорили про це зі своїми дітьми.


4) Сексуальна освіта потрібна, щоб бути у безпеці і уникнути шантажу і насильства


Шкільні офіцери поліції розповідають дітям про безпеку в інтернеті і секстинг - надсилання своїх фотографії з сексуальним контекстом — у нижній білизні або без неї, а також його негативні наслідки. На заняттях обговорюють так зване «правило білборда» — мовляв, перед тим, як надсилати фото будь-кому в інтернеті, подумай, чи хочеш ти завтра бачити його на білборді біля школи. Їм також розповідають, що часто люди, які просять такі фотографії, — це дорослі зі «специфічними намірами» . Поліцейські розробили навчальне відео про безпеку в інтернеті.
5) Сексуальна освіта потрібна, щоб уникати небажаних вагітностей і зберігати здоров’я


Одним з важливих пунктів обізнаності про секс є знання про репродуктивне здоров’я, вагітність, презервативи та інші засоби контрацепції. Відсутність сексуальної освіченості з цих питань призовдить до серйозних наслідків для здоров'я, а також небажаних вагітностей.

За 2020 рік у Дніпропетровській області у дітей до 14 років було проведено 8 абортів,
говорить кандидатка медичних наук і заступниця директора Дніпропетровського перинатального центру Ольга Мальцева.
У підлітків 15-17 років зафіксували 84 переривання вагітності. Ще 10 років тому ми говорили про 800 абортів за рік дівчат 15-17 років.


За словами Ольги Мальцевої, у 2020 році на Дніпропетровщині було п’ять пологів у дівчат до 14 років, і 278 пологів у підлітків 15-17 років. Гінекологиня певна, що сексуальна освіта починається у сім’ї. Важливо, щоб вагітна жінка вже мала уявлення, як розказуватиме своїй дитині про тіло і звідки беруться діти, але перед цим майбутню мати вже мав хтось цьому навчити.

Яким має бути курс «Сексуальна освіта»


Сексологиня Ольга Урясьєва також виражає побоювання щодо спеціалістів, які займатимуться статевим вихованням школярів.

Я вважаю, курс [з сексуальної освіти] потрібен: читати книжки і обговорювати це з людьми, рефлексувати — це різні речі. Інше питання — хто цей курс буде читати і як готуватимуть фахівців
говорить сексологиня Ольга Урясьєва.
Є шведська модель: у школу іноді приїжджає спеціально підготовлений викладач, який не має ніяких стосунків із дітьми в цій школі. Було б дуже корисно, якби у місті були 1-2 людини в штаті, і вони б це робили.
Тут можна прочитати, як людині з вищою освітою подати свою авторську програму курсу

Що почитати-подивитись

Якщо ви не готові відповісти на питання «звідки беруться діти?», краще попросити дитину дати вам трохи часу, почитати просвітницьку літературу: є онлайн-посібник для батьків підлітків про особливості і проблеми підліткового віку, а також посібник для самих підлітків, де зібрана інформація і про фізіологію-анатомію, і про стосунки з собою й іншими людьми.

На платформі «Prometheus є курс «Сексуальна освіта» для підлітків і їхніх батьків. Курс включає теми «Яким буває секс?» , «Безпека і згода в сексі» , «Про презервативи і контрацепцію» та інші.

На платформі necessary.education у розділі «Біологія сексуальності» також є декілька відео, які можна подивитися з дітьми з 8 років. Вони з точки зору біології пояснюють як з’являється симпатія до іншої людини, навіщо жінкам менструація, що таке гомосексуалізм.
Матеріал опубліковано в рамках програми «Журналістика рішень для локальних медіа», яку реалізує Львівський медіафорум за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки

Если Вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.

Воздушная тревога

Предыдущая тревога длилась –
26 мин

Все хорошо

08 : 10

Новости 1kr.ua в Tеlеgram

Мы в социальных сетях

Общество

Booking.com