Перший у Придніпров'ї пам'ятник отаману Блакитному відкрили у Кривому Розі

Главное фото новости
Фото: Первый Криворожский
1kr.ua
Сьогодні, 15 травня, у Кривому Розі відбулося відкриття першого в Придніпровському краї пам’ятника Костю Пестушку — легендарному отаману Степовому-Блакитному.

Як Кость Пестушко пов'язаний з Кривим Рогом і як проходить відкриття — у матеріалі
1kr.ua

Створили пам'ятник за громадською ініціативою з нагоди 100-річчя подій Української революції 1917-1921 років і 30-річчя Незалежності України.

Скульптором пам'ятника, який розмістили у парку Будівельників, став Олександр Канібор, архітектором — Євген Головін.
Дослідник Українського Визвольного Руху Роман Коваль презентує сьогодні нову книгу «Жінки у визвольній війні», у якій представлено кілька спогадів про Віру Бабенко — легендарну зв’язкову отамана Пестушка.Свої видання презентували Олександр Мельник — «Антибільшовицький рух опору на Криворіжжі (1919-1921)»,
Володимир Стецюк – «Спільники степового вітру» та доповнене перевидання збірки «Повстання». Працюватиме також книжкова тематична виставка бібліотеки Криворізького державного педагогічного університету.Як Кость Пестушко пов'язаний з Кривим Рогом


12 травня 1920 року він підняв повстання рекрутів у Кривому Розі. Відбулося це біля повітового військкомату на вулиці Глинки, 33. З майдану біля військкомату, повстанці рушили на головну вулицю міста – Поштову. Захопили місцевий ЧК, визволили в’язнів. За три дні відбулася робота по формуванню так званої Степової дивізії. Епіцентром повстання став також місцевий базар. До повстанців приєдналося чимало криворіжців Тут на майдані озброєні повстанці влаштували мітинг. Вони створили спеціальний загін, який імітував постріли гармат за допомогою грамофонних труб, конфіскованих у місцевих жителів.

Повстання розросталося на Катеринославщині і Херсонщині. Довіреною зв’язковою отамана Пестушка була 17 річна легендарна розвідниця Віра Бабенко, що походила з селища Веселі Терни.

Першою великою перемогою степовиків було знищення об’єднання загороджувальних загонів Криворізької та Єлисаветградської ЧК та двох полків бригади Котовського біля села Варварівки. 24 вересня 1920 року степова дивізія переможним маршем дійшла до села Медведівки (сучасна Черкаська область), і скоро наблизилася до центру повстанського руху на Україні. На нараді в штабі отамани Холодного Яру обрали Костя Блакитного головним отаманом всіх повстанських загонів. Йому тоді було 22 роки.

Костянтин Пестушко загинув 9 травня 1921 року в бою з чекістами у рідному селі Ганнівка Кіровоградської області.

Повстанський рух невтомно придушували радянські військові, але з 1920 по 1923 рік у криворізькому повіті проти радянської влади діяло до 3-х тисяч повстанців. До весни 1923 року арештували приблизно 450 чоловік. Радянська влада, довго ще не відчувала себе на Криворіжжі впевнено, вважаючи ці місця розсадником «політичного бандитизму».


Если Вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.


Воздушная тревога

Предыдущая тревога длилась –
29 мин

Все хорошо

15 : 31

Новости 1kr.ua в Tеlеgram

Мы в социальных сетях

Культура

Booking.com