Покрова Пресвятої Богородиці 2020: історія свята в Україні
Фото: vv-hotel.com
На офіційному сайті Українського інституту національної пам’яті пишуть, що в українській традиції це свято тісно пов’язується з ідеями захисту від ворогів. У «Літописі Руському» згадується, що князь Ярослав Мудрий віддав Київ і всю Землю Руську під покров Божої Матері. Велика кількість православних церков, побудованих в княжі і козацькі часи, були присвячені пошануванню саме Богородиці.
Нагадаємо, що 28 серпня православні відзначили Успіння Пресвятої Богородиці.
Покрова Пресвятої Богородиці була одним з найголовніших свят запорозьких козаків.
«…під покровом Богородиці запорожці не боялися ні ворожого огню, ні грізної стихії, ні морської бурі», - говорить дослідник Запоріжжя Дмитро Яворницький, пишуть на сайті Українського інституту національної пам’яті.
Для запорізьких козаків це свято було храмовим, адже у центрі козацької твердині завжди стояла Покровська церква. А ще традиційно на свято Покрови козаки проводили ради, на яких вибирали нового гетьмана або кошового отамана.
«Значного поширення культ Покрови набув і в Українській козацькій державі – Гетьманщині. Найактивніше будівництво церков та іконописання, пов'язаних з Покровою, припадає на добу гетьманування Івана Мазепи.
Завдячуючи шанобливому ставленню українського козацтва, за святом закріпилася ще й друга назва – Козацька Покрова, а у свідомості народу воно почало асоціюватися з такими поняттями, як військова честь, звитяга, мужність та лицарство», - пишуть історики Українського інституту національної пам’яті.
У ХХ столітті козацькі традиції наслідували борці за незалежність України – Армія Української Народної Республіки та Українська повстанська армія.
А у 1999 році Указом Президента 14 жовтня встановлено як День українського козацтва.
Покрова Богородиці також вважають символом захисту військових від ворогів. Тому 14 жовтня також святкують День захисника України.