Бій, про який мовчали: «Крути 1918» криворіжці зібрались переглянути разом із творчою командою фільму

Главное фото новости
Фото: Первый Криворожский
1kr.ua
У Кривому Розі сьогодні, 8 лютого, презентують фільм "Крути 1918". Цей фільм знято на основі реальних подій зими 1918-го року - тоді кілька сотень юних укранців були змушені захищати Київ від наступу більшовиків. Перші покази стрічки у нашому місті відбулись 7 лютого.

На творчу зустріч із автором сценарію Костянтином Коноваловим і двома виконавцями головних ролей криворіжцем Максимом Донцем та Олександром Піскуновим містян запросили у кінотеатр "Олімп".

Ця стрічка не лише переповідає трагічну сторінку історії України, про яку за радянської влади, прийнято було мовчати. В ній є і любовна лінія.

Під час визначних подій в Україні двоє братів - Андрій та Олекса Савицькі закохались у юну Софію. Вони опиняються у тій когорті юнаків, які разом із чотирьмастами побратимами стали проти 4-тисячного добре озброєного більшовицького війська.

Перед початком фільму городянам нагадав про історичні події 100-річної давнини історик Артем Бондаренко, директор 1-ї криворізької ЗОШ. Зазначимо, на перегляд стрічки прийшли представники духовенства, пластуни та інші криворіжці.


В січні сто років тому радянські війська розпочали наступ на УНР. Тоді більшовики встановили контроль у кількох губерніях - Катеринославській, Харківській та Полтавській.

Червоноармійці одночасно насувались і з Півночі, і зі Сходу. Українським військам було складно чинити опір. Більшість бійців відправили в сторону Полтави. А біля Бахмача лишись студенти - погано озброєні і майже не готові до бою.

Більшовики фактично застисли їх на станції Бахмач і відтіснили до станції Крути. Проти 4000 більшовиків було близько 400 українців.

Загін, що складався із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», приняв бій. Очікуючи на появу "червоних", українці залягли по обидва боки від залізничного насипу. Коли до станції прибули озброєні більшовики, вони не одразу зрозуміли наскільки великою є чисельна перевага над українцями. Бій тривав близько 5-ти годин. Зрештою, українцям, які добряче потріпали нервіи противника, довелось відступати.

Загальні втрати захисників станції Крути - 10 старшин і близько 250 бійців – більшість із них спудеї 1-ї Української військової школи. Тридцять студентів, які не встигли під час відходу приєднатися до свого підрозділу, склалася трагічно. Заблукавши у темряві, вони опинились біля залізничної станції в той час, коли її вже зайняли московські червоногвардійці. Втекти знесиленим бійцям не вдалось, усі вони потрапили до полону. Офіцера застрелили одразу, а решту бійців розстріляли розривними кулями наступного ранку.

Але час, на який відважні студенти затримали війська противника, дав змогу Україні укласти Берестейський мирний договір.

Зустріч із творчою групою фільму у нашому місті організували члени ГО "Об'єднання відповідальних громадян".


Джерело історичної довідки


Если Вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.


Воздушная тревога

Предыдущая тревога длилась –
32 мин

Все хорошо

07 : 39

Новости 1kr.ua в Tеlеgram

Мы в социальных сетях

Культура

Booking.com