Сакральна формула пального: з чого складається ціна бензину в Україні

Сакральна формула пального: з чого складається ціна бензину в Україні

Фото: Первый Криворожский

З початку осені середня ціна літру бензину А-95 збільшилася на 2,71 грн, станом на 17 жовтня вартість склала вже 33,02 грн. Експерт Case Україна, кандидат економічних наук Василь Поворозник аналізує, з чого складається ціна бензину та які фактори впливають на її коливання.

Україна в основному споживає готовий, імпортований бензин, який приходить частково з Білорусі, частково - з Польщі та Литви.

Яким чином формується ціна на бензин А-95? Є вхідна ціна на бензин, яка значною мірою залежить від котирувань на міжнародних біржах.

Якщо росте ціна на нафтопродукти, відповідно зростає і закупівельна вартість бензину. У першій декаді жовтня (10-12 числа) закупівельна вартість бензину зросла до 15-16 гривень у перерахунку.

Крім цього, ми сплачуємо два податки - акциз та ПДВ. Раніше був також ввізний акциз, але зараз він фактично інтегрований у акциз, що ми сплачуємо. Акциз не залежить від ціни і встановлюється фіксованою сумою у валюті. Ставки акцизу приймаються кожного року. Зараз ставка акцизу на один літр бензину А-95 становить 0,213 євро.

Що ще входить у ціну бензину? Є транспортні витрати, які несуть оператори, що цей бензин закуповують і транспортують, а також націнка оператора або АЗС.

Вона залежить від бренду - дорожчі бренди можуть дозволити собі більшу націнку, дешевші змушені ставити меншу, але у них, як правило, гірша якість послуг.
ПДВ нараховується на суму закупівельної ціни та акцизу.





Отже, у загальній структурі вартості бензину закупівельна ціна складає приблизно 47%, податки - порядку 35%, логістичні витрати у різних операторів можуть складати від 2 до 6%, націнка АЗС може досягати 14% в залежності від бренду.

Дві складові, що найбільше впливають на фінальну ціну продукту, напряму залежать від валютного курсу, тому що закупівельна ціна сплачується валютою, а акциз прив’язаний до курсу євро. ПДВ нараховується на суму цих показників, а отже, курс валюти напряму впливає на кінцеву вартість в гривні.
Таким чином ціна бензину А-95, яку ми бачимо на українських АЗС, є прямою похідною від вартості нафти і бензину на міжнародних ринках і курсу гривні до долара США та євро.

Матеріал опубліковано у рамках співпраці із VoxConnector

Василь Поворозник, експерт Case Україна, кандидат економічних наук

Комментарии (7)

SToRm_V

20:38, 18 октября 2018

Сеня.. береги руку Сеня...

Kalash-7.62

20:54, 18 октября 2018

Якщо куля в лоб, то куля в лоб:)

kok

11:48, 19 октября 2018

Сцыкло пан янукович. Нужно было не драпать а переводить правительство в донецк. Часть рады в донецк. И мутить по полной. А то хватило ума дрыснуть и бабки вывести ...

Demis

22:42, 18 октября 2018

Да, по таблице видно, что в Украине люди живут богаче чем в Канаде, США и России. А на самом деле, самая беднейшая страна в Европе. Это все последствия революции негидности.

SToRm_V

01:01, 19 октября 2018

аа ну я так понимаю до нее ты на Канары регулярно отдыхал...Питался в ресторанах..Содержал горничную и водителя.. А потом бах и усё пропало..

Эйяфьядлайекюдль

12:51, 19 октября 2018

Ну, естественно! Полный бак по цене половины машины - это дорого.

Шериф

10:04, 19 октября 2018

40-60 % світлих нафтопродуктів нам поставляля Білорусь. Але з первого листопада їм закрили доступ до необмеженої кількості дешевої нафти . Купувати прийдется за кордоном , а там дорожче на 15-20 %, так що до нового року може і вийдемо на 40 грн. , як каже Пауков (тепер бендерівець яйценюк)

Ссылка скопирована в буфер обмена