Темний шоколад Петра Порошенка: про що говорять документи «райських островів»

Главное фото новости
Фото: Первый Криворожский
1kr.ua
У неділю о 20:00 за українським часом одночасно чотириста журналістів в шістдесяти семи країнах опублікували матеріали про фінансові таємниці можновладців.
Навесні цього року учасники Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів, а також Центру розслідування корупції та організованої злочинності OCCRP, які торік оприлюднили проект «Панама Пейперз», отримали доступ до нових документів.

Нове глобальне журналістське розслідування назвали «Передайз Пейперз» або «Документи з райських островів». Цього разу журналісти проаналізували дані про власників офшорних компаній з двох десятків юрисдикцій, розташованих переважно на невеликих екзотичних островах.

Команда «Слідства.Інфо», як офіційний партнер OCCRP, долучилася до міжнародного проекту й знайшла в документах понад десяток українських прізвищ. Одне з них — Порошенко.

Півтора роки тому український президент опинився в центрі уваги провідних медіа світу. Його згадували серед фігурантів так званого «панамського скандалу», коли журналісти дізналися подробиці офшорних таємниць багатьох політиків світу. Український президент був змушений пояснювати навіщо, вже перебуваючи на посаді глави держави, відкрив компанію на Британських Віргінських островах.

Там, як відомо, створені сприятливі умови для охочих платити менше податків. Утім, тоді президент Порошенко заявив, що зареєстрував офшорну фірму винятково для того, щоб передати свій кондитерський бізнес у сліпий траст.Торік український президент був змушений пояснювати, навіщо, вже перебуваючи на посаді глави держави, відкрив компанію на Британських Віргінських островах.

Але, судячи з доказів, отриманих нами в межах проекту «Документи з райських островів», метою створення президентського офшору могла бути все ж таки мінімізація податків.

Улітку 2014 року, одразу після обрання Петра Порошенка президентом України, його юристи шукали офшорний острів для корпорації «Roshen». У листах до колег з острову Мен вони використали термін «tax purposes», що означає «податкові цілі». Нові докази в офшорній справі президента дають ще більше підстав уважати, що саме оптимізація податків, а не передача у сліпий траст чи продаж, була метою перебудови структури корпорації «Roshen».

За останніми підрахунками, статки українського президента зросли за минулий рік і складають 1 мільярд доларів. Головним джерелом збагачення Порошенка є його кондитерська корпорація «Roshen». Її діяльність прозорою не назвеш — компанія не публікує фінансових звітів, а нещодавно навіть заборонила офіційному виданню опублікувати інформацію про суму сплачених податків. Петро Порошенко хотів би, щоб його корпорація, яку він, до речі, обіцяв продати, працювала максимально таємно. Однак, публікація архіву «Panama Papers» півтора роки тому порушила його плани:

«Зазвичай офшорний рахунок використовують приховано, щоб мінімізувати сплату податків. У цьому випадку все було абсолютно навпаки. Щойно ставши президентом, я заявив, що передам бізнес в абсолютно прозорий сліпий траст у найбільшому інвестиційному банку світу. Тепер я можу назвати цей банк — це Rothschild bank. Він не приймає українські активи, тому юристи створили компанію спеціального призначення (SPV), через яку ми відкрито трансформуємо всі активи».
Так Петро Порошенко пояснював, навіщо створив компанію на Британських Віргінських островах у серпні 2014 року. З проекту «Panama Papers» увесь світ дізнався, що в час, коли на сході України йшли запеклі бої, юристи українського президента вибудовували складну схему з фірм у Нідерландах, на Кіпрі та Віргінських островах для володіння «Roshen». Вибір країн наштовхував на думку, що президент хоче уникнути сплати податків в Україні. Однак, і він, і його юристи це заперечували. Щоб президента не запідозрили в зловживанні офшорами, він навіть оголосив, так звану, деофшоризацію.
«Я визначаю розробку законодавства в цій сфері одним з першочергових завдань», — заявив тоді він.

Ми попросили оцінити процес деофшоризації практикуючого юриста з компанії «Арцингер». Павло Ходаковський каже, що багато формальних речей уже зроблено, однак бізнес продовжує використовувати офшори:

«Ми очікуємо, що, напевне, до кінця наступного року більшість ініціатив і нововведень будуть імплементовані. Частина з них більш схвально сприймається. Частина може наштовхнутися на певний супротив. Але є певний зовнішній тиск і зобов’язання України. Якийсь часовий лаг у нас є — цей рік і наступний. Але вже треба буде демонструвати якісь конкретні речі для того, щоб Україна сприймалася як країна, яка співпрацює в цій сфері».

З 1991 року з України в офшори виведено 148 мільярдів доларів. Для порівняння — бюджет України на 2017 рік складає близько 30 мільярдів доларів, тобто в офшорах осіло близько п’яти річних українських бюджетів.

Однак, навіть після оголошення деофшоризації, гроші продовжують залишати Україну. Жодних дієвих механізмів для уникнення цього досі не створено:
«Переважно це захист активів. В якійсь частині все ще зберігається забезпечення конфіденційної інформації про кінцевих бенефіціарів, власників. Хоча, цього вже достатньо важко досягнути», — пояснює Павло Ходаковський.

Коли президент Порошенко створював офшорну структуру корпорації «Roshen» у 2014 році, він переслідував одразу декілька цілей. І захистити активи, і оптимізувати податки в разі продажу, і приховати ім’я в нетрях острівних реєстрів.
Ані обіцянки перекрити офшори, ані публікація «Panama papers» не змусили Порошенка відмовитися від звички користуватися офшорами, яку він набув, будучи бізнесменом. «Roshen» продовжує володіти нідерландська компанія, а сам Порошенко наполягає, що так треба для передачі корпорації в сліпий траст.


Команда «Слідства.Інфо», як офіційний партнер OCCRP, долучилася до цього міжнародного проекту й знайшла в документах понад десяток українських прізвищ. Одне з них — Порошенко.

Відповідно до документів, отриманих німецькою газетою «S?ddeutsche Zeitung» і переданих мережам журналістів-розслідувачів ICIJ та OCCRP, у червні 2014 року, невдовзі після інавгурації Порошенка, юристи з української фірми «Avellum», яка представляє інтереси президента, написали юристам фірми «Appleby» з острову Мен наступного листа:

«Справа надзвичайно делікатна. Ім’я клієнта — Петро Порошенко. Ми працюємо над реструктуризацією його кондитерського бізнесу («Roshen»). Для отримання доступу до міжнародних ринків, ми збираємося збудувати нову холдингову компанію групи в Люксембурзі.

Під ним буде голландський суб-холдинг, який володітиме всіма оперуючими компаніями. З податковими цілями над люксембурзькою компанією буде кіпрська фірма. Вона володітиме офшорною компанією — ми надаємо перевагу Британським Віргінським Островам, але Острів Мен також може підійти… Вона володітиме акціями й отримуватиме дивіденди. Продаж акцій у певний момент можливий (якщо інвестор запропонує хорошу ціну)»


Юрист з Острова Мен Шон Доулінг відповів, що це треба обговорити. Ми попросили київського юриста Богдана Боровика перекласти зрозумілою мовою інформацію з листа юриста «Avellum»:

«Найпевніше, компанія в Нідерландах існує для того, щоб захистити свої інвестиції. Тобто якщо завтра якісь державні органи відберуть незаконно бізнес у цієї компанії, вона зможе себе захистити, звернувшись у суд через існування спеціальної угоди між Нідерландами й Україною щодо захисту іноземних інвестицій. Тобто, мета цієї компанії — захист інвестицій. Якщо бенефіціар завтра вже не буде при владі, а нова влада вирішить відібрати його бізнес, він судитиметься. Оці дві компанії зазвичай використовують через податки. Тому що в них є ліберальне законодавство щодо оподаткування. Приміром, тут сплачується зазвичай 0% на доходи компанії. Тобто, якщо ця компанія продасть кіпрську компанію з усім тим, що знизу, якомусь інвесторові, вона отримає чималий прибуток від продажу».

Отже, саме податкові цілі, про які пишуть юристи Порошенка на Острів Мен, були метою створення, принаймні, однієї з трьох компаній. Продаж «Roshen» — передвиборча обіцянка Порошенка — у листі згадується лише як опція.

«З тексту листа не випливає, що продаж був єдиною головною метою. Це була одна з можливостей на майбутнє. Коли створюється така структура, це може бути підготовкою до певних транзакцій. Або дійсно з продажу бізнесу, або для залучення інвестора, або для розширення бізнесу за межі України», — додає Богдан Боровик.

Пізніше президент Порошенко обіцяв передати свій бізнес у «сліпий траст». У Токіо він пояснював створення офшорної структури, яка, зрештою, була збудована за описаним «Avellum» зразком, виключно потребою передати кондитерський бізнес у «сліпий траст».

Структура володіння «Roshen»:«З цього листа не слідує, що метою чи якоюсь опцією, яка мала би враховуватися при побудові цієї структури, був траст. Тобто слово траст взагалі не фігурує тут. (…) Чи потрібна вся ця структура для того, аби передати в управління у сліпий траст. На мою думку – ні, не потрібна. Вона потрібна, скоріше за все, якщо планується продаж. Тобто для оптимізації доходів від продажу. Для самого трасту вибудовувати всі ці три компанії я не бачу потреби», — каже Боровик.


Щоб прояснити наміри президента, ми надіслали запит у його адміністрацію. Нам порадили звертатися до фірми «Avellum». Тому ми подзвонили людині, яка точно має відповіді на наші питання, — юристу «Avellum» Вадиму Медведєву.

— Алло! Пане Вадиме? Ми колись з вами спілкувалися по компаніях Петра Порошенка, пам’ятаєте?

— Да, доброго дня! Слухаю вас.

— У мене є деяка додаткова інформація щодо процесу вибудовування, реструктуризації цієї структури Рошен. Я б хотіла з вами зустрітися для інтерв’ю. Чи це можливо?

— Чесно кажучи, думаю, що навряд. Але, у будь якому випадку, мені потрібно проговорити це з моїм керівництвом. Якщо можна, я з вами пізніше зв’яжуся.
Вадим Медведєв не передзвонив. Юристи Порошенка у відповіді на запит уникли конкретних питань про листування з островом Мен. Проте, вони наполягають, що структурували «Рошен» таким чином, що усі податки сплачувалися в Україні:

«Якби, наприклад, при перерахуванні коштів від продажу корпорації «Roshen» було сплачено податки у Люксембурзі, це призвело б до подвійного оподаткування доходів, зменшення суми податку до сплати в Україна та, відповідно, можливості перерахувати в Україну лише частину доходів (за вирахуванням податків у Люксембурзі). Така ситуація суперечила б не тільки інтересам клієнта, але також і державним інтересам України з огляду на втрати бюджету та інші негативні наслідки».

Що означає термін tax purposes, юристи Порошенка не пояснили. Просто проігнорували це питання. Хоча, могли б пояснити, які саме податкові цілі переслідує президент, від імені якого вони писали іноземним колегам.

Чому ж у юристів з фірми «Avellum» не склалася співпраця з юристами з острову Мен? Відповідь – у іншій гілці листування між менеджерами острівної фірми «Еплбай».Тобто юристи з фірми «Еплбай» не наважилися мати справу з Петром Порошенком, вважаючи це ризикованим. Пізніше, у серпні 2014го, юристи з «Avellum» звернулися до Панамської фірми Mossack Fonseca, яка допомогла їм створити заплановану структуру, а потім стала об’єктом викриттів проекту Панама пейперз.

Тепер, після публікації нових, так званих Райських документів, справжні наміри Петра Порошенка щодо створенні офшорної структури, стали яснішими. І вони трохи відрізняються від його публічних заяв.

Стаття підготована колегами з видання hromadske.ua.Если Вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.


Комментарии

Хмурый Лис
 • 1
 • 0
 • Ответить

Зачем загаживать мозг этой практически бесполезной статьей.
И практически бесполезна она только потому , что вруг кому то пригодиться схема Порошенко.
А так ...
1) Воровать они меньше не станут
2) никого не посадят ( разве , что журналиста )
3) Людям ничего не перепадет
Просто сплошной "0" , вот ращве , что кто то сделает так же. Но для этого надо , что бы было что прятать )))

Ganss1986
 • 3
 • 1
 • Ответить

Кто подписан на Шария?

ZorroZ
 • 4
 • 0
 • Ответить

Це перемога!!!

Пауков
 • 2
 • 7
 • Ответить

Коротко і про головне: Жопа Гнапа відпрацьовує попиляний грант.

Хестлер
 • 22
 • 3
 • Ответить

Барыга может только воровать. Все обещания нарушил. Даже занимая такой пост он тупо выводит деньги в офшор

Пауков
 • 1
 • 7
 • Ответить

Факт про виведення коштів в офшор. Суми транзакцій, дати. Що таке офшор, як він працює і для чого? Як кінцевий беніфіціар отримує гроші від своїх підприємств і скільки на разів сплачуються податки на цьому шляху?

Злойе
 • 2
 • 0
 • Ответить

Петя? ТЫ?

Бывалыйепт
 • 1
 • 0
 • Ответить

Дядя Гугл тебе в помощь на все твои поставленые вопросы.

Пауков
 • 0
 • 2
 • Ответить

«Ми не говоримо, що Порошенко вивів кошти, ми говоримо про намір: для чого створювалася корпорація. Ми ні під час Panama Papers, ні зараз не говорили ніколи, що він вивів, у нас немає такої інформації, у нас немає доступу до рахунку, щоб розуміти, що були виведені кошти. Ми говоримо про те, що структура, зокрема фірма на Кіпрі, створювалася з податковими цілями, нам це трактували юристи», - підкреслила Анна Бабінець.
Отакої. Несподівано, так? А завтра Жопа Гнапа вам в очі насцить знову і ви знову за божу росу приймете. Бо Жопа Гнапа вже раз облажалась з офшорами, облажалась з віллою, і постійно лажає, але лохторат вірить і буде вірити.

omua78
 • 13
 • 9
 • Ответить

А классно предводитель майдана имеет Украину. Буду голосовать за него.

радистка КЭТ
 • 5
 • 3
 • Ответить

на современном этапе развития бизнеса ПП кондитерка составляет мизер в структуре сети обогащения

omua78
 • 14
 • 5
 • Ответить

радистка КЭТ,
Знаю - знаю. Злые языки обвиняли Президента в том , что его завод продал самой сильной и накормленной им же , Президентом , армии технику втридорога. Но мы то с вами знаем , что это пропаганда Москвы , не может революционный президент грабить свою же страну.

omua78
 • 9
 • 6
 • Ответить

Владислав .,
Позволит. А что , вы имеете что то против нашего Президента , накормившего армию , построившего сотни заводов и тысячи школ ?

Владислав .
 • 2
 • 11
 • Ответить

Так вас алконавтовободранцев тока наши подачки и кормят.

omua78
 • 14
 • 3
 • Ответить

Владислав .,
Да...только вашей милостью и живем ))))
Кормильцы ))) Очень надеюсь , что ваша власть еще несколько лет продержится . Кто ж еще гарантированно уничтожит , разворует и продаст Украину , как не вы ;)

Gelena
 • 18
 • 3
 • Ответить

Одним словом ...барыга, он и на островах барыга....

Пауков
 • 3
 • 8
 • Ответить

Після слів "СлідствоІнфо" можна далі цей опус не читати. Просто пацанчики-"антикорупціонери" пилять гранти, просто компашці зашкварених борцунів-дурналістів треба нові квартири, ремонти, відпочинки.

Пауков
 • 2
 • 6
 • Ответить

Пана в Гуглі забанили?
Проект OCCRP получал и продолжает получать поддержку в виде грантов Фонда демократии ООН, Агентства США по международному развитию (USAID), Института «Открытое общество» (the Open Society Foundations).

Пауков
 • 2
 • 7
 • Ответить

Лайно на вентилятор вони накидують за гроші. Папаші іхньому Григоришину Порох дорогу перейшов, от і відпрацьовують. Топорно і з зашкварами. Не дарма амери за їх перевірку беруться.

Пауков
 • 0
 • 6
 • Ответить

Та ти шо! А як тоді фінансові звіти фабрик у відкритому доступі з'являються? От дивина. Така секретна інформація, що кошен користувач мережі може подивитися.

Пауков
 • 3
 • 7
 • Ответить

Порох багатьом князькам на хвоста наступив. Він хитрий. Он Ахмєт, як моцно сидів, і той вже попускається. Най попускає цих недобізнесменів.

omua78
 • 7
 • 3
 • Ответить

Пауков,
Поясните мне , как неуплатой налогов на Украине презик наступае на хвоста олигархам ?

Пауков
 • 2
 • 8
 • Ответить

Несплата податків? Де ви бачите несплату податків? А нука, роскажіть як підприємства-резиденти України не сплачують податків з прибутку. Мені цікаво. Чи може як Порох не сплачує податки як фізособа із своїх прибутків, як резидент. Що ти, взагалі, знаєш про податки?

Jugin
 • 5
 • 0
 • Ответить

\\ Її діяльність прозорою не назвеш — компанія не публікує фінансових звітів, а нещодавно навіть заборонила офіційному виданню опублікувати інформацію про суму сплачених податків. Петро Порошенко хотів би, щоб його корпорація, яку він, до речі, обіцяв продати, працювала максимально таємно.\\

Без надежды
 • 3
 • 1
 • Ответить

Kyiv Post партнер OCCRP в Украине — украинская еженедельная англоязычная газета, издаваемая в Киеве; также имеет электронную версию на английском и русском языке. Основана в Киеве в 1995 году американским гражданином Джедом Санденом. С 2009 года издателем газеты является гражданин Великобритании, владелец группы ISTIL Мохаммад Захур. Основые направления деятельности: новости Украины и мира, интервью и статьи (бизнес, политика, СНГ, спорт, пр.)., фото- и видеорепортажи.

сергей хомяк
 • 9
 • 2
 • Ответить

дон педро не при делах. то королева трамп. и путин канешно.

Telegram чат Кривого Рога

Мы в социальных сетях

Украина