Еволюція Конституції. Сьогодні свято Конституції України

Главное фото новости
Фото: Первый Криворожский
1kr.ua
День Конституції України - державне свято України.

У цей день щорічно святкується прийняття Конституції України.

До речі, День Конституції України - єдине державне свято, закріплене в самій Конституції: «Стаття 161. День прийняття Конституції України є державним святом — Днем Конституції України».

Конституційні традиції українського народу сягають глибини століть. Це і «Руська правда», і Статті Богдана Хмельницького, і Конституція Пилипа Орлика та інші нормативно-правові акти.

Імовірно, що першим актом, який започаткував національне конституційне право, був IV Універсал Центральної Ради, який політико-правовим чином оформив Україну як незалежну, самостійну, суверенну державу.

На його основі було розроблено багато правових документів, зокрема й Конституцію УНР, яка хоч і не набула чинності, але стала своєрідним збірником традицій і надбань українського конституційного досвіду.

Читайте також: У Кривому Розі відзначили День Конституції України


Так розпочався період становлення українського конституційного права, розвиток якого, нажаль, був перерваний встановленням промосковської державної влади, юридичним оформленням якої стали Конституції України радянського періоду 1919, 1929, 1937, 1978 років.

Усі вони відповідали конкретному етапові розвитку соціалістичного ладу, але мали й спільні риси - проголошували народовладдя та зосередження всієї влади в руках Рад, закріплювали широкий перелік демократичних прав і свобод, скасовували приватну власність і інші соціальні перетворення.

З формально-юридичного боку Конституції Радянської України відзначалися демократизмом, чіткістю формулювань, широкими соціальними гарантіями, що забезпечувало їхній порівняно високий світовий авторитет. Про окреме конституційне право України тоді навіть не йшлося.

Та тріумфальне верховенство радянської концепції конституціоналізму було ліквідоване з прийняттям Декларації про державний суверенітет від 16 липня 1990 року і Акта про проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року.

Криворіжці, якщо у свято Конституції України ви не вибираєтеся на природу, то можна ознайомитися з Еволюцією харпа, подивитися на Мумію та відвідати виставку.

Куди ще піти в екватор тижня мешканцям міста, дивіться ТУТ.

Если Вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.

Воздушная тревога

Без тревоги – 1 дн 3 час

Есть угроза

09 : 21

Новости 1kr.ua в Tеlеgram

Мы в социальных сетях

Город

Booking.com