Сакральне значення вишиваних мотивів (частина 2)
Фото: Первый Криворожский
Характерна ознака стародавньої вишивки – її лаконічна довершеність. Узори вишивок – це особливі письмена.
Ці сакральні коди переносили ніжні жіночі руки на біле полотно. З давніх віків, з роду в рід і до сьогодні. Так була відтворена і збережена священна сила роду, енергії природи і божественне начало. Тому так шанують українці вишиванку, одягають її, пишаються нею у всі часи.
Читайте також: Кривий Ріг одягає вишивані сорочки. Секрети вишивки (частина 1)
Світове дерево, або Дерево життя. Цей символ зустрічається у мистецтві тих народів, модель світобудови яких містить три складових: підземне царство, земний світ і небесне царство. Дерево зображає: корінням – минуле, стовбуром – сучасне, кроною – майбутнє. В українській вишивці цей символ можна впізнати не лише у розгалуженому дереві, а й у колоску, снопі, гілці, навіть виноградній лозі. У ньому водночас закладено істину єднання трьох світів та образ роду, продовження життя. Зустрічаються складніші композиції, де мотив дерева замінює жіночий образ. Жінка із піднятими руками – це Велика Богиня або Праматір, яка є втіленням самого життя.
Джерело: Yandex.ua
Джерело: Yandex.ua
Джерело: Yandex.ua
Досить частим в українському вишитті є мотив так званої повної сварги (накладання лівооберненої свастики на правообернену). В народі його ще називають круторіжки. Це символ гармонії, створений двома врівноважуючими потоками. В українській вишивці він відомий ще як «колядник», знак єднання із мудрістю предків. Сварга – давній, енергетично дуже сильний знак.
Джерело: Yandex.uа
Дослідники кажуть, що у давнину для нашого народу символ сигма означав змію, яка асоціюється з водою. Змій як охоронець підземного світу символізував чоловічу сутність, родючість і запліднення. Він являвся в образі блискавки на дощовому небі. Край подолу жіночих сорочок вишивали рядами сигм, що своєю силою оберігали материнську сутність.
Повна рожа, рожечка, або восьмипроменева зірка утворюється накладанням прямого хреста (символ чоловічого начала, Сонця) і косого хреста (символ жіночого начала, Місяця). Поєднання цих двох сутностей закономірно дає життя усьому. Повну рожу називають також Зіркою Матері. Саме такий символ ми часто бачимо на іконах Богородиці.
Восьмикутна зірка – один із найпопулярніших геометричних мотивів в українській вишивці. 8 – невипадкове число. Біофізики кажуть, що саме така зірка – октаедрон – зображає модель побудови енергетичного поля довкола будь-якого живого організму. Людська зигота після поділу має саме 8 клітин, 8 енергетичних потоків, які надалі формують фізичну і духовну основу ембріона.
Джерело: Yandex.uа
Major
21:46, 17 мая 2017
Не нужно с этого делать культ!!!
omua78
22:02, 17 мая 2017
Про пирамиды не забудьте ))))
Alissandra
09:41, 18 мая 2017
Прошу Вас обратить внимание на "Вишиванка говорить про вираження своєї національної та громадянської позиції, культурну освіченість та духовну свідомість. ". И да, это не о Вас. Радует, что у Вы мало(в коментариях).
jp-jeka
10:57, 18 мая 2017
Ну да! Украинцы же только одни во всём Мире вышивали на рубахах! Больше никто не додумался до этого! ))) Долой лопаты - да здравствует палка-копалка!!! Долой светодиодные лампы - да здравствует лучина! Долой развитие технологий - да здравствует рапс! ))) Логика ваше всё!