Кривий Ріг одягає вишивані сорочки. Секрети вишивки (частина 1)

Кривий Ріг одягає вишивані сорочки. Секрети вишивки (частина 1)

Фото: Первый Криворожский

Дослідники розповідають, що у давні часи процес вишивання можна було назвати ритуалом – за нього брались у визначені дні, із чистими світлими думками, закладаючи позитивну енергію у свою працю.

Цікаво, що тоді жінки не копіювали чужі узори, не відшивали їх з інших виробів чи схем. Їх роботи були індивідуальними.

Жінка володіла «мовою» орнаментального письма, де через кольори, лінії, візерунки створювала абсолютно унікальну річ, закодовану на добру долю для себе чи рідної людини. А от відшити чужий узор для сорочки, наприклад, означало взяти на себе чужу долю.

Кривий Ріг готується до Дня вишиванки, який традиційно святкують у третій четвер травня. Наразі відомо про «вишиті» заходи на площі біля Криворізького державного педагогічного університету та на проспекті Поштовому.

Редакція нашого сайту вирішила трохи заглибитись у таємничу символівку вишитої сорочки. Пропонуємо це і Вам.

Коло. Відомо, що найбільш древніми є прості геометричні орнаменти. Коло є одним із початкових. Як символ сонця воно походить із язичницької релігії, де означає божественну, життєдайну енергію. Коло це також безперервність буття і вічність. Коло із крапкою всередині є центром світобудови, в українській символіці круг з точкою посередині – це також символ сонця.

Коло як символ божественної чистоти для нас – це вінок нареченої. Коло як сонце із променями, що виходять на зовні, дарує силу та енергію. Водночас промені, обернуті всередину – навпаки забирають енергію, таке коло може символізувати пустоту.


Джерело: Yandex.ua
Квадрат – одна із центральних фігур в орнаментах багатьох культур. Вона символізує досконалість, гармонію, порядок. Перехрещений квадрат, який часто вишивають зокрема на чоловічих сорочках, означає «земне поле». Квадрат в українській традиції є одним із символів землі. Квадрат – знак особливого числа 4, яке українці розуміли як символ першоелементів. Це чотири точки земної кулі: сторони світу; пори року; життєві цикли; частини доби…

Джерело: Yandex.ua
Ромб є архаїчним знаком. Його пов`язують із плодючістю людини і землі. Основою розшифрування значення символу є чоловіче та жіноче начало. Він складається з двох трикутників. Та найцікавіше те, що в праукраїнському розумінні три кути ромба тримає жінка (як три кути оселі), а лише четвертий – чоловік, який завершує цілісність.

Ромбоподібні узори вишивали на весільних рушниках та на весільному одязі молодої. Одяг із вишитими ромбами молода жінка, завагітнівши, мала носити аж до народження дитини. Цей символ слугував сильним оберігом.


Джерело: Yandex.ua
Трикутник – це символ вузької брами у давніх віруваннях, що веде до вічного життя. Символ єдності трьох світів: земного або явного, підземного або невидимого, небесного або духовного. Це три стихії — вода, вогонь та повітря. Три рівні буття, тривимірність світу. Символ трикутника здавна асоціюється зі стихією Вогню. Деякі дослідники вважають сучасною варіацією трикутника знак тризуб.

Трикутники, що доторкаються вершинами один до одного, нагадуючи «пісочний годинник», символізують Світ та Антисвіт. А місце їх дотику є своєрідним місцем переходу із одного світу до іншого. Інколи між трикутниками зображають лінію, що зветься «Кільцем Великого Світіння», яка символізує дзеркало, де один світ віддзеркалюється в іншому і навпаки.Джерело: Yandex.uа
Шеврони. На старовинних українських вишивках ми бачимо подібні до трикутника фігури – шеврони – це ті самі трикутники, які не мають основи (незамкнуті). Ті з них, які обернуті вершиною вниз, означають жіночу, або матеріальну сутність, вершиною вгору – чоловічу, духовну. Шеврони з направленою вниз вершиною порівнюють з жіночим лоном, вмістилищем, у якому зароджується і виношується нове життя.

Лінійний орнамент із шевронів виглядає як зубчастий узор, ламана стрічка з ритмічним чергуванням. Шеврон із точкою перетину ліній вгорі вважається одним із найдавніших орнаментальних знаків, що зустрічався ще у малюнках палеоліту і означав гору або землю.


Джерело: Yandex.ua

Про сакральні значення вишиваних мотивів читайте в наступних публікаціях.

Комментарии (5)

Coyot

16:46, 17 мая 2017

Круто! только, пожалуйста, не рисуйте "ВЫШИВАНКИ" как прапор Украины на УРНАХ для мусора.

ProtivvXynti

17:35, 17 мая 2017

...и кacтрюлю не забудте!

darya12

18:10, 17 мая 2017

Заняться больше нечем. Во ***

тот самый Олег

20:07, 17 мая 2017

darya12, ага )) тебя дурачка решили ума-разума учить )) Придурки же не знают, что ты необучаемый )))

Major

21:53, 17 мая 2017

Вот именно что: у давнi часи. Сейчас это не актуально.

Ссылка скопирована в буфер обмена