«Люди йшли по вулиці та помирали. Падали як мухи», - свідок Голодомору
Фото: Первый Криворожский
Впродовж тижня о 18:00 ми розповідатимемо історії, які страшно згадувати, але які повинні бути почуті. Не будемо забувати свою історію. Без минулого - немає майбутнього.
Кошевій Аллі Іванівні 77 років. Вона сама виховує онучку після смерті дочки. Аня, онучка, ставить на стіл печиво та чай. Алла Іванівна п’є зелений, без цукру.
Розповідає: «Ось бабуся та батьки розказували про голодомор 1932-1933 років. Дуже страшно було. Люди йшли по вулиці та помирали. Падали як мухи. Не було навіть хліба. Як могла тоді людина вижити?»
Онучка згадує: «Бабусю, пам’ятаєш, ти розповідала, що до голодомору ще був запас їжі, а 1933 –й був неврожайним?»
«Так, перед голодовкою були неврожайні роки, не було пшениці. У людей, які складали у засіки - у них щось було. А у інших – нічого не залишалось. Дорослі могли терпіти, а що діти?
Батьки розповідали, що вони їли. Є така трава – лобода. Цю траву різали, розводили з водичкою, кип’ятили та їли. Ось так і виживали. Їли також траву - «козелики» називали. Вони такі кругленькі, м’якенькі. Ось їх їли.
Ми жили у Центрально-Міському районі на Модрівський вулиці (зараз вулиця Прорізна). Вже того дому немає. Була маленька времяночка, садочок, щось можна було посадити. Так виживали.
Розказували, що ось за Модром був кар’єр. Так туди людей скидали. Ледь живих від голоду скидали. Вони ще кричали, але стільки було нежильців… Звичайно, цей час не можна зрівняти ні з чим. Було дуже страшно».
Алла Іванівна згадує як її сім’ї допомагали сусіди.
«Нас у сім’ї було троє дітей. Я та два брати - Микола та Михайло. У нас сусідка була єврейка, у неї також діти були. Десь діставали буряк. І коли вони варили його, стукали до нас, і ми ходили утрьох до них їсти. Це було для нас свято. Уяви собі! Буряк ще теплий, відварений, запашний. Не червоний, а такий з прожилками, у смужечку.
І на першому поверсі також єврейка жила, Ріта Олександрівна. Вона працювала у солдатській столовій. Їй дозволяли брати у казанці перлову кашу додому. У неї також було троє дітей: дві дівчинки та хлопчик. І вона з нами також ділилася.
Бачиш, говорили, євреї такі-сякі та хитрі. А я говорю, навпаки, вони дуже розумні та добрі. Не їли самі - приносили і своїм дітям, і чужим.
Раніше якось дружно жили, не як зараз. Був дуже важкий час, але ділилися між собою усім, підтримували один одного».
Алла Іванівна не розуміє чому зараз також люди повинні голодувати.
«Біля дому у нас ходить чоловік, збирає все, їжу шукає. Говорю Анюті (онучка – ред.): «Якщо побачиш, купи йому булочку». Ось також купили йому палку ковбаси. Сховали у холодильник. Чекаємо, коли з’явиться, щоб віддати.
Багато бідних зараз. Тоді який час був, а зараз? Бачимо людей, допомагаємо. Ось я думаю, навіщо мені ту сметану їсти, краще іншому віддам. На ринку ходить хлопчина, Сергій. Напекла йому пиріжків, він мені руки цілував. Говорить: «Таких бабусь вже не буває». Відповідаю, що є, але ти їх не зустрічаєш».
Bладислав'
18:05, 19 ноября 2016
ЛЮДИ ЙШЛИ ПО ВУЛИЦІ ТА
ПОМИРАЛИ. ПАДАЛИ ЯК
МУХИ-ЗИМА 2016-2017 ОБИЦЯНКА ЖИТЫ ПО НОВОМУ УСПИШНО ВЫКОНАНА.
yura36,6
18:20, 19 ноября 2016
Bладислав', ты прав . Многие не доживут до выборов президента . Гройсман сказал что уже семь с половиной миллионов оформили субсидию а значит живут за чертой бедности . Умершим в голодоморе 1932-1933 мы уже не чем не поможем а а умирающих в 2016-2017 ещё можно спасти.
Ирбис
18:50, 19 ноября 2016
можно,но "проблемы индейцев вождя не волнуют".
Гюнтер
18:38, 19 ноября 2016
Две цитаты из воспоминаний бабушки: "Раніше якось дружно жили, не як зараз. Був дуже важкий час, але ділилися між собою усім, підтримували один одного». "Бачиш, говорили, євреї такі-сякі та хитрі. А я говорю, навпаки, вони дуже розумні та добрі. Не їли самі - приносили і своїм дітям, і чужим". Интересно, а какие воспоминания будут у людей выживших в нынешнее время? Скажут ли о нынешней власти, где 90% представителей этой мудрой национальности, такие слова: "не їли самі - приносили і своїм дітям, і чужим"?
Major
18:53, 19 ноября 2016
2120 год. По всей Украине ставят памятники голодомора 2016-2017 года......
omua78
20:50, 19 ноября 2016
Наверное,из Москвы приезжали,хлеб последний забирали? Или,как всегда,в Москве дали задание собрать миллион пудов пшеницы,а местные лизоблюды решили выполнить и перевыполнить?
vava2015
21:53, 19 ноября 2016
Нога прийде порядок наведе. Кто смотрел вечерний квартал поймет
На волне
08:43, 20 ноября 2016
а почему не вспоминаем сколько украинцев цивилизованные европейцы убили и уничтожили в концлагерях за время ВОВ? Тяжелые времена были у всех, но только украинцы раскручивают бренд "голодомор", как евреи раскрутили в свое время "холокост".
vava2015
09:50, 20 ноября 2016
Нога прийде порядок наведе