Кожен десятий VS кожен третій: який реальний рівень безробіття в Україні

Кожен десятий VS кожен третій: який реальний рівень безробіття в Україні

Фото: Первый Криворожский

Вже з’явилися дані Держстату щодо безробіття за 1 квартал 2018 року. В цілому в країні, вони відображають минулорічні тенденції - кількість тих, хто активно шукає роботу складає майже 10% від економічно активного населення працездатного віку. Інший державний орган - центр зайнятості зареєстрував у п’ять разів меншу цифру - 2.2%. Українці ж вважають, що рівень безробіття в країні складає 35%. Хто правий та чи насправді в багато працездатних українців не може знайти роботу?

У статистиці завжди важливо визначитися з методологією. Дані суттєво залежать від того, як визначати, хто саме є безробітним. Більшість розвинутих країн у визначенні рівня безробіття базується на методології, яку розробила Міжнародна організація праці. Україна також приєдналася до такого стандарту.

Ця методологія визначає як безробітних лише тих, хто не працює, але активно шукає роботу та готовий приступити до неї протягом найближчих тижнів. Отже, не всі люди, які не працюють, є насправді безробітними. Пенсіонери, студенти денної форми навчання, домогосподарі та домогосподарки тощо не вважаються безробітними. До того ж, до категорії безробітних статистика не включає людей, які зневірилися в тому, що зможуть знайти роботу, не знають, де і як її знайти, або попросту не хочуть працювати. Тут варто наголосити, що у випадку, коли люди перестають шукати роботу, бо втратили віру в себе, рівень безробіття (за інших рівних умов) формально падає.

Разом з тим, методологія не враховує, чи дійсно особа стала на облік у центр зайнятості. Звідси і розбіжності в даних.

На графіку 1 показано, що за підсумками 1 кварталу 2018 року кількість людей працездатного віку складала 23,7 млн осіб. З них Держстат нарахував 15,4 млн зайнятих, включаючі офіційно найманих працівників, підприємців (ФОПів), неформально зайнятих тощо. Це близько 65% населення працездатного віку. А от кількість людей, які не зайняті в економіці, дорівнює 35%. З них безробітні - це лише частина, яка складає 7% (1,7 млн) від працездатного населення. Якщо цю кількість співставити з чисельністю населення, яке працює або активно шукає роботу, та не включати тих, хто не хоче працювати або зневірився, то вийде 10%, що відповідає даним Держстату.

Графік 1. Зайнятість населення працездатного віку у 1 кв 2018 року

Джерело: Держстат

Що показують дані щодо безробіття в регіонах? Безробіття у Луганській, Донецькій, Волинській, Тернопільській, Кіровоградській, Полтавській, Херсонській, Чернігівській, Житомирській, Рівненській та Вінницькій областях суттєво вище за середні по Україні показники (графік 2). У Харківській, Київський, Одеській, м. Києві, Львовській,Дніпропетровській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях - суттєво менша.

Графік 2. Рівень безробіття в регіонах у 1 кварталі 2018 року

Джерело: Держстат

Іноді можна побачити і протилежні тенденції - частка безробітних у Запоріжжі та Чернігові більша за середню в Україні, але оцінки кількості людей, які не хочуть працювати або не шукають роботу - менша.

Графік 3. Кількість незайнятого населення по відношенню до чисельності працездатного населення у 1 кварталі 2018 року




В цілому, статистика безробіття має значення більше для розуміння того, які трудові ресурси сьогодні можуть бути використані в економіці. Якщо ж людина не хоче працювати або втратила віру в себе, її не вдасться швидко залучити до роботи. Динаміка збільшення кількості таких людей також може сигналізувати про проблеми на ринку праці.

автор Тетяна Тищук, редактор VoxUkraine, керівник проекту iMoRe

Матеріал опубліковано в рамках співпраці із VoxUkraine

Комментарии (17)

КР сказочный

10:10, 02 июля 2018

Работы валом, везде берут.Но ЗП в основном никакая.До 10к найти можно,но сейчас это мало.

КР сказочный

11:39, 02 июля 2018

МиВа, получается кто и не хочет ехать в П. заставляют.А если серьезно то за молодежь обидно.Позор, такую страну добивают.

Настоящий Кривой Рог 2.0

12:42, 02 июля 2018

"на мед комиссии придрались" - это с его слов, а по сути реальная мед. проблема есть, не к прыщам же придрались? А у "знакомого" либо сердце, либо еще какие проблемы... В АТО бы взяли, чего не идет?

,Bладислав

16:22, 02 июля 2018

Женщина не врите, комиссию проходят сразу у нас в овдешевской больнице, а потом в областной, а при отказе составляется акт с указанием диагноза по которому он негоден.

,Bладислав

18:10, 02 июля 2018

до мадам правда врать мешает?

Пауков

10:10, 02 июля 2018

Тобто, з 8,4 млн економічно неактивних громадян шукають роботу тільки 0,52 млн? Нормуль так "безробіття". Останні по ходу не бажають. Ну, відкинути ще пенсів по шкідливому стажу, тим часто воно нафіг не вперлось, але ж останні виходить найо...ть платників податків.

omua78

12:03, 02 июля 2018

Диалектика - вещь хорошая. С ее помощью можно оправдать что угодно , благо , есть целый пласт электората , готовый воспринимать любую лапшу , спущенную сверху.

,Bладислав

13:38, 02 июля 2018

Может не безработных, а официально неустроеных? Ну безработный человек то не сможет себе не еду ни вещи покупать, значить и существовать впринцыпе.

omua78

14:00, 02 июля 2018

,Bладислав,
Администация Дякулы ждет тебя с распростертыми обьятиями. Это же гениально !!! Раз живой - значит не безработный ))) На Украине безработицы нет , можно не париться по этому поводу )))

,Bладислав

14:12, 02 июля 2018

не ну объяснил как мозга быть неимея денег на руках.

Засимович

14:11, 02 июля 2018

Той, хто активно шукає роботу. не має можливості стояти на обліку безробітних, бо не сидить на одному місці. На обліку стоять ті, хто не дуже шукає роботу, а розраховує отримати хоч якусь копійчину. Оце ще один приклад того, що усіляка там "соціологія", а тим більше офіційна статистика не мають нічого спільного з реальним станом речей. Якщо по офіційним даним в Україні 180 000 випусвкників шкіл, то не може бути в країні 24 млн. осіб працездатного віку, бо кількість усього населення багато меньше 30 млн. В Кривому Розі, наприклад, цього року випускників близько 3 тис. Це говорить про те, що з усіма натяжками кількість населеня в місті не може бути більше 300 000, а не 600 000, як прийнято вважати. Ось чому в нас давно нема перепису населення і не передбачається.

Пауков

15:09, 02 июля 2018

Засимович Їтітьколить ти арихвметик..... Професор Стеля Потолочний, це ви?

Засимович

20:36, 02 июля 2018

діма з інгулецької газконтори - це Ви?

Пауков

21:30, 02 июля 2018

Засимович І не тільки з газконтори. А ще й з ДТЕК, з Рошен, та де тільки мене не влаштовували різноманітні зрадофіли та ватаголові.

Эйяфьядлайекюдль

18:59, 02 июля 2018

А ничего, что не все школьники получают полное школьное образование, необходимое для поступления в ВУЗ. Есть те, кто уходит после 9го в училища и техникумы. И как можно только по числу выпускников судить о численности всего населения? Возрастной срез в разных населенных пунктах отличается. Молодежи много в крупных городах, людей среднего возраста в промышленных, стариков много в сёлах. Численность населения определяется не только прямым методом переписи, но и косвенными. Благодаря сводной информации органов регистрации актов гражданского состояния о рождённых и умерших иммиграционной службы о перемещениях через границу и пребывании на территории страны.

Ссылка скопирована в буфер обмена