Три кроки до здоров’я: як попередити авітаміноз

Три кроки до здоров’я: як попередити авітаміноз

Фото: google.com

Запаморочення, відчуття втоми, сонливість, дратівливість, відсутність апетиту, погіршення стану шкіри — все це ознаки авітамінозу.

Як уникнути цієї хвороби – розповіли в департаменті охорони здоров’я ДніпроОДА.

Авітаміноз – це нестача вітамінів в організмі людини, тож головне правило запобігання недугу – отримувати їх достатню кількість.

Вітамін А покращує стан шкіри та зір, міститься у морепродуктах, абрикосах, печінці. Вітаміни групи B допомагають у виробленні енергії, містяться у молочних продуктах, курячих яйцях, м’ясі. Вітамін С або аскорбінова кислота один з найголовніших мікроелементів, він зміцнює захисні механізми організму, запобігає виникненню запальних процесів.

«Існує міф, що головне джерело вітаміну С – цитрусові, але насправді найбільша кількість аскорбінової кислоти міститься у сушеній шипшині, болгарському перці та чорній смородині», – зазначили в департаменті.

Вітамін D сприяє укріпленню кісток. Він –у молочних продуктах, сирі, молоці.

Читайте також: 7 міфів про грип

«Ще один метод отримання вітамінів – вітамінно-мінеральні комплекси, але їх підбір – справа дуже індивідуальна, тому за цим краще звернутися до свого лікаря», – наголосили фахівці.

Аби попередити авітаміноз рекомендовано також частіше гуляти на свіжому повітрі. Це покращує обмін речовин, призводить до кращого засвоєння мікроелементів.

«До того ж, вітамін D можна отримати під час прогулянок в сонячні дні. Вечірні прогулянки також корисні: вони сприяють покращенню сну», – додали в департаменті.

Засвоєнню корисних речовин допоможе ранкова гімнастика, йога, плавання. Вони насичують організм киснем, покращують тонус м’язів, стимулюють покращення кровообігу.

«3-4 години фізичної активності на тиждень – один із найефективніших методів профілактики авітамінозу», – зазначили в департаменті охорони здоров’я ДніпроОДА.



Комментарии (1)

yura36,6

09:45, 14 февраля 2018

Не ежте на ночь сырые помидоры )))

Ссылка скопирована в буфер обмена