Медовий спас 2021: традиції та прикмети

Медовий спас 2021: традиції та прикмети

Фото: Первый Криворожский

Завтра, 14 серпня, православна церква святкує Медовий Спас.

У церкві на Медовий Спас святять воду, мед, мак і різні квіти. Намагаються, щоб у букетику була присутня макова голівка. Освячені в церкві квіти зберігали протягом усього року, а навесні вплітали у волосся, щоб коса у дівчини залишалася товстою. З освячених волошок і чорнобривців робили відвар, в якому купали хворих дітей. Вважалося, що такі ванни з квіток чорнобривців добре допомагають при жовтяниці.

Під час Медового Спасу прийнято освячувати мед нового врожаю в храмах. Після цього дари природи від бджіл можна відразу ж вживати в їжу. Освяченому меду приписуються цілющі властивості, які він зберігає протягом року. У Медовий Спас також печуть медові пряники, тоді як на стіл подаються млинці з маком і медом, плюшки з маком, булочки і всілякі пироги.

Разом із цим на 14 серпня припадає ще й день пам'яті семи старозавітних мучеників Маккавеїв, які загинули в Стародавньому Ізраїлі за віру, від якої не зважилися відмовитися навіть у момент смерті. За співзвучністю в народній традиції вважається, що Маккавеї якось пов'язані з маком, який до цього часу якраз дозріває. Тому крім меду в ці дні на столах завжди було частування з маком - пекли пісні макові пироги мачники, маканци, рулети, булочки і пряники з маком і медом. Млинці було прийнято вмочати в макове молочко — маково-медову суміш, яку готували в спеціальному посуді. Мак згадується у безлічі прислів'їв і приказок, хорових пісень і загадок.

У деяких селах Київщини на Маковія встановлювали високі хрести, прикрашаючи їх квітами і головками маку, а зверху прикріплювали гарбузову маску з запаленою свічкою всередині, яка нагадувала людський череп. Протягом всієї ночі молодь співала і танцювала, оберігаючи свій маковеевскій хрест.
Висушений маковейчик найкраще поставити на підвіконня. За старих часів також вірили, що на Маковія жінкам пробачаються всі незамолені гріхи, якщо вони самі себе пробачать і помоляться про прощення.

В цей день, один із останніх днів відпочинку перед осінньої страдой, молодь гуляла, водила хороводи, дівчата обсипали хлопців маком тощо.

Медовий Спас названий у народі Спасом на воді на честь малого водосвяття. Традиційно саме в цей час на Русі освячували нові колодязі і чистили старі, а також здійснювали хресний хід на природні водойми і джерела для освячення води. Після хресного ходу купалися у воді і купали худобу, щоб змити гріх і бути здоровіше. Після мокрого Спаса вже не купалися: літо хилиться до заходу, вода «цвіте», птиці замовкають, бджола не носить збори, граки збираються в зграї і готуються до відльоту. Для селянина це жнивну пора, польові роботи.

Вважалося, що якщо на Медовий Спас не почастувати бідняка, можна накликати біду.

Категорично заборонено перебувати в поганому настрої і сумувати. А ще не можна сваритися і лаятися.

Читайте також: ТОП-5 забобонів про п'ятницю 13

Комментарии (2)

Ирбис

19:47, 13 августа 2021

Пчёл благодарите, без пчёл не было бы мёда. Слава пчелам, работягам !!!

Предуркинь ,

20:26, 13 августа 2021

Я так понимаю, на любой спас нужно нести с собой 72-метровый ***)) это 50% успеха)

Ссылка скопирована в буфер обмена