Свято Василя 14 січня: традиції та забобони

Главное фото новости
Фото: Первый Криворожский
1kr.ua
14 січня в Україні відзначається одразу 3 свята – день Василя Великого, свято Обрізання Господнього та перший день Нового Року за старим стилем. Редакція сайту «Перший Криворізький» розкаже читачам про традиції та забобони, в які вірили наші предки під час святкувань.

14 січня в Україні святкується день Василя Великого, архиєпископа Кесарії Кападокійської. У релігійних джерелах його називали вченим та вважали покровителем землеробства. У цей день було прийнято засівати домівки збіжжям.

Крім дня Василя 14 січня відзначається свято Обрізання Господнього. За церковними джерелами, цього дня відбулося обрізання Ісуса Христа. Саме після цього дитину назвали Ісусом.

Ще цього дня святкують перший день Нового Року за старим стилем, який у народі ще звався Щедрим Вечором. Було прийнято готувати багато страв на святковий стіл та носити вечерю сільській бабі-повитусі.

Раніше українці виконували церемоніальні обходи хат сусідів та родичів, бажаючи їм достатку, щастя й добробуту.

Вважалося, що перший посівальник приносить у домівку щастя. Дівчатам посівати не дозволяли, оскільки вважалося, що вони приносять лише лихо, а не щастя.
На Слобожанщині першого посівальника просили сісти на порозі, аби кури сідали та курчат висиджували.

Зерно після посівальників теж віддавали курям, аби вони добре неслися.

Аби не винести з хати щастя, господині не викидали сміття від Святого вечора до Нового Року. А вже у новий рік вранці вони виносили сміття та підпалювали його. Гуцули стрибали через вогнище, щоб був гарний врожай.

Деревам, які не плодоносять, цього дня «погрожували», стукаючи сокирою по стовбуру.

Перший день нового року за старим стилем – це і є свято Василя. На ранковій службі у церкві віряни придивляються, як горять свічки. Якщо ґніт свічки загнувся – буде врожай, якщо ж він стирчить на свічці як порожній колос – врожаю не буде.На Новий Рік за старим стилем не можна пити по одній чарці, варто пити дві, аби стара пара не розпалася, а самотні люди знайшли свою долю.

Коли на Новий Рік за старим стилем небо вкрито хмарами частково, то врожай буде саме на тій стороні, а якщо цього дня випаде сніг, то рік принесе щастя.

Як віруючі криворіжці святкували Різдво дивіться у фоторепортажі.Если Вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.


Воздушная тревога

Предыдущая тревога длилась –
37 мин

Все хорошо

03 : 20

Новости 1kr.ua в Tеlеgram

Мы в социальных сетях

Культура

Booking.com